Monuta heeft team voor bijzondere uitvaarten paraat 'Je kunt ceremonie één 66 Ik weet niet hoe het met jullie zit, maar die rouwdag gisteren heeft me goed gedaan. Iets minder verslagen en boos. 66 Ik vind het curieus. Dat zo'n stoet rouwwagens over de rijkswegen rijdt en door nieuws- helikopters gevolgd wordt. 66 Wij hebben last van het CSI-complex. Dit is niet, zoals op tv, in een kwartiertje geregeld. 4 VLIEGRAMP MH17 VLIEGRAMP MALAYSIA AIRLINES 66 Ik had niet verwacht dat de mensen zó blij zouden zijn met dat wat we doen Nederland leeft massaal mee met MH17. „Goed dat er ontwikkeling zit in collectieve rouw." Kristian van Tuijl jaap van Ginneken, psycholoog Arie de Bruijn, hoofd identificatie team MH17 Monuta kreeg van de regering de opdracht de lichamen van de laat ste slachtoffers te vervoeren van Eindhoven naar Hilversum en voor de kisten te zorgen. Voor de transporten moesten alleen al tientallen rouwauto's worden in gezet. Volgens Nora Nowee van Monuta is dat geen probleem. „We hebben zelf auto's, we lenen ze bij collega's en huren ze bij par ticuliere rouwvervoerbedrijven. Het is absoluut niet zo dat andere uitvaarten worden uitgesteld om dat we deze auto's voor het ver voer van de rampslachtoffers no dig hebben." Het team bestaat uit vijftien uit vaartverzorgers die speciaal zijn opgeleid. Nowee: „Bij een uitvaart van een lid van het Koninklijk Huis gelden bepaalde protocollen. Deze mensen kennen die en kun nen dus snel en adequaat hande len. Dat geldt ook voor rampen als die waarmee we nu van doen hebben. Het gaat erom te weten hoe je de logistiek snel regelt, we ten hoe je geëmotioneerde nabe staanden opvangt, begeleidt en uitleg geeft. Ook moet je details kennen, bijvoorbeeld wanneer de Lastpost gespeeld moet worden." Monuta is niet de vanzelfspreken de verzorger van de uiteindelijke uitvaarten. „Het besluit daarover ligt uiteraard bij de nabestaanden. We willen hen daarin ook niet beïnvloeden. Onze mensen in Eindhoven dragen daarom ook geen kleding waaruit blijkt dat ze voor Monuta werken." De indrukwekkende ceremonies rondom de repatriëring van de stoffelijke overschotten van vlucht MH17 kwamen in welge teld één middag en één avond tot stand. „Je kunt het maar een keer doen. En dan moet het ook goed", zegt kolonel-vlieger Johan van Soest, commandant van de Vlieg basis Eindhoven. „Dinsdagmiddag om één uur kre gen we de definitieve bevestiging. Alle benodigde expertises zijn toen direct bij elkaar geroepen: po litie, brandweer, ambulances, on ze eigen vervoersorganisatie, ons dienstencentrum én een uitvaart organisatie. Ook de ministeries van Buitenlandse Zaken en Veilig heid en Justitie schoven aan. Het overleg duurde de hele middag, waarna alle partijen hun deel van de organisatie hebben uitgevoerd. Uitvaartorganisatie Monuta is di rect gaan bellen en had aan het eind van de avond zestig rouw- AMSTERDAM - De collectieve, socia le rouw is wijdverbreid na de ramp met MH17. Een theoloog, aalmoezenier en psycholoog ver klaren. „Een stille tocht is een vorm van gedeelde smart. Het maakt niet uit of het om een ramp gaat of om het rouwen om een overleden grootouder: het is altijd beter het samen te dragen. Woensdag hoor de ik dat er ook trots is, trots op Nederland. Dat we als beschaafd land de lichamen een waardige aankomst in Nederland hebben gegeven, terwijl het allemaal snel en semi-spontaan geregeld moest worden. Dat we niet meteen be gonnen zijn met terugschieten. Ik