Lars Boom redt de Tour van Lau le petit TOUR DE FRANCE 39 Kruijswijk verbaast zichzelf op de klim naar Hautacam Belkin wint bij de ploegen Steven Kruijswijk reed sterk in de achttien de etappe in de Tour. De renner van Belkin verbaasde ook zichzelf. „Dit was wel mijn beste dag. Ik wilde vandaag graag meezijn in de kopgroep, ik dacht dat die misschien wel weg zou blijven. Maar ik miste de slag. Nibali wilde blijkbaar weer winnen, want zijn ploeg bleef maar rijden. Tot mijn eigen verbazing kon ik ook lang mee. Maar ik ben hier ook vooral om bij de andere jongens te blijven." Kruijswijk wilde wat laten zien. „Ik wilde bewijzen dat ik het waard ben de Tour te rijden. We hebben ook laten zien dat de ploeg in de breedte erg sterk is." Belkin was gisteren de beste in het ploegen- klassement van de achttiende rit in de Tour. Bauke Mollema werd op Hautacam zevende, Laurens ten Dam elfde en Steven Kruijswijk dertiende. Belkin had 10 secon den voorsprong op AG2R. In de tussen stand is Belkin tweede op 28.33 van AG2R. in de etappe de juiste kopgroep te laten wegrijden. Nu geldt het omgekeerde en moeten we zien zelf mee te zitten in die goede ontsnapping." Brailsford: „Je moet het in ieder geval proberen. Dat doen ze en meer kan ik niet van hen verlan gen." Gisteren lukte het Mikel Nieve om - als sterkste man - mee te glippen met de Vlucht van de dag'. Maar ook hij kon het tij niet keren. Op de slot klim werd hij voorbijgevlogen door Vincenzo Nibali, de aan staande opvolger van Froome. Later die avond zal Lau vast een nieuwe poging hebben gewaagd. Want zo groot is het besef dat zijn klassement naar de vaantjes was geweest als Boom niet in de buurt was toen de band van zijn voorwiel langzaam leegliep op de Tourmalet. De winnaar van de rit naar Arenberg stopte en stond zijn voorwiel af aan de nummer acht van het klassement. „Super dat hij daar zat. Anders was ik ge zien", bleef Ten Dam de helden rol van ploeggenoot benaderen. Normaliter was Boom nooit met Ten Dam naar de top van de Tour malet geklommen, maar omdat hij in de vroege vluchtgroep zat, troffen de twee elkaar precies op het goede moment. „Geluk dwing je kennelijk af', zei Ten Dam. „Want het was even paniek toen ik voelde dat de band vlak onder de top van Tourmalet leegliep." De ingehaalde Boom gaf hem niet alleen zijn voorwiel, dankzij de snelle assistentie van de neutrale materiaalmotor, keerde de Vlij- menaar in de afdaling ook snel te rug bij Ten Dam. „Ik heb 10 kilo meter in mijn 'kader gehangen' om Lars te kunnen volgen. Wat wil je: hij is 10 kilo zwaarder." Precies op tijd leverde Boom zijn vracht af bij de groep met de klas- seméntsrenners. Op de slotklim legden die elkaar niet meteen het vuur na aan de schenen. „Dat was ook nog een gelukje. Want ik had effe tijd nodig om te herstellen." Toen eerst Horner en vervolgens Nibali de rit liet ontploffen, bleek dat de andere Belkin-kopman zijn beste dag in de bergen had. „Ik voel me steeds beter worden", rea geerde Mollema opgetogen. „Daar door kon ik er nog een keer alles uitpersen. Het is mooi dat ik nu met opgeheven hoofd de bergen uitkom. Dat de laatste nu achter de rug is, is een lekker gevoel. Ik moet nu in de tijdrit nog een keer alles geven om te proberen mijn zevende plaats vast te houden." Door Booms actie en Mollema's stijgende vorm heeft Belkin de twee gehoopte plekken in de top tien voor het grijpen. Nummer elf Rolland staat op drieënëenhalve minuut achterstand van Ten Dam. Helemaal zeker van zijn - zaak is leider Vincenzo Nibali. De Italiaan bouwde zijn voorsprong uit tot boven de zeven minuten op de nieuwe nummer twee Thi- baut Pinot. De strijd om de overi ge podiumplaatsen wordt morgen in de tijdrit wel bloedstollend. ze week nog na zijn ritzege in Luchon. „Tot ik erachter