Renesse mixt het beste Cichorei levert grondstof voor lightproducten MASTERPLAN RENESSE 28 SCHOUWEN-DUIVELAND Renesse heeft kansen genoeg een kwaliteitsslag te maken ten behoeve van veranderend recreatiebezoek. Vrouw rijdt in op parkeerwacht en verwondt meisje Op de akker RENESSE - Discotheken verplaat sen naar buiten het dorp? Dit vaak geopperde idee is ingehaald door de tijd. Disco's blijken hun langste tijd gehad en zullen de ko mende jaren steeds vaker worden omgevormd tot andersoortige ho- reca-etablissementen. Discotheken naar de polder wordt dus geen item meer in het Master- plan Renesse dat in maart/april komend jaar het licht moet zien. Het is hoog tijd dat dit Master- plan er komt, constateerde wet houder Ad Verseput gisteroch tend tijdens een presentatie over de stand van zaken. Hij deed dat samen met Anton Krijnse Locker (ondernemersvereniging), Arie Kok (dorpsraad), Esther ter Horst (klankbordgroep) en Martijn Nie- hof (KuiperCompagnons, planop stellers). Volgens hen heeft de verandering in het recreantenbezoek zich al in gang gezet op campings en par ken en ligt er voor horeca en mid denstand in het dorp de uitda ging daarop in te spelen. „Naast gezinnen en ouderen hopen we natuurlijk ook jongeren te blijven trekken in Renesse. Het moet ten slotte geen 'pamperdorp' wor den", zegt Krijnse Locker. Renesse heeft met haar ligging te gen de duinen een beperking, maar ontleent er tevens haar type rend karakter aan. „De verschillen de kwaliteiten die dit dorp te bie den heeft zouden meer benut kunnen worden door ze beter met elkaar te verbinden", consta teert Niehof. Als voorbeeld geldt het al eerder door ondernemer Kees Hoogerhuis gelanceerde plan de Jan van Renesseweg tot strandboulevard om te vormen. Daarmee zou visueel enige verbin ding tot stand komen tussen kust en kern. Ook het autoluw of auto vrij maken van de Hogezoom zou kunnen bijdragen aan een beter verblijfsklimaat. Beide maatrege len worden beslist opgenomen in het Masterplan. „Voor veel mensen, zowel bezoe kers als bewoners, voelt Renesse als thuiskomen. Dat gevoel moet benut worden om ze langer aan het dorp te binden", zegt Niehof. Hij benadrukt de voordelen die langer verblijf ook kan opleveren voor het voorzieningenniveau. De haast bij uitvoering van het Masterplan is vooral geboden om dat de behoefte aan een meer 'trendy Renesse' zich aandient en omdat bij sommige ondernemers het water aan de lippen staat. Vol gens wethouder Verseput zal het niet voor iedereen zaligmakend zijn, maar zal het een stimule rende werking kunnen hebben. Hij hoopt bestaande initiatieven volgend jaar zo snel mogelijk te kunnen toetsen aan de globale lij nen van het Masterplan Renesse. We hopen ook jongeren te blijven trekken. Het moet geen 'pamperdorp' worden VAN VOORTRAJECT NAAR UITWERKING RENESSE - Eén van de zaken die Martijn Niehof (KuiperCompag nons) bij zijn vele interviews aan de keukentafel opviel, was het feit dat inwoners, ondernemers en be zoekers 'hartstikke trots' zijn op Renesse. Het vakantiedorp combineert de dorpse sfeer (iedereen kent el kaar) met de stadse mentaliteit (vrij en open). „Het beste van het dorpse en het beste van de stad is hier wel een beetje verenigd." De verbondenheid die mensen voe len met Renesse is opmerkelijk groot, ervaart hij. „Die dorpse ver bondenheid is een mooie basis om samen de schouders onder de toekomst te zetten." Dit is bovendien hét moment om het Masterplan van de grond te til len, meent Esther ter Horst (zelf campinghouder en vertegenwoor diger van de klankbordgroep dorp). „Volgens mij is er een hele positieve flow bij iedereen. Ik heb het gevoel dat mensen dit als een GOES - Een 31-jarige.vrouw uit