Corporatie mag tot orde worden geroepen Troep zit niet zomaar in voer Vestia verkoopt tal van huizen BINNENLAND 7 AirBNB, een online marktplaats voor de verhuur van privéaccommodaties, is een succes. Maar misbruik ligt op de loer. 1,5 jaar cel voor echtgenoot die vrouw wurgde Geen Wie is de mol-groepsuitjes' AMSTERDAM - Babette en haar vriend begonnen drie jaar gele den met het verhuren van hun Amsterdamse appartement via de website AirBNB. Babette: „We hadden toen allebei even geen in komen. Als we gasten hadden, sliepen we zeifin een kamertje ver buiten de ringweg. Dat was verschrikkelijk, maar nodig." De twee zijn inmiddels verhuisd en verhuren tegenwoordig de extra slaapkamer van hun apparte ment in de Amsterdamse wijk De Jordaan voor too euro per nacht, meestal zo'n twee a drie nachten in de week. AirBNB, een online marktplaats voor het verhuren van privéac commodaties aan bijvoorbeeld toeristen en zakenlui, is een lucra tieve neveninkomst voor een rap groeiend aantal Amsterdammers. In totaal staan er zo'n 8ooo Am sterdamse huizen, appartemen ten en kamers op AirBNB (op een totaal van 14.000 in Nederland). Dat is 61 procent meer dan vorig jaar rond deze tijd. Verhuurders in de hoofdstad verdienen er gemiddeld 3800 euro per jaar mee. Bij Ingrid is dit ongeveer de helft, zo'n 150 euro per maand. Ze deed een beroep op AirBNB toen haar arbeidscontract van 36 uur naar 32 uur in de week ging. Ingrid: „Het AirBNB-geld betekent voor mij net het verschil tussen wel en niet op vakantie kunnen." Marta haalt zelfs haar hele inko men uit AirBNB. In haar huis heeft ze twee slaapkamers die ze per stuk verhuurt voor 60 euro UTRECHT - De 84-jarige mantelzor- ger uit Doorn die vorig jaar okto ber na 58 jaar huwelijk en inten sief mantelzorgen zijn vrouw wurgde, is gisteren wegens dood slag veroordeeld tot anderhalf jaar celstraf. De officier van justi tie had vijfjaar cel wegens moord geëist tegen de bejaarde man. Vol gens de rechtbank handelde hij niet volgens een plan, maar in een opwelling. De man raakte steeds verder uit geput door het verzorgen van zijn vrouw, die aan parkinson en alz- heimer leed. De man wurgde zijn echtgenote toen zij weer eens he vig begon te trillen en belde zelf de politie. Hoewel de rechtbank celstraf oplegde, gaf die niet het bevel om de man gevangen te ne men. Dat betekent dat hij thuis op de uitkomst van een eventueel be roep kan wachten. per nacht. De kamers zijn perma nent verhuurd, goed voor 3600 eu ro per maand. Het is aardig verdienen met de on line marktplaats van AirBNB, maar er kleven ook risico's aan. Gasten verblijven in iemands ei gen woning. Dus moet de eige naar maar hopen dat ze zich net jes gedragen. Op internet zijn doemverhalemte lezen over AirBNB-gasten die de woning compleet hadden afgebro ken of er een seksfeest in hadden gehouden. Om dit te voorkomen checkt In grid altijd of potentiële gasten ve rificatiemiddelen als e-mailadres, telefoonnummer en Facebookac- count hebben ingevuld. Ook mailt ze vooraf over en weer met de gast. Marta gaat uit van vertrouwen en weigert alleen gasten als ze er een slecht gevoel over heeft. Babette was ook zorgvuldig, maar des ondanks ging het een keer mis. En hoe. In haar vorige apparte ment vond een poging tot doodslag plaats tijdens het Air- BNB'en. Het geld van de verhuur betekent voor mij net het verschil tussen wel en niet op vakantie „Toen ik aankwam voor de check-out, waren de gasten al weg. Overal zag ik bloedsporen. Van de buren hoorden we later dat ze heel de nacht gekrijs had den gehoord en dat er vijf politie wagens voor de deur hadden ge staan. De buren hebben hierover de