'Je wilt weten wat e waard aent' DIZZIE 35 Nieuwe roman Martin Schouten 'Doet denken aan De jongen in de gestreepte pyjama.' Brabants Dagblad j j 'Krachtig en verontrustend/ USA Today 'Diep ontroerend.' The Wall Street Journal www.boekerij.nl AMSTERDAM - Martin Schouten komt in september dit jaar met zijn nieuwe boek Kippensoep met Cor. Dat is de opvolger van het succesvolle Het palingoproer uit 2012. Die nieuwe roman draait om thema's als tevredenheid en terug kijken. Schouten vertelt het verhaal van de hoogbejaarde Cor, die het pri ma redt op eigen kracht. Hij werd in een ver verleden gedwongen om vrede te sluiten met de moor denaar van zijn vader. 'De schrij ver heeft er een roman in losse stukjes van gemaakt, allemaal even lang', zo laat Schouten zijn hoofdpersonage Cor vertellen. 'Maar voor mij had het niet gehoe ven.' Kippensoep met Cor ver schijnt bij Gibbon en ligt vanaf 15 september in de winkels. LEZINGEN Deventer Boekenmarkt: auteurs te gast bij Dizzie Wie kan 2.014 boeken lezen voor eind 2014? Harrogate lijkt anno 2014 geheel in het teken te staan van de Tour de France. Het voormalige kuur oord was de finishplek van de eer ste etappe dit jaar. De bedoeling was dat de plaatselijke held Mark Cavendish zou winnen. Maar die werd na een val 192e. Deze tour maar gauw vergeten, zou je zeg gen. Maar nee hoor. In Harrogate ver wijst alles er nog naar. Overal han gen geel geverfde fietsen aan ge vels. Op de ramen van vrijwel alle hotels, pensions, kapperszaken, kledingwinkels en drogisterijen zijn stickers van gestileerde race fietsen geplakt. Etalages zijn met fietsen opgesmukt. Het Old Swan Hotel lijkt de enige fietsvrije zone van de stad. Het is een tweehonderd jaar oud respec tabel onderkomen, dat zichzelf op de internationale kaart geplaatst zag worden toen Agatha Christie zich er in 1926 elf dagen onder de naam Theresa Neel had ingeschre ven. De bekende schrijfster was destijds als vermist opgegeven. Een zaak waar zelfs Sir Arthur Co- nan Doyle (schrijver van Sherlock Holmeszich op stortte. Als je ergens ter wereld een festi val wilt houden rond misdaadau teurs, kun je het best op de plek gaan zitten waar de moeder aller misdaadboeken zich onbespied waande. Dat gebeurt inderdaad al jaren. Het Old Peculier Crime Writing Festival beleefde er vori ge week de tiende editie. Het was met afstand de meest legendari sche. Want ook J.K. Rowling was er aanwezig. Ze gaf een publiek in- waard bent. Hoe zou men op mijn schrijven reageren als ze mijn voorgeschiedenis niet zou den kennen?" Rowling vertelde dat ze een dans je maakte door de keuken toen ze las wat McDermid over haar de buut had geschreven. Hij wist toen nog niet wie er achter de naam Robert Galbraith schuil ging. „Dit debuut herinnert me aan waarom ik door het crimefic- tionvirus werd gegrepen." Ze heeft altijd 'een enorme hekel gehad' aan haar achternaam. Als ze haar huidige echtgenoot eerder was tegengekomen, had ze zeker geschreven onder de naam Mur ray, zegt ze. En Galbraith? Die naam vond ze al mooi toen ze kind was. „Als jong meisje wilde ik Ella Galbraith heten; geen idee waar ik dat vandaan had." Dat ze voor Robert als voornaam koos, is wel duidelijk: dat is haar favoriete mannennaam. Zoals Robert Ken nedy haar favoriete politicus was. Thrillers hebben haar altijd gefas cineerