P X f Ook Valverde kan sportzomer niet redden voor de Spanjaarden 66 Met renners erbij die iets anders moeten doen, wordt de kans op eindwinst kleiner 38 TOUR DE FRANCE gisteren Ook de aanval van Mikel Nieve liep gisteren op niets uit. Team Sky stevent af op een volledig verloren Tour. Teambaas Brailsford panikeert echter niet. r*i HAUTACAM - Het is dit jaar opval lend rustig rond de zwarte bus van Team Sky. Geen horde came raploegen, geen samendrommen de fans. Hooguit een enkele ver dwaalde handtekeningenverza melaar. Ook gisteren bij de start. „Dat is ook wel eens lekker", zegt Dave Brailsford, teambaas en geestelijk vader van de Britse equipe. Hij neemt en heeft alle tijd terug te kijken op deze ron de, waarin voor zijn team dit jaar weinig eer te behalen viel. Maar of Brailsford het ook naar zin heeft in de Grande Bouclé, die hem de afgelopen twee jaar zo veel succes bracht? „Nou, nee, daar ben ik eerlijk in. Het is hooguit lekker dat de stress en de intensiteit waarop je alles doet even wat minder is. De con stante vragen over vermogensda ta, het constant onder een ver grootglas liggen; dat zijn dingen die een Tour extra zwaar maken. „Maar genieten is wat anders. Ik houd niet van verliezen. Verlie zen is voor mij een sterkere emo tie dan winnen. Mijn drive is het verhinderen dat ik die emotie moet ondergaan. Aan de andere kant: zo nu en dan heb je dit soort tegenslagen of nederlagen nodig om beter te worden." De Tour ging voor Team Sky gro tendeels de mist in omdat kop man Chris Froome enkele keren zwaar ten val kwam in de eerste week. Met twee gebroken polsen stapte hij uit de koers. Reserve kopman Richie Porte raakte ver kouden in de tweede week en zakte ver weg in het klassement. Daarnaast viel Xabio Zandio uit en werd Mikel Nieve ziek. Concurrent Alberto Contador haakte eveneens af na een val, maar zijn ploeg Tinkoff herpakte zich met drie ritzeges. Brailsford zegt niks te kunnen met de dis cussie of zijn ploeg naast Porte en Froome voor de zekerheid niet beter een stel rittenkapers had moeten meenemen. „Het is onze visie dat als je een renner hebt die de Tour kan winnen, je Alsof hij zijn suprematie in deze Tour nog maar eens wilde bevestigen: zo ging Vincenzo Nibali gisteren tekeer op de slotklim naar Hautacam. Bergkoning Rafal Majka deed nog een poging tot een tegenaanval, maar ook de Pool faalde. het best mogelijke team moet op stellen om de wedstrijd voor hem te winnen. Als je renners meeneemt die iets anders moe ten doen, ga je die structuur zo veranderen dat de kans op eind- winst kleiner wordt. Hoe min der nevendoelen, des te beter." Brailsford herinnert zijn gehoor aan het jaar dat Bradley Wiggins de Tour moest zien te winnen, terwijl zijn ploeggenoot Mark Cavendish uit was op ritzeges en de groene trui. „Dat maakte het voor ons erg gecompliceerd alle maal." Eerder zei ploegleider Ser- vais Knaven al dat deze ronde de ploeg wellicht een menselijkere uitstraling geeft. Team Sky kreeg de afgelopen jaren vaak het ver wijt dat het te planmatig koerste. Brailsford ziet eenzelfde nevenef fect. „We zijn dus geen robots. Het is daarom ook niet vreemd dat je de ronde een keer niet wint. Dit is ons vijfde jaar. De eerste Tour presteerden we on der de maat, in de tweede crash te kópman Wiggins, de derde en vierde wonnen we en nu dit Voor zo'n jonge ploeg is dat een lijstje waar ik vijfjaar geleden zo voor zou hebben getekend." De Tour van 2014 wordt uiter aard geëvalueerd bij Sky. Eén ding weet Brailsford al: als Chris Froome in 2015 nog altijd de ren- ner is die de Tour kan winnen, gaat hij weer vol voor dat doel. „Het zou anders zijn als Chris nu zonder pech of tegenslag op de twintigste plaats had gestaan. Dan kun je zeggen dat we iets fout doen. Nu niet. Wel of niet succesvol zijn, hangt in deze s» <r.x/ ',-s sport vaak van kleine dingen af." Wat dat betreft is Sky bezig aan een erg ongelukkig seizoen. Ser- vais Knaven spreekt nog net niet van de Wet van Murphy. „Maar renners moeten wel omschake len en dat valt niet mee. Vorig jaar was alles erop gericht vroeg keling (in de achtste finale) van Rafael Nadal op Wimbledon, de af gang van het Spaanse elftal op het WK voetbal en de noodlottige val partij van Alberto Contador in de Tour, wordt een tweede plaats van Valverde niet gezien als mooie pleister op de wonde. „Het is de laatste stuiptrekking van een ren ner uit een afscheidnemende gene ratie", luidde één van de keiharde commentaren in de Spaanse pers. Valverde heeft het deels over zich zelf afgeroepen. Nadat hij in 2009 de Ronde van Spanje won, dacht de toen 29-jarige klassiekerspecia- list dat hij klaar was om de Tour te winnen. Het bleek een misreke ning. Een dopingschorsing zette hem voor lange tijd aan de kant. Valverde werkte in die tijd keihard aan zijn comeback, maar het kon niet verhinderen dat hij in een klassieke val trapte. Net als Danilo Di Luca en Michael Rogers over kwam. Als geen ander kunnen ze vlammen in zware klassiekers en kleinere etappekoersen, maar ze missen het niveau dat nodig is om specialisten als Contador, Froome en Nibali te kloppen in een drie wekend durend gevecht. „Ik heb jarenlang de droom van een ander geleefd", zei Rogers de- Gezien de geringe achterstand en het feit dat de kopman van Movi- star een begenadigd tijdrijder is, kan hij die schade morgen herstel len. Maar niemand in Spanje ge looft dat hij daarmee hun drama tisch verlopen sportzomer nog kan redden. Na de vroege uitscha- PAU Cöte de Loucrup 56km HAUTACAM 145.5km Trébons 61.5km Campan 73.5km le Tour Col du Tourmalet 95.5km Sky even niet de hoogvlieger door Ad Pertijs Dave Brailsford, teambaas Sky door Ad Pertijs HAUTACAM - Hij vocht en zwoegde. Maar wat het Spaanse thuisfront al vreesde, gebeurde gisteren op Hau tacam. Alejandro Valverde werd door twee Franse aanvallers uit de top drie van de Tour gewipt. Alejandro Valverde eiste dat Movistar volledig voor hem reed deze Tour, maar de Spanjaard moest ook gisteren weer afhaken, foto VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 38