Tien vakantietips die je oren door de zomer helpen I 2 Zomermeuws Sporten terwijl je een modderbad neemt? Daar lijkt de Natte Laarzentocht in de schorren en slikken van Sint-Annaland bij tijd en wijle nog het meeste op. et je laarzen in de modder springen is iets wat vooral veel kinderen doen als het slecht weer is. Maar tij dens de Natte Laarzentoch- ten in Sint-Annaland is het voor iedereen leuk om eens in de modder te spelen. Met een vrijwilliger van Staatsbosbeheer gaan we de schorren van Sint-Annaland op. Normaal is dit gebied afgesloten. Ie kunt hier genieten van de prachtige na tuur en ook nog eens mooie plaatjes schieten. Ondertussen leer je meer over schorren en slikken. Onze gids, Sjak de Koek, legt ons meer uit over de natuur. Dat gaat heel interactief. Hij stelt ons vra gen en vertelt over de verschillende plan ten die op schor en slik groeien. We mo gen zelfs zeekraal proeven. Op het schor zijn ook een heleboel krab betjes te vinden. Sjak laat ons zien hoe je kunt weten of het om een mannetje of een vrouwtje gaat. „Bij het mannetje zie je een vuurtoren onder zijn schild, en bij het vrouwtje een bijenkorf. De vorm is beestjes die er leven. We zien krabbetjes, slakjes, kokkeltjes en andere kleine beest jes. „Er zijn nu misschien niet zo veel vo gels, maar in het najaar hebben we er zo'n 300.000 in dit gebied. Al die kleine beestjes zien zij als een voedselbron. Het is dus heel belangrijk dat al die beestjes hier leven." Het gebied waar we nu lopen, staat tij dens springtij onder water. „Dat is hoe al die kleine beestjes hier terecht komen. Ei genlijk is het dus best bijzonder dat we hier gewoon kunnen lopen." Als Sjak uitgepraat is, wijst hij naar een grote boom, aan de andere kant van het gebied. „Daar gaan we naartoe, in een rechte lijn. Het maakt niet uit wat we te gen komen, we gaan gewoon overal langs." De groep is optimistisch en ziet het wel zitten. Tot we bij de eerste kreek aankomen. „Hoe komen we hier nu over heen?" Tja. Springen dus. Zo goed en zo kwaad als het gaat sprin gen we over de kreekjes. Ondertussen ver telt Sjak nog van alles, en wij stellen vra gen. „Dit is eigenlijk het leukste stuk van de rondleiding. Iedereen is in beweging. Ik vind het zelf ook heel leuk, want ik neem nooit dezelfde route." Bij sommigen gaat het springen over de kreken een stuk makkelijker dan bij ande ren. „Over de kleine kreekjes kun je ge woon springen. Bij de grote kreken gaan we er gewoon dwars doorheen. Belang rijk is dat je goed door blijft lopen, an ders blijf je vast staan met je laarzen. En dat wil je niet, geloof me." Sjak was duidelijk, maar toch gaat het niet bij iedereen zo makkelijk. Na een paar bijna-valpartijen, sprongen die op een haar na goed terecht komen en men sen die af en toe wegglijden gaat het toch een keer mis. Eén bezoeker blijft steken in het midden van een grote kreek, en komt er niet meer uit. Haar moeder gaat terug om haar eruit te halen. Uiteindelijk anders omdat het vrouwtje de kleintjes onder haar schild moet dragen. Pas als ze groot genoeg zijn, gaan ze bij de moeder weg", vertelt Sjak. Na het schor gaan we over naar het vol gende gebied: de slikken. Dit is het ge bied waar je je laarzen voor nodig hebt, want het water staat hier nog in plasjes op het zand. Sjak vertelt ons over de Oorontsteking door water, per ongeluk de zee indui ken met je hoortoestel nog in of deze kwijtraken op het strand. Om de kans op vakantieso- res zo klein mogelijk te maken, komt Beter Horen met tien tips om je oren summer-proof te ma ken. 1. Laat uw hoortoestel vooraf nog even checken zodat het in topcon ditie is als u weggaat. 2. Hoortoestellen mogen officieel- niet aanstaan in een vliegtuig. Maar dit wordt wel gedoogd! 3. Gehoorbescherming tijdens de vliegreis. Tijdens het vliegen kan door het luchtdrukverschil oor pijn ontstaan. Om dit te voorko men kunt u gehoorbescherming gebruiken. Vliegdoppen zijn er voor volwassenen en kinderen. 4. Neem zwemdopjes mee, zeker voor kinderen. Kinderen zijn ge voelig voor oorontsteking. 5. Houd uw hoortoestel droog. Vocht, zoals water maar ook trans piratie, is vijand nummer 1 van een hoortoestel. Mocht u gaan zwemmen en per ongeluk verge ten het apparaat uit te doen, ver wijder dan meteen de batterijen en laat het apparaat minstens 24 uur drogen. 6. Extra reiniging. Een hoortoestel moet vaker worden gereinigd als het regelmatig wordt uitgedaan en bij hogere temperaturen (trans piratie). Tip: Handig is een elek tronische droogdoos. Deze ont trekt het vocht, doodt alle bacteri ën en is gemakkelijk mee te ne men op reis. 7. Neem voldoende batterijen mee voor een hoortoestel of weet welk type u heeft. 8. Slaapdoppen zijn ideaal voor mensen met een goed gehoor die proberen te slapen in een rumoe rige omgeving. 9. Reiswekker. Voor vroege vogels die wel gehoorproblemen hébben en die bijtijds willen opstaan voor bijvoorbeeld een excursie, zijn er reis wekkers met trilschijf en extra luid volume. 10. Verzekering. Check of het hoortoestel is meeverzekerd met uw reisverzekering of apart verze kerd is bij de audicien. EP Wat er ook gebeurt: op 't slik door Lilian van Gaaien is het lekker uitblazen op de dijk. Na de wandeling over de slikken en schorren Gids Sjak geeft uitleg over de krabbetjes die in het gebied leven. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50