4 Zeeland Lokaal Totaal loopt zich warm voor Statenverkiezingen I i I Vragen Dezelfde charme maar mét echte voetbalsfeer 22 ZEELAND NATIONAAL VOETBALMUSEUM Het Nationaal Voetbalmuseum gaat vandaag weer open. In Roosendaal, in een heus voetbalstadion. zaterdag -F Eerlijkheid gezegd riep de dag van nationale rouw bij mij nog al wat vragen op. In de eerste plaats de vraag waarom voor deze slachtoffers wel en voor anderen niet? Ik moest denken aan de vliegramp bij Tripoli, aan de aanslag op de Ko ninklijke familie in Apeldoorn, aan de schietpartij in het win kelcentrum in Alphen aan de Rijn. Deze laatste twee rampen waren nota bene aanslagen in Nederland. Voor al die slachtof fers was er geen nationale rouwdag, minuut stilte of an der collectief rouwvertoon. Waarom nu wel? Volgende vraag. Op televisie zag ik een huilende Oekraïense vrouw. Twee slachtoffers had den dagen in haar tuin gelegen. Ze had een bloemetje en een knuffel neergelegd. Een andere man stond met de tranen in zijn ogen te vertellen dat de vondst van een lichaam en een kindertekening hem zo had aan gegrepen dat hij de tekening mee naar huis had genomen. Dat werd hem door de journa list aangerekend, maar ook die mensen zijn getraumatiseerd. We kunnen wel met een ver wijtende vinger wijzen, maar hoe moet je reageren als je in een door oorlog verscheurd land woont, waar armoe en chaos heerst, en zo'n ramp plaatsvindt? Ook over het ste len van spullen op de rampplek schieten mijn gedachten heen en weer. Als het een rebel is ge weest, veroordeel ik het ten zeerste, maar stel dat een moe der van vier kinderen, wier man als burgerslachtoffer al is omgekomen en wier kinderen in deze oorlog verhongeren, een portemonnee vindt en mee neemt, zodat ze tenminste weer even haar kinderen kan voeden, moet je dat dan veroor delen? Wat zou u doen? Wat deze ramp zo anders maak te dan die andere rampen, is de wijze waarop met de slachtof fers is omgesprongen door de rebellen. Zoals in een oorlog: keihard en gewetenloos. Vooral de beelden van die trein met de slachtoffers die dagenlang op een station stond, vond ik erg. Het moet voor de nabe staanden onthutsend zijn ge weest om dat te moeten zien, en dat diende gecompenseerd te worden zodat ze zouden zien dat er toch waardig met hun dierbaren werd omgegaan. Ik denk dat daar het grote ge baar van woensdag voor nodig was. Tenminste dat denk ik, of dat het juiste antwoord is, weet ik eigenlijk niet. In een blauwgeruiten kiel Draaide hij aan 't groote wiel Den ganschen dag; Maai' Michieltjes jongenshart Leed ondragelijke smart, A ach, a ach, a ach, a ach! Als matroosje vlug en net, Heeft hij voet aan boord gezet, Dat hoorde zoo. Naar Oostinje, naar de West, Jongens, dat gaat opperbest! Hojo, hojo, hojo! Daar staat Hollands Admiraal, Nu een man van vuur en staal, De schrik der zee. 't Is een Ruiter naar den aard: Glorierijk zit hij te paard! Hoezee, hoezee, hoezee! 1894-1895 CBS De Kampersehouw Kamjxrland Scholen schrijven geschiedenis De PZC maakt een boek over 200jaar Zeeland in samenwerking met leerlingen van 74 basisscholen. U krijgt dagelijks een voorproefje. ROOSENDAAL - Het Nationaal Voet balmuseum begint vandaag aan de uitwedstrijd. Thuis in Middel burg ging het mis; uit in Roosen daal moet gescoord worden. De omstandigheden zijn beter, het vertrouwen groot. „Ik dicht het betere kansen toe", zegt los Kou- wer van Stichting Voetbal Totaal, eigenaar van de collectie en grond legger van het museum. De verwachtingen in Middelburg waren torenhoog. Liefst 200.000 bezoekers per jaar, luidde in 2004 de voorspelling in een onderzoek naar de realiteitswaarde van zo'n museum. De realiteit bleek veel minder rooskleurig. Amper een kwart kwam opdagen, en zelfs dat cijfer werd betwijfeld. Het optimisme steunde op een drie pijlers. Zeeland heeft geen be taald voetbal en is dus 'onpartij dig'; voorwaarde voor een natio naal voetbalmuseum. Zeeland heeft wel veel toeristen, die bij slecht weer hun vertier binnen zoeken. En de Jeugd Voetbal Op leiding Zeeland (JVOZ) zou zich op een voetbalcomplex bij het voetbalmuseum vestigen, waar door clubs uit de rest van het land naar Middelburg zouden komen en het museum bezoeken. Toerisme en onpartijdigheid ble ken geen voordeel; het afhaken van JVOZ wel een nadeel. De kansen moeten nu keren in Roosendaal. De stad is geen toeris tische trekpleister. „Maar vergis je niet, massa's Belgen komen hier heen als ze vrij zijn. Onder meer naar Rosada Fashion Outlet", zegt Joost van Oosterhout, locatiema nager van het Voetbalmuseum. „We zitten ook in een veel dicht- bevolkter achterland, met veel meer voetbal. Wij trekken een cir kel van 100 kilometer rondom Roosendaal. Dan haal