denk dat mensen daar een natio nalistisch gevoel bij krijgen, van de goede soort. Het is een soort onbekommerd 'wij zijn'. Je wordt met z'n allen herinnerd aan de breekbaarheid van het leven: me mento mori. Tegelijkertijd is een voorzichtige vorm van relativering op z'n plaats, denk ik. Dit heeft iets dis proportioneels. Ik hoop dat zo'n rouwdag ons ook mag doen in zien dat dit soort dingen continu aan de gang zijn. Misschien niet door een vliegtuigramp, maar wel door kogels of landmijnen of ziek tes." Legeraalmoezenier tijdens de Hercules ramp op vliegbasis Eindhoven in 1996. „Het was voor mij zowel bijzon der als bizar dat die Hercules met zestien lichamen woensdag aan kwam en over de plek vloog waar achttien jaar geleden een ramp met eenzelfde toestel plaatsvond. In 1996 liepen hele dorpen die jon gens verloren hadden, uit. Nu zie ik datzelfde, maar dan massaler. Het zijn allemaal uitingen van on macht: die prachtige kerkdienst in Amersfoort, bloemen voor hui zen van weggerukte families. We zoeken naar rituelen en sym bolen om onze onmacht, woede, onbegrip en vooral ook medele ven uit te drukken. Ik denk wel dat de nabestaanden nu vooral be zig zijn met: 'Wanneer kan ik mijn dierbaren weer zien?' Uitein delijk komt er een punt, als het meeste voorbij is, dat ze terugkij ken en zien dat het hele land ver bondenheid toonde. Dat komt op z'n tijd. Nota bene op de maan dag voor de ramp met MH17, wa ren de nabestaanden van de Her culesramp bijeen voor de achttien de herdenking. De lotgenoten ver tellen elkaar nog steeds die verha len. Niemand die dat vervelend vindt, terwijl de rest van de we reld is doorgegaan. Een stichting zoals zij hebben, kan de nabe staanden van MH17 ook helpen. Als groep sta je sterker." „Ik vind het curieus. Dat zo'n stoet rouwwagens over de rijkswe gen rijdt en door nieuwshelikop- ters gevolgd wordt. En dat men sen dan langs de route staan. Men sen willen hun verdriet en mede leven vormgeven en daar kan dit bij helpen. Maar er is over nage dacht. Iemand heeft gezegd: we gaan die mensen niet collectief vervoeren, we trommelen veertig rouwauto's op. Het is goed dat er ontwikkeling zit in collectieve rouw. Je ziet vaker bij grote gebeurtenis sen - zoals vorig jaar toen Julian en Ruben verdwenen - dat het privéverdriet van mensen reso neert met een ramp. Het kan de verwerking in hun eigen rouwpro ces helpen. De collectiviteit van de rouw rond MH17 geeft voor de nabestaanden wat betekenis aan de zinloosheid." clillp lnr*hl" ren 'nDel^werd§ehouc*en-Daar door Peter Leunissen APELDOORN - Uitvaartverzekeraar Monuta heeft een speciaal team 'bijzondere uitvaarten' paraat, dat ingezet kan worden bij begrafenis sen van leden van het Koninklijk Huis of bij een dramatische gebeur tenis zoals de opvang van de licha men van de slachtoffers van vlucht MH17. door Rob Burg EINDHOVEN - Een draaiboek voor de ceremonies ontbrak. Dat is er simpelweg niet voor dit soort onge kende operaties. Ongekend qua aard én omvang. Johan van Soest, kolonel-vlieger 'Er is ook trots op Nederland' door Koen Verhelst Frank Bosman Cultuurtheoloog en werkzaam aan de Universiteit Tilburg. Martien Agterberg Jaap van Ginneken Massapsycholoog, voorheen werkzaam aan de Universiteit van Amsterdam. TV^ Y\ PTY Vïll DELFT - Kinderen zijn hevig geëmotio- lldllt.ll HIJ neerd tijdens een stille tocht die giste- jllllt IAJvJ.ll werden vooral drie passagiers van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4