Goes is woensdag rond 16.55 uur door de politie opgepakt. Zij werd door een parkeerwachter aangesproken op het feit dat ze in een voetgangersgebied reed. Toen de parkeerwachter zijn bonnen boekje trok, ging de vrouw er van door. Daarbij reed ze in op de par keerwachter en over de voet van een 6-jarig meisje uit Gramsber- gen. Het meisje raakte licht ge wond, de parkeercontroleur liep een verwonding aan zijn arm op. Agenten konden de vrouw rond 16.55 uur elders in Goes aanhou den. Na verhoor is ze met een pro ces-verbaal naar huis gestuurd. De cichorei die nu op de akkers staat wordt daarvoor niet ge bruikt. De wortels gaan naar Sen- sus, een fabriek waar 'inuline' uit de wortels wordt gehaald. Inuline (niet te verwarren met in suline) is een product dat vet en suiker in vbeding kan vervangen. „Het wordt gebruikt voor light producten. Als vet en suiker uit voedingsmiddelen worden ge haald is het probleem dat de struc tuur, het mondgevoel, niet meer goed is. Inuline herstelt de struc tuur", vertelt akkerbouwer Harald Simmelink uit Bruinisse. „Inuline is een keten van suikers die door de mens niet afgebroken wordt. Het werkt als een vezel en stimu leert de darmen." Inuline is dus ideaal voor het pro duceren van light-producten. Toch wordt het nog niet op grote schaal gebruikt. „Het is relatief duur en de voedingsmiddelenin dustrie is heel conservatief. Sen- sus heeft veel energie moeten ste ken om producten te ontwikke len waar inuline, voedingsvezels, in zitten en aan te tonen dat het goed is." Inuline wordt bijvoor beeld gebruikt in producten als drinkyoghurt, mueslirepen, baby voeding of snoep. In Amerika wordt het op veel gro tere schaal toegepast dan in Ne derland. Ongeveer de helft van de productie van inuline in Neder land wordt geëxporteerd naar de Verenigde Staten. Cichorei is in Nederland geen grote teelt. In heel het land staat ongeveer 5000 hectare. Het is ook geen gemakkelijke teelt, vertelt Simmelink. „Het is een heel klein zaadje dat moeilijk ontkiemt. Het mag niet te diep en niet te ondiep liggen." Het is bo vendien een vrij arbeidsintensief gewas. Het vraagt om regelmatige onkruidbestrijding omdat de fa briek een onkruidvrij product wil hebben, omdat er anders proble men met de verwerking ontstaan. Op de akker lijkt cichorei wel een beetje op de suikerbiet. Een cicho reiwortel heeft alleen niet de bol le vorm van een suikerbiet, maar is slanker en lijkt wat meer op de pastinaak. Hoog tijd voor omslag in toeristendorp door Ali Pankow Anton Krijnse Locker Voor het Masterplan Renesse is in het voortraject breed overleg ge voerd met ondernemers, bewo ners en bezoekers. Een klankbordgroep namens het dorp blijft betrokken bij de verde re ontwikkeling, i Wethouder Ad Verseput hoopt het Masterplan in maart/april 2015 te kunnen presenteren. Met inrichting van de Jan van Renesseweg als strandboulevard kan visuele verbinding worden gelegd tussen kust en kern. foto Ronald den Dekker door Esme Soesman Voor de financiële consequenties van de uitwerking wil de gemeen te een beroep doen op onder meer Europese subsidie. De gemeente zelf heeft nog geen specifiek budget geoormerkt voor het Masterplan Renesse. Reserveringen voor Tij van de Toe komst en compensatiepot Tweede Maasvlakte bieden enige ruimte. door Melita Lanting BRUINISSE - Cichorei is misschien wel een van de onbekendste gewas sen op de Schouwen-Duivelandse akkers. De naam van het gewas doet vooral de wat oudere mensen vast denken aan de blauwe busjes Buisman, een smaakversterker voor de koffie die vroeger veel werd gebruikt. We rijden er langs, maar wat groeit er nou eigenlijk op de akkers?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58