Het herdenken gaat door Lichaam mag altijd bekeken worden keer goed' doen, en dan 66 66 66 Nederlanders zijn wars van ideologie en daarom is hun reactie bij een ramp primair an ders dan de Amerikaanse. VLIEGRAMP MH17 5 Nabestaanden allemaal welkom Wat we elkander aandoen, hoe we elkanders wensen niet respecteren voor ons eigen 'grote re doel'. Verdrietige plek, earth. Ramona Sno Ik kijk en ben weer onder de indruk. Minuut stilte voor deze keer 74 kisten. Opnieuw diep respect bij elke kist. Cora Tink auteur Russel Shorto Wie mag de aankomst van de lijk kisten op vliegbasis Eindhoven bijwonen? Volgens een woord voerder van het ministerie van Veiligheid en Justitie is er geen se lectie gemaakt. „Iedereen die zich nabestaande voelt, is welkom", al dus de zegsman. „Wij gaan niet bepalen wie naaste is en wie niet. De families van slachtoffers zijn via de aan hen toegewezen fami lierechercheur op de hoogte ge steld dat ze de aankomst van de kisten kunnen bijwonen en dat ze zelf anderen kunnen uitnodi gen." Woensdag zagen meer dan dui zend nabestaanden hoe de eerste veertig doodskisten uit de trans portvliegtuigen werden gehaald en naar evenzoveel lijkwagens werden gedragen. Nadat de laatste wagen vertrok ken was, kregen ze ook nog de ge legenheid te kijken in de twee vliegtuigen waarmee hun dierba ren waren vervoerd. Gisteren wa ren er minder naasten aanwezig, naar schatting tweehonderd. Hoofddorp. Acht omgekomen in zittenden kwamen uit de gemeen te Haarlemmermeer, waar Hoofd dorp onder valt. Volgende week dinsdag is er een herdenkings dienst in Roosendaal, dat ook een plaatsgenoot verloor bij het onge luk met toestel MH17. Ook in Drachten is het de bedoeling dat er volgende week een stille tocht wordt gehouden. Op veel plaatsen in het land is op initiatief van gemeenten of parti culieren al stil gestaan bij de om gekomen passagiers. Gisteren werd een herdenkingstocht in Delft gehouden om een omgeko men moeder en haar zoon en dochter uit die plaats te herden ken. Ook in het Limburgse Hel den werd een drukbezochte her denking gehouden voor het gezin van drie dat bij de rampvlucht omkwam. Langs de snelwegen A2 en A27, waarop ook gisteren weer twee co lonnes van in totaal 74 lijkwagens reden, vormden wederom duizen den mensen een erehaag. De doodskisten waren net als de dag ervoor om vier uur 's mid dags aangekomen op vliegbasis Eindhoven. Hoewel daar gisteren iets minder belangstellenden aan wezig waren, werden de kisten stuk voor stuk via hetzelfde ri tueel als op woensdag uit het Au stralische en Nederlandse trans portvliegtuig gehaald. Na een minuut stilte werden de 74 kisten overgebracht in evenzo veel lijkwagens voor vervoer rich ting de Korporaal van Oudheus- denkazerne in Hilversum, waar het identificatieproces inmiddels in volle gang is. Vandaag en zeker ook nog morgen komen doodskis ten vanuit Oekraïne naar Eindho ven. Minister Frans Timmermans van Buitenlandse Zaken zal van daag in Charkov aanwezig zijn bij het vertrek. eindhoven/Hilversum - Na de of ficiële dag van nationale rouw van afgelopen woensdag gaat het herdenken van de slachtoffers van het gecrashte Malaysia Airli- nesvliegtuig de komende dagen in het hele land door. Zo is er van daag een herdenkingstocht in auto's bij elkaar. Het moesten alle maal zwarte zijn, vonden we, dat ziet er beter uit. Je probeert om het zo waardig en netjes mogelijk te houden." Rond tien uur die avond konden de eerste voorberei dingen worden afgerond, de vol gende ochtend om zeven uur ston den de eerste bedrijven en rouw- auto's al aan de poort. „Het was een omvangrijke klus, erkent Van Soest. „Maar daar zijn we bij De fensie gewoon goed in." Hij vergelijkt het met een actie in een operatiegebied met vele tien tallen vliegtuigen. „Alles haakt in elkaar en je moet rekening hou den met iedereen. Dat is net als vliegen." Wat de ceremonies met hem per soonlijk doen? „Ik vond het heel emotioneel", zegt de comman dant, die zich even eerder al had laten ontvallen ook diverse traan tjes te hebben weggepinkt. „Zeker tijdens de gesprekken met nabestaanden. Ik had niet ver wacht dat de mensen zó blij zou den zijn met dat wat we voor hen doen. Die waardering geeft ook veel voldoening." Ook vandaag en morgen zullen twee toestellen met lichamen arri veren op de Eindhovense vliegba sis. Met name de C17 Globemas- ter heeft capaciteit voor veel meer kisten, maar daar is met opzet niet voor gekozen, zegt Van Soest. „We willen vooral een waardige ceremonie neerzetten. En die waardigheid gaat er bij grotere aantallen vanaf." „Als mensen willen kijken, moet dat kunnen", zegt De Bruijn. „Ie dereen in de wereld is het erover eens dat trauma's op de lange ter mijn voorkomen kunnen worden als nabestaanden zelf keuzes kun nen maken." Het hoofd van het Landelijk Team Forensische Op sporing kon gisteren niet zeggen in welke staat de lichamen van MHi7-slachtoffers op dit moment verkeren. „Als er een positieve identificatie is, maken we een foto van het lichaam", vertelt De Bruijn. „Die gaat naar familierechercheurs. De nabestaanden krijgen altijd als eerste het bericht dat hun dierba re is geïdentificeerd. Zij kunnen er dan voor kiezen de foto te bekij ken. Later kunnen ze het lichaam ook in de kist zien." In de Korporaal van Oudheusden- kazerne in Hilversum werkt een team van tweehonderd forensi sche experts aan de identificatie van de MHi7-slachtoffers. Het team bestaat uit 120 Nederlanders en 80 mensen uit Duitsland, Bel gië, Groot-Brittannië, Australië, Indonesië, Nieuw-Zeeland en Ma leisië; landen waar ook slachtof fers vandaan komen. Volgens De Bruijn heeft zijn iden tificatieteam last van het 'CSI-complex': het publiek heeft het idee dat de experts binnen een kwartier in staat zouden zijn te matchen of DNA te verzamelen. „Dit kan echt nog heel veel tijd kosten." Beste lezer, VRIJDAG 25 JULI 2014 door Niki van der Naald Militairen dragen doodskisten naar de rouwwagens op vliegbasis Eindho ven. Het waren gisteren 74 kisten, foto Bram Saeys/HH het vliegtuig dat vorige week donder dag neerstortte in Oekraïne her dacht: een moeder (37), haar 17-jari- ge dochter en 13-jarige zoon. De tocht waaraan zevenhonderd mensen deelnamen, voerde langs de school van de zoon en het huis van de fami lie. foto Roel Visser/HH - door Peter Winterman BUNNIK - De nabestaanden van de MH17-slachtoffers mogen na identi ficatie altijd het lichaam van hun dierbare bekijken, in welke staat het ook verkeert. Dat zegt Arie de Bruijn, hoofd van het identificatie team. Gisteren is er door onze fout per ongeluk een verkeerde lezersreis geplaatst van Mondial Tours met een rondreis door Israël. Dit had niet mogen gebeuren, onze oprechte excuses voor het ongemak. Wegener Media

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5