huisbaas gebeld, die ons vervolgens wegens contractbreuk uit huis heeft gezet", aldus Babet te. Eerder dit jaar heeft de gemeente Amsterdam - als een van de wei nige steden ter wereld - regelge ving gemaakt om verhuur via Air BNB te legaliseren. Het is toege staan mits het slechts incidenteel plaatsvindt. Verder moet er toe stemming zijn van de huisbaas, woningcorporatie of vereniging van eigenaren. En daarnaast mag de verhuur niet leiden tot onvei ligheid of overlast. Bovendien moet over de inkom sten belasting worden betaald. De gemeente Amsterdam stelt dat het gros van de verhuurders zich niet houdt aan één of meerdere van deze eisen. Illegale verhuurders lopen steeds meer in de gaten. De gemeente Amsterdam, die jaarlijks naar schatting acht ton aan toeristenbe lasting mist, heeft AirBNB weten te strikken om vanaf eind dit jaar mee te werken aan het aanpakken van illegale verhuur. De Belasting dienst zint op mogelijkheden om de inkomstenbelasting uit Air- BNB-verhuur te kunnen incasse ren. Marta houdt zich aan alle eisen, Ingrid aan geen enkele. Babette ook niet. Ze denkt wel dat het net rondom illegale AirBNB-verhuur- ders zich begint te sluiten en wil nu alles volgens het boekje gaan doen. Babette: „Het is enorm zuur als je de helft van de inkomsten moet afstaan aan de fiscus, maar als ik tegen de lamp loop zijn de nadeli ge gevolgen nog groter." Oud-minister vast om moord op Wiels De Cura^aose oud-minister van Financiën lamaloodin zit vast in verband met de moord op politicus Helmin Wiels. Dat zegt justitie op het eiland. Het is niet duidelijk waarvan Ja- maloodin precies wordt ver dacht. Wiels werd op 5 mei vo rig jaar doodgeschoten. De 'Wie is de mol-groeps uitjes' zijn niet langer toege staan. De rechtbank heeft het bedrijf TB Events verboden ge bruik te maken van de naam van het gelijknamige tv-pro- gramma. Bij het groepsuitje voeren deelnemers al lopend door de stad opdrachten uit. Nederlandse robots winnen WK-finale De robots van de TU Eindhoven hebben donderdag in de Brazili aanse stad Joao Pesso het wereld kampioenschap voetbal gewon nen. De Nederlandse machines versloegen hun Chinese tegen standers met 3-2. Dat meldde het team van (oud-)studenten en medewerkers van de TU/e. Pil werkt even goed bij zware vrouwen De morning-afterpil werkt voor alle vrouwen even goed, ongeacht hun lichaamsge wicht Dat zegt het Europese geneesmiddelenbeoordelings- comité. Dat comité besloot tot nieuw onderzoek na berichten dat de pil minder zou werken bij vrouwen boven de 75 kilo. Als twee of meer gemeenten vin den dat 'hun' corporatie te veel buiten de regio werkt, kunnen ze straks de minister vragen in te grijpen. Die kan dan besluiten dat de huisvester zijn werkgebied moet verkleinen. Die maatregel moet corporaties dwingen zich meer met hun kerntaken bezig te houden. Diverse corporaties zijn in de pro blemen gekomen doordat ze te veel hooi op hun vork namen. Wo ningstichting Geertruidenberg bijvoorbeeld ging bijna ten onder aan de enorme hoeveelheid bouw grond die zij bezat, tot ver buiten de eigen gemeente. Een andere corporatie die ver bui ten de eigen regio actief was, was het Rotterdamse Vestia. Gisteren maakte Vestia bekend dat het haar bezittingen buiten haar ei genlijke werkgebied verkocht heeft. In zijn brief licht minister Blok zijn plannen toe om corporaties minder bewegingsvrijheid te ge ven. Een wetsvoorstel daarover stuurde hij een maand geleden naar de Tweede Kamer. Uit de toelichting blijkt ook welk soort gebouwen corporaties nog mogen bouwen en welke niet meer. Het is niet de bedoeling dat corporaties zich in de toekomst nog bezig houden