kwam dat ik geen man ben voor het klas sement van een grote ronde, maar iemand die beter is in andere din gen." Nadat Nairo Quintana vorig jaar voor Movistar de show stal in de Tour, wilde Valverde dit keer dat de ploeg helemaal voor hem naar Frankrijk zou komen. Quintana mag de Giro en Vuelta rijden. In Spanje leverde dat amper vraagte kens op. Ook al omdat hun landge noot in het vroege voorjaar sterk voor de dag kwam in een aantal rittenkoersen. De kritiek kwam er pas toen bleek dat Valverde in deze Tour zijn be lofte om Nibali te bestoken met aanvallen niet nakwam. „Hij is al leen maar bezig met het verdedi gen van zijn positie. En zelfs dat is lastig voor hem in een ronde waar in nota bene de twee grootste top pers ontbreken", is de tendens van de kritiek. Valverde is geliefd vanwege zijn aanvallende stijl van koersen. Nu moet hij zich beperken tot defen sief koersen. Daarbij speelt zijn ploeg een cruciale rol. Woensdag konden ze hem nog redden, giste ren niet. Valverde wilde er geen drama van maken. „We zitten nog dicht bij elkaar. Alles is nog moge lijk." De tweede plaats is inder daad nog altijd niet verloren. Maar wellicht is het beter dat Movistar voortaan in de Tour alles zet op Quintana en Valverde ouderwets laat vlammen in de klassiekers. Op zijn blauwe ruitjes- bloes heeft de man links eri rechts rug nummer 67 opge speld. Dat zat even daarvoor, tij dens de etappe naar Pla d'Adet, nog op het shirt van Laurens ten Dam. Ze zouden het anders toch hebben weggegooid, voor hem is het een dierbaar aandenken. Als hij zich omdraait, valt nog iets op. Een tatoeage van een wielrenner op zijn kuit. Met handtekening nog wel. Nadere bestudering leert dat het om een Bau-tattoo gaat. „Ik vind Bauke Mollema gewoon de beste", ver klaart de Maastrichtenaar zijn be slissing een deel van zijn lijfin te ruimen voor een wielrenner uit Leeuwarden. In de dagen voor de Amstel Gold Race is de tattoo gezet. „Ik vroeg of Bauke meekon, maar hij was te druk. Toen ben ik naar zijn hotel ge gaan en heeft hij daar zijn hand tekening op mijn kuit gezet. Daarna heb ik meteen de tattoo laten zetten. De handtekening is over de pen heen getatoeëerd." Verderop een gezin. Ze willen een handtekening van Bauke, die al in de bus zit. Pa - gehuld in oranjebeigeblauwe korte broek en roodwit bolletjesshirt - schiet een Belkin-medewerker aan. Die wil de gele shirts van zoon en dochter wel naar Bauke brengen. Even later komt hij terug, een krabbel op elk shirt. Vooral pa is blij en slaat z'n zoon op de schou ders. Het wordt nog mooier. Met de duimen omhoog gaat de man met zijn kroost op de foto met Lars Boom. „Nu Fan Afemaaf briest de man, wijzend naar de BMC- bus. Hij bedoelt Greg van Avermaet, Belg in Zwitsers-Ame rikaanse dienst „Is Greg bin nen?", vraagt hij in het Neder lands aan een mecanicien. Die ge baart dat de Nederlander zijn Bel- gische held net voorbij liep. „Oh ja, daar staat ie, joh. Hee, Greg! Foto?" Hoe twee mannen van ge vorderde leeftijd de dag van hun leven kunnen hebben. VRIJDAG 25 JULI 2014 door Ad Pertijs Mikel Nieve deed ook gisteren weer een verwoede poging het gezicht van Sky te redden, maar hij werd voorbijgevlogen door Vincenzo Nibali. foto VI Images HAUTACAM - Bovenop Hautacam wilde Laurens ten Dam dolgraag Lars Boom met een stevige knuffel bedanken voor het redden van zijn Tour. „Da's prima, maar wel nadat je je hebt gedoucht", hield de lan ge Belkin-renner het voornemen van zijn dankbare ploeggenoot nog even lachend van zich af. I Laurens ten Dam reed lek, maar blijft in de top tien. foto VI Images Valverde werkte keihard aan zijn comeback, maar het voorkwam niet dat hij in een klassieke val trapte door Chris van Mersbergen Tour

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 39