Riemens: 's zomers atletiek, 's winters handbal 44 SPORT a I Meerkampster Fransen stopt 'Alle' Nederlandse atleten zijn al zeker van het EK, behalve Yvonne Hak. Zij wil zich komend weekeinde plaatsen. MEIDOORN 2014 AMSTERDAM - Vorm, de vorm waar een topsporter naar op zoek is, heeft wel wat weg van de lief de. „Als je er te nadrukkelijk naar zoekt, ga je het niet vinden. En als je stopt met zoeken, komt het uiteindelijk, als vanzelf." Het was zomaar een gedachte van Yvonne Hak, eind juni 2014. „Poëtisch hè. Ik was op de terug weg van een wedstrijdje in Bel gië, drie uur lang in mijn eentje in de auto. Dan krijg je zo van die ingevingen. Die twitter je dan maar." Het was een slechte race geweest, daar in Nijvel. „Ik had er flink de balen van, was wat melan cholisch." Ook in Waals-Brabant kon 800 meterloopster Yvonne Hak de vorm maar niet vinden. „Ik had gehoopt dat het daar al beter zou gaan." Maar nee, Hak (28) is al een tijdje niet in beste doen. Ze weet dan ook niet precies wat ze van het NK, komend weekeinde in het Olympisch Stadion, moet ver wachten. En over het EK, half au gustus in Zürich, kan ze al hele maal niks zinnigs zeggen. „Het is dit seizoen allemaal niet zo gelo pen als ik zelf bedacht had." En dat terwijl ze het allemaal zo goed voor elkaar had. Na negen jaar was ze eindelijk klaar met Riemens is een atlete van AV'56. Maar men zou haar ook kunnen kennen van de Middelburgse handbalvereniging EMM. Daar speelt ze al jaren in de hoofd macht. „Ik kan beide sporten goed combineren", vertelt ze. „In i' de zomer ligt mijn prioriteit bij de atletiek en in de winter bij het handballen. Het zit elkaar nauwe lijks in de weg." Toen ze negen was, koos ze in haar toenmalige woonplaats Hein- haar studie geneeskunde. Welis waar ging ze twee dagen in de week werken, als basisarts bij een sportmedisch centrum, maar dat was juist precies wat ze wilde. Juist nu zou ze én voldoende tijd hebben voor de atletiek én voor af leiding (in de vorm van werk). „Het was perfect, op papier was ik klaar voor grootste prestaties." Volgens haar trainer, Frans Thuijs, liep Hak tot half april ook „krankzinnig hard." Daarna ech ter, vlak voor een trainingsstage én in de aanloop naar het buiten seizoen, kreeg ze last van haar achillespees. Alweer. „Ondanks alle voorzorgs maatregelen, met zooltjes enzo. Ik weet dat het letterlijk mijn achil leshiel is." Thuijs: „Een ongelukki ger moment kon je niet beden ken. We wisten meteen dat het een race tegen de klok zou wor den." Hak heeft, ze zegt het eer lijk, geen idee of ze die race gaat winnen. „Ik ben goed geholpen door Peter Vergouwen, maar als je niet kunt hardlopen raak je snel achterop hoor." Zes weken kon ze maar weinig. Sinds een maand zoekt de Amsterdamse-met-Alk- maarse-roots. Ze zoekt „naar het moment dat alles weer op zijn plek valt." De lijst met namen die zich reeds wél voor het EK (12-17 augustus) heeft geplaatst, is schier oneindig. Liefst 37 atleten staan erop, het gaat namelijk steeds beter met de Nederlandse atletiek. Hak - win nares van Europees zilver in 2010 - staat er echter (nog) niet bij. Een tijd van 2.00,85 lopen lijkt nu ook zo goed als onmogelijk. De ne genvoudig nationaal kampioene op 800 meter - ook indoor is Hak. de regerend kampioen - heeft de hoop echter nog niet helemaal op gegeven. „Het is pas over als het over is. Misschien gaat het zater dag in de series én zondag in de fi nale wel heel lekker. Als het in kenszand eerst voor handbal. Ze ging spelen bij Orion. Later maak te ze de overstap naar Olympus en vervolgens naar EMM. Daar mee speelt ze nu in de eerste klas se. Op haar twaalfde begon de Beve- landse ook met atletiek. Aanvan kelijk was ze voornamelijk actief op de loopnummers. De 400 me- Amsterdam wél lukt, kan ik mis schien in Ninove nog proberen de limiet te halen." „Het wordt", zegt Hak, „hoe dan ook mijn moeilijkste NK ooit. San ne Verstegen draait goed. Zij heeft niet voor niks de EK-limiet al wel gelopen. Ik mag dan van al le loopsters het mooiste cv heb ben, het is wel zoals die reclame slogan zegt: resultaten uit het ver leden, geven geen garanties voor de toekomst." Ze heeft geen zin ter was haar specialiteit en ze deed op dat onderdeel ook meer maals mee aan