met de bouw en exploitatie van scholen, schrijft Blok. Ook exploitatie van gemeentehuizen, kazernes, mu sea, crematoria en gebedshuizen is voortaan voor woningcorpora ties taboe. Woningcorporatie Vestia ver koopt circa 5500 woningen aan de Duitse woninginvesteerder Patri- zia. De verkoopprijs bedraagt 577 miljoen euro. Nooit eerder werd in Nederland een woningporte feuille van dit formaat verkocht, meldde Vestia gisteren. Het gaat om woningen verspreid over heel Nederland. De in problemen ge raakte corporatie liet eerder we ten zich te willen terugtrekken in de thuisregio Den Haag-Rotter dam. Tot 2022 wil Vestia haar wo ningvoorraad terugbrengen van ruim 96.000 naar 65.000. Dat moet de corporatie er op termijn weer financieel bovenop helpen. Veevoer dat vervuild is met het verboden antibioticum furazo- lidon, is terechtgekomen op min stens 103 andere bedrijven in Ne derland - vooral varkenshouderij en. De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) onder zoekt nu of de kankerverwekken de stof daar ook in dieren is te rechtgekomen. Is dat het geval, dan moeten die worden afge maakt. Vlees en melk van vee dat ooit fïirazolidon heeft binnenge kregen, mag nooit meer worden geconsumeerd. Het vervuilde voer komt van Van Kats uit Lopik. Dat bedrijf is door de NVWA geslo ten. Waarom en hoe het al sinds 1995 verboden antibioticum daar in veevoer is beland? Op die vraag wilde eigenaar Gert van Kats giste ren niet reageren. Wel zei hij dins dag tegen vakblad De Boerderij dat duivenpoep de oorzaak is. Die dieren krijgen het middel volgens hem vaak toegediend en 'vliegen soms zo de loods in'. Volgens des kundigen is dat verhaal echter on zin. „Absolute flauwekul", zegt di recteur Francine van Rossem van Trustfeed, een organisatie die na mens diervoederbedrijven de vei ligheid van grondstoffen contro leert. „Voor de hoeveelheid fïirazo lidon die is aangetroffen, zou er 1000 kilo duivenpoep tussen het voer moeten hebben gezeten." Over wat de oorzaak wel is, tast de NVWA nog in het duister. Dat geldt ook voor Trustfeed, zegt Van Rossem. „Hier is geen enkele zin nige verklaring voor. Er zijn anti biotica die groeibevorderend wer ken, maar dat geldt niet voor fura zolidone Kees Romijn van land bouworganisatie LTO: „Wij zijn de dupe van iets dat nooit had mo gen gebeuren. Onze exportpositie ligt in de waagschaal." GIF IN VEEVOER VRIJDAG 25 JULI 2014 Lege slaapkamer laat kassa rinkelen door Emiel van Dongen Ingrid WILLEMSTAD ARNHEM EINDHOVEN UTRECHT door Sander van Mersbergen DEN HAAG - Woningcorporaties die tot ver buiten hun thuisbasis pro jecten ontwikkelen, kunnen in de toekomst door gemeenten tot de orde worden geroepen. Dat schreef minister Blok van Wonen en Rijksdienst gisteren aan de Tweede Kamer. door Annemieke van Dongen LOPIK - De bijna 2500 kalveren die dezer dagen worden gedood op vier bedrijven op de Veluwe, zijn wellicht slechts een voorbode van veel grotere ruimingen. Boeren in het hele land wachten momenteel in spanning af of hun veestapel het zelfde lot treft. Verschillende keren is dioxine via voer in vlees, zuivel en eieren be land. Bij een groot schandaal in België in 1999 bleek die giftige stof afkomstig van motorolie. Na de gekkenkoeienziekte (BSE) werd in 2000 het verwerken van dierlijke resten in voer verboden. De bron van verontreiniging kan ook natuurlijk zijn. Zo stierven in 2010 op een bedrijf in Flevoland 69 kalveren na het eten van vinger hoedskruid in hooi. Regelmatig wordt de giftige stof aflatoxine in voer (meestal gra nen) aangetroffen. Die stof wordt aangemaakt door schimmels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7