sancties Rusland 66 Vandaag weer drukke dag voor krijgsmacht. De inzet op Eindhoven gaat door, missies gaan door. Never a dull moment VLIEGRAMP MH17 3 Luitenant-generaal Mart de Kruif voor de hele gang van zaken bin nen de zelfverklaarde Volksrepu bliek Donetsk. Kavtaradze is dui delijk overdonderd door vragen over de politiemissie die Neder land samen met Australië wil stu ren. „Maar als die landen dat wil len, moeten ze maar een verzoek indienen. Ik denk dat zoiets inter nationaal moet worden geregeld, misschien via de Verenigde Na ties", zegt Kavtaradze. Volgens hem heeft zo'n verzoek nogal wat haken en ogen. „Want we zouden dan gewapende troepen op ons terrein moeten toelaten. De vraag is natuurlijk of dat kan", zegt hij. Kavtaradze cfntkent glashard dat er geen bewakers zijn om de site te zekeren. „Ze zijn er wel, maar ze bevinden zich nu meer op af stand. Er liggen sluipschutters in de bossen om de ramplocaties heen. En mijnwerkers letten ook op of er niet in het rampgebied wordt geknoeid." Dat het allemaal zo lang duurt voordat het onderzoek kan begin nen, ligt volgens Kavtaradze ge heel aan de Oekraïense regering. „Wij hebben al vlak na de ramp aangedrongen op een internatio naal onderzoek. Alleen Kiev laat het niet toe. Net zoals het ruimen van de lichamen. De OVSE en Kiev zeiden: nee, laten liggen, ze moeten eerst worden onderzocht. Maar na twee dagen kon dat niet langer. Het werd een mensonte rende situatie." Op de ramplocaties zelf was ook gisteren geen enkele bewaking te bekennen. En het verhaal over sluipschutters in de bossen is vol strekt ongeloofwaardig. Een Deen se journalist die de ravage staat te filmen verbaast zich een beetje over het Nederlands-Australische initiatief om militaire politie te sturen. „Ik vind het heel moedig", zegt hij. „Maar is het niet veel te gevaarlijk? En bovendien: wat moet er nog beveiligd worden? Het meeste bewijsmateriaal zal toch al wel verwijderd zijn." De Russische economie wordt vooral een klap toegebracht door een voorgenomen investeringsver bod. Dat houdt in dat EU-burgers niet mogen investeren in nieuwe obligaties en andere schuldpapie ren van banken die voor meer dan 50 procent-in handen van de Russische staat zijn. Vorig jaar haalden deze 'Russische' banken zo'n 5,6 miljard euro in de EU op. De Commissie presenteerde giste ren in Brussel een pakket (gehei me) voorstellen voor economi sche sancties aan de 28 EU-ambas- sadeurs. De ministers van Buiten landse Zaken hadden daar dins dag om gevraagd, na een vergade ring waarin ze besloten de druk op Rusland op te voeren. Ook een wapenembargo, een exportver bod op dual-use-goederen ('gewo ne' producten die ook militaire toepassingen kunnen krijgen) en 'gevoelige technologieën' zijn deel van het pakket. Als de lidstaten het over de invul ling van het pakket eens kunnen worden, is het volgens bronnen in Brussel slechts een kwestie van dagen om ze juridisch sluitend te maken. Een harde kern van lan den, onder leiding van Londen, is voorstander van zware economi sche sancties. Bondskanselier An gela Merkel blijft echter de voor keur geven aan een diplomatieke oplossing. Gisteren zijn vijftien personen en achttien instellingen toegevoegd aan de 'zwarte lijst' van 72 perso nen van wie de tegoeden zijn be vroren. De betrokkenen mogen niet meer de EU inreizen. Het gaat om mensen of organisaties die door hun banden met 'de Rus sische beleidsmakers' profiteren van de annexatie van de Krim. Hun namen worden bekend zo dra ze in het officiële EU-blad (een soort staatscourant) worden gepubliceerd. team kunnen aan de slag. Zij brengen dan precies in kaart waar welk brok puin is neergekomen en brengen het daarna over naar Charkov voor verder onderzoek. Waarom militairen erbij? Zoals militair deskundige Frank van Kappen gisteren al in deze krant zei: „Er lopen daar crimine le bendes met raketwerpers rond, dan kun je niet alleen maar de ma rechaussee sturen." Maar militai ren zijn ook een risico: ze kunnen tot escalatie leiden. Daarom wil Nederland een breed gedragen VN-resolutie waar ook Rusland mee heeft ingestemd. Wat heeft een onderzoeker er über haupt na een week nog te zoeken? We hebben allemaal de beelden gezien van rebellen die met cirkel zagen wrakstukken te lijf gingen en de verhalen gehoord van moge lijk ontvreemde bewijsstukken. Maar, zoals Pieter van Vollenho ven, voormalig voorzitter van de OW, op de radio zei: „Er blijven altijd sporen over. En het gaat niet alleen om de dingen die je er wel aantreft, maar ook om de din gen die je niet vindt en die je er wel verwacht had. Als iets is weg geknipt, kan dat een indicatie zijn dat er blijkbaar een reden was om dat weg te halen." niet ligt, is VRIJDAG 25 JULI 2014 belangrijk Zge",k door onze correspondent Petra Janbroers Dat het zo lang duurt voordat het onderzoek kan beginnen, ligt volgens Kavtaradze geheel aan Kiev I Knuffels en grafkaarsen zijn bij de wrakstukken achtergelaten. BRUSSEL - De Europese Commissie wil Rusland treffen met vooral fi nanciële sancties, die volgende week al kunnen ingaan. Een verbod voor EU-burgers om te investeren in deels Russische banken, kan de economie hard treffen Owww.pzc.nl/vliegramp Bekijk de speciale pagina voor meer artikelen, achtergronden en video's en lees een overzicht van de gebeurtenissen in de tijdlijn. De zwarte lijst met perso nen en instellingen van wie tegoeden zijn bevroren, werd gisteren uitgebreid I Terwijl pro-Russische separatisten toekijken, inspecteren Maleisische onderzoekers de resten van MH17. foto HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3