tijdelijke premier in Oekraïne In de volle zon 8 BUITENLAND Nederlandse helikopters helpen mee bij lokaliseren van verdwenen vliegtuig Air Algérie in noorden Mali. GEVANGENEN IN DE GAZASTROOK BAMAKO/ALGIERS - Het wrak van het vermiste vliegtuig van Air Al gérie in Mali is gevonden. Dat heeft president Boubacar Keïta van het Afrikaanse land gistera vond gezegd. Het wrak van vlucht AH5017 zou zijn gezien tussen de noordelijke steden Aguelhoc en Kidal. Er was gisteravond nog geen be vestiging van Franse zijde of van de missie van de Verenigde Na ties in Mali. Eerdere berichten dat het toestel was gevonden, bleken niet te kloppen. Het toestel verdween in de nacht van woensdag op donderdag van de radar nadat het was opgeste gen van de luchthaven van Ouag adougou, de hoofdstad van het West-Afrikaanse Burkina Faso. Aan boord van het vliegtuig wa ren 51 Fransen, zei een woordvoer- De bemanning zou vanwege een storm een andere route hebben willen nemen der van de getroffen luchtvaart maatschappij in Ouagadougou. De overige passagiers komen uit Burkino Faso (27), Libanon (8), Al gerije (6), Canada (5), Duitsland (4), Luxemburg (2), Zwitserland (1), België (1), Egypte (1), Oekraï ne (1), Nigeria (1), Kameroen (1) en Mali (1). De zes bemanningsle den hebben de Spaanse nationali teit. Air Algérie had het toestel van de Spaanse maatschappij Swiftair gehuurd. Er zouden geen Nederlanders aan boord zijn ge weest. De minister van Transport van Burkina Faso zei dat de beman ning vanwege een storm een an dere route wilde nemen. Die zou volgens de bewindsman de lucht vaartautoriteiten daarom ge vraagd hebben. Het vliegtuig zou in buitengewoon slechte weers omstandigheden zijn verdwenen. Eerder werd gemeld dat het wrak gelokaliseerd was door twee in West-Afrika gestationeerde Fran se gevechtsvliegtuigen die de rou te van het verdwenen toestel na- vlogen. Dat bericht bleek niet te kloppen. Onder meer twee Nederlandse Apaches helpen bij het zoeken naar het vliegtuig, aldus het mi nisterie van Defensie in Den Haag. De Nederlandse militairen die in Gao zijn gestationeerd, on- Het is onwaarschijnlijk dat rebellen in het gebied het vliegtuig met een raket hebben neergehaald VLUCHT AH5017 VAN AIR ALCERIE NEERGESTORT JV-N NIGER geveer 370 in totaal, staan klaar om medische hulp te verlenen aan mogelijke overlevenden. Het verdwenen vliegtuig was een MD-83, een soort verlengde DC9. Het gebied waar het voor het laatst vloog, is het toneel van ge vechten tussen vooral Franse en Afrikaanse troepen enerzijds en ji- hadisten en bendes anderzijds. Een hoge Franse funtionaris, die anoniem wilde blijven, zei dat het hoogst onwaarschijnlijk is dat die rebellen wapens hebben waar mee ze een verkeersvliegtuig kun nen neerhalen. Ze beschikken wel over raketten die vanaf de schouder kunnen worden afge vuurd, maar die vormen geen be dreiging voor passagiersvliegtui gen die op kruishoogte (8 tot 10 kilometer hoog) vliegen. Frankrijk greep in de regio begin vorig jaar militair in, toen jihadis- ten een opstand van Toearegs in Mali aangrepen voor hun offensief. Ze liepen toen Mali bijna onder de voet. Het straatarme en verscheur de land moet nu, met hulp van de VN-missie onder leiding van de Nederlander Bert Koenders, weer op de rails gezet worden. KIEV - Vicepresident Vladimir Groisman gaat als overgangspre mier de regering in Oekraïne lei den. Hij is aangewezen als opvol ger van premier Arseni Jatsen- joek, die gisteren zijn ontslag aan bood. Groisman leidt ook de in spanningen van Oekraïense zijde wat betreft de vliegramp in het oosten van het land. De reden voor het ontslag van Jat- senjoek en zijn regering zou one nigheid over begrotingszaken zijn. Voorstellen voor nieuwe wet geving op het vlak van energie en meer geld voor defensie haalden de Rada (het Oekraïense parle ment) niet, omdat de regerings coalitie uit elkaar was gevallen. Jat- senjoek trok daaruit zijn conclu sies. „Wat voor opties hebben we als de coalitie uit elkaar is gevallen, er niet gestemd is over wetten, soldaten niet betaald kunnen wor den, er geen geld is om geweren te kopen, er geen mogelijkheden zijn om de gasvoorraden aan te vullen", zo lichtte Jatsenjoek te genover parlementariërs zijn be sluit toe. Door het vertrek is de weg vrij voor nieuwe parlements verkiezingen, die mogelijk in okto ber worden gehouden. De prowesterse regering-Jatsen- joek trad in februari aan, na het gedwongen vertrek van de pro-Russische president Viktor Ja- noekovitsj. Die pakte zijn biezen na massale protesten die ontston den nadat hij had geweigerd een associatieverdrag met de EU te on dertekenen. Kiev heeft het sinds dien aan de stok met pro-Russi sche krachten in het oosten van het land. CAZA - Israëlische militairen bewaken gevangengenomen Hamasstrijders in de Gazastrook. Sinds het begin van het Israëlische offensief in het ge bied zijn ruim 900 Palestijnen gedood. Door een aanval op een VN-school in het noorden van de Gazastrook kwamen gisteren zeker 15 mensen om, onder wie vrouwen en vooral kinderen. Dat hebben Palestijn se autoriteiten gemeld. Er raakten zeker 200 mensen gewond. In de school hadden veel vluchtelingen hun toevlucht gezocht. Meer dan 140.000 Palestijnen zijn hun huis ontvlucht vanwege het nu al twee we ken durende geweld. Zowel Europese als Amerikaanse autoriteiten voor de veiligheid van de luchtvaart hebben gisteren laten weten dat er weer op vliegveld Ben Gu- rion bij Tel Aviv gevlogen kan worden. Dinsdag werd dat afgeraden, na dat daar in de buurt een projectiel van Harnas was ontploft. Zeker vier landen zijn betrokken bij pogingen om een wapenstilstand voor elkaar te krijgen in de Gazastrook. Israël liet gisteren echter weten dat er niet snel een bestand zal komen. Het land heeft nog enkele dagen nodig om tunnels van Harnas onschadelijk te maken, zei de Israëlische mi nister van Wetenschap, Yaakov Peri. Temidden van alle tumult kreeg Israël gisteren een nieuwe president. De 74-jarige Reuven Rivlin werd gisteren beëdigd als de tiende president van Israël. De ceremonie rond de beëdiging werd beperkt gehouden we gens de situatie in de Gazastrook. De voormalige parlementsvoorzitter is lid van de regerende rechtse Likud-partij van premier Benjamin Netanya hu. foto's Polaris/HH Wrakstukken vlucht Crolsman AH5017 gevonden Algiers ALGERIJE MAL BURKINA FASO LIBÏE Vliegtuig neergestort j McDonnell Douglas MD-83 lengte: 45 meter spanwijdte: 33 meter Ouagadougou j infographic DPd/JD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8