het NK voor junio ren. Zo'n vier jaar geleden, nadat ze wat last kreeg van haar knieën, schakelde ze over op de werpnum- mers. Riemens: „Daarbij gaat het voornamelijk om kogelstoten. Bij wedstrijden doe ik ook wel eens mee bij het speerwepen, maar om zich te verstoppen. „Anderen mogen best weten dat het niet zo goed gaat. Zo is dat nu eenmaal." Dat er twijfels over de toekomst zijn, vindt ze niet meer dan lo gisch. „Als je 20, 21 bent en je mist een toernooi door een blessu re, dan sla je je er wel doorheen. Maar hoe ouder je wordt, hoe meer je gaat nadenken over wat daarna komt. En of je je er nog wel doorheen kunt slaan." Over 2016, de Olympische Spelen daar train ik bijna niet op. Daar heb ik geen tijd voor. Maar met mijn handbaltechniek kom ik toch een heel eind." Voor het kogelstoten - met kogels van vier kilo - traint de verpleeg kundige wel fanatiek. En dat is te rug te zien in de resultaten. Op 21 juni zette Riemens nog een nieuw persoonlijk record neer in België: 13,40 meter. Daarmee staat ze nu derde op de Zeeuwse rang lijst aller tijden en vierde op de plaatsingslijst bij het NK van ko mend weekeinde. „Er zit nog steeds progressie in bij mij. Mijn techniek is ook nog niet zoals-ie helemaal zijn moet. Daar train ik nu op." Titelfavoriete in Amsterdam is Melissa Boekelman. Met afstan den van dik zeventien meter staat ze in Nederland op eenzame hoogte. Pamela Kiel en Vivian Brandhoff zijn de waarschijnlijke nummers twee en drie. zijn dan in Rio, wil ze het nu niet hebben. „Twijfels zijn er, op deze momenten, absoluut. Kan het lichaam het nog? Maar de toe komst, daar ga je het niet over hebben tijdens het seizoen. Ik weet in ieder geval zeker dat dit het leukste is wat er is. Atletiek komt bij mij, ook op momenten als het niet zo goed gaat, absoluut op de eerste plaats. Daar zet ik ook echt alles zonder enige twij fel nog voor opzij." RIJSWIJK - Atlete Remona Fransen heeft besloten haar topsportcar rière te beëindigen. Dat meldde de 28-jarige meerkampster giste ren op haar Facebook-pagina. Fransen, die in 2011 brons verover de op de meerkamp bij het EK in door in Parijs, kampt te veel met blessures. „Met pijn in mijn hart moet ik afscheid nemen van wat ik goed kan en met zoveel plezier heb gedaan", aldus de atlete. Fransen, die pas op 23-jarige leef tijd fulltime ging trainen bij bondscoach Ronald Vetter, miste in 2012 de Spelen van Londen door een stresshaard in haar on derbeen. „Dat heeft veel pijn ge daan. Ik weet dat ik onder norma le omstandigheden mee had kun nen strijden met de top." Blessures hielden haar ook daarna vaak aan de kant. Laatste hoogte punt was haar vierde plaats bij het EK indoor van 2013. OVERIGE ZEEUWEN OP HET NK ATLETIEK Hak wacht moeilijkste NK ooit Yvonne Hak is niet in topvorm: „Ik mag dan van alle loopsters het mooiste cv hebben, het is wel zoals die reclame slogan zegt: resultaten uit het verleden, geven geen garanties voor de toekomst." door Edward Swier 37 Liefst Nederlandse 37 atleten hebben zich geplaatst voor het Europees kam pioenschap in Zürich. Overigens zul len ze niet allen ook deelnemen aan het toernooi. door Roeland van Vliét GOES - Marieke Riemens debuteert zaterdag op het NK atletiek. In het Olympische Stadion van Amster dam mikt de 28-jarige Coese op een vierde plaats bij het kogelsto ten. „Ik moet zo reëel zijn dat de nummers één, twee en drie nog te goed zijn", zegt ze. „Maar mis schien zit er een persoonlijk record in. Die hangt in de lucht." Er komen drie Zeeuwen uit op de 1500 meter Wouter Jansen (Cif- la), Neal Bouterse (AV Castricum) en Job de Brouwer (RKHAV). Tom my Staal heeft zich afgemeld. Steven Nuytinck van AAV36 komt op twee onderdelen uit de 110 meter horden en de 400 me ter horden. Op de laatste afstand geldt hij als medaillekandidaat. Mariska Bun (Phoenix) loopt de 100 en de 200 meter. Bij de 100 meter moet ze aan de voorrondes meedoen, bij de 200 meter zit ze meteen in de halve finales. Samantha Lernout (RKHAV) komt uit op de 400 meter en Esther Plat- teeuw (Leiden Atletiek) op zowel de 800 als de 1500 meter. Marijke de Visser (Phoenix) is als vijfde geplaatst op de 1500 meter en kan dicht bij 't podium komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 44