je de Rand- stad, Utrecht, Arnhem, een stuk Limburg. En België, maar dat wordt de volgende stap. Er zijn po tentieel meer mensen nieuwsgie rig naar ons museum. Een uur rij den, daartoe zijn ze wel bereid. Middelburg was gewoon te ver." Jos Kouwer deelt die visie. „Het draagvlak is veel breder. En de en tree veel goedkoper. Daar hebben wij vanuit de stichting om ge vraagd, want de financiële drem pel is nu lager. Het scheelt ruim zes euro per persoon." Het belangrijkste verschil, en voordeel voor Roosendaal, is toch het gebouw: een voetbalstadion. Kouwer: „Vanuit het museum zie je het veld. Dat is zó'n verschil. Je komt in een voetbalomgeving te recht. Dat heeft Middelburg nooit gehad en mede daardoor is het geen succes geworden." Stichting Voetbal Totaal heeft de contracten met NOS en Eredivisie CV vernieuwd, en Stichting Meer dan Voetbal en de Cruyff Founda tion binnengehaald als nieuwe partners. „Het is de bedoeling om nu meer te worden dan een mu seum en een attractie. We willen het museum en het stadion ge bruiken als platform voor discus sies, voor bijeenkomsten, over de rol van voetbal in de samenleving bijvoorbeeld." Het is aan de nieuwe eigenaar Paul Hermsen - van het Middel burgse bedrijf Herstaco - om met het Nationaal Voetbalmuseum de kansen nu wel te verzilveren. ROOSENDAAL - Het Nationaal Voetbalmuseum is ver huisd van Middelburg naar Roosendaal. Aan het mu seum zeifis niks veranderd. Wie het al kende, zal er (nog) niet verrast worden. Althans niet door wat er te zien en te doen is. Het zijn dezelfde oude voetbal schoenen, dezelfde gesigneerde shirts en ballen, de zelfde sjaaltjes, dezelfde heroïsche film over het EK van 1988, dezelfde voetbalspelletjes. Het grootste verschil is de plek, maar die is wel met een bepalend voor het gevoel dat je als bezoeker krijgt. Reed je in Middelburg een terrein vol gele ge bouwen met horeca en winkels op, in Roosendaal moet je je weg zoeken over het grote, saaie industrie terrein Borchwerf. Maar - en daar gaat het om - uit eindelijk sta je voor een heus voetbalstadion, inclu sief lichtmasten, tribunes en een voetbalveld. Kunst gras, dus de geur van echt gras ontbreekt. Het is geen gemis. Het Voetbalmuseum heeft de charme en aantrekkingskracht behouden. En daar aan toegevoegd wat in Middelburg ontbrak: een ech- t£ voetbalsfeer. Trap zelf een bal zo hard je kunt te gen een wand die de snelheid meet en vanuit je oog hoek zie het stadion. Verdiep je in geschiedenisboe ken over het voetbal in de bibliotheek en werp af en toe een blik op het veld. Werk je in het zweet aan de tafelvoetbaltafels en koel af op het terras waar vroe ger de skyboxen van het RBC-stadion waren. Met een beetje mazzel kun je ondertussen kijken naar een training van RBC of naar een voetbaltoer nooi. Of zelf meevoetballen natuurlijk. Verdurmen en Van Boom hadden de lokale partijen tot 1 augustus de tijd gegeven te reageren op hun plan Zeeland Lokaal Totaal (ZLT) op te richten. Verdurmen: „De reacties waren van dien aard dat we eerder konden besluiten de volgende stap te zetten. Tot nu toe heeft iets meer dan de helft: van de lokale partijen laten weten positief tegenover ons voorstel te staan. Ze vinden bijvoorbeeld dat de ZLT een goed klankbord kan zijn voor wethouders van lokale partijen. Er hebben zich mensen gemeld van wie we zeggen: daar kun je best wat mee in de Staten en de eerste gesprekken over de contouren van een verkiezingspro gramma zijn gevoerd." Wat hem betreft kunnen de laatste puntjes op de i worden gezet voordat ZLT echt een feit is. Verdurmen wil niet kwijt welke lokale partijen naast TOP- Gemeentebelangen hebben laten weten dat ze het idee van een pro vinciale lokale partij omarmen. Over het aantal zetels waar ZLT op mikt, laat hij zich evenmin uit. Een rechtstreekse vertaling van de uitslag van de gemeenteraads verkiezingen (toen behaalden de lokale partijen 78 van de 281 raads- zetels) zou betekenen dat voor de nieuwe partij 11 van de 39 zetels in de Statenzaal zouden moeten worden ingeruimd. Daarmee zou ZLT ook in één klap de grootste partij worden (VVD en PvdA heb ben nu beide zeven zetels). Woensdag 6 augustus is een ver gadering gepland die moet leiden tot de oprichting van ZLT. ^F Maikel Harte Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Voetbalmuseum door Maurits Sep UNIVERSITY i i S I DELTA JT Diego Maradona als suppoost bij de toiletten. door Ben Jansen TERNEUZEN - Het initiatief van de Terneuzense raadsleden Jos Verdur- men en Giel van Boom (TOP- Gemeentebelangen) slaat aan. Bij lokale partijen in Zeeland bestaat veel belangstelling voor een plat form op provinciaal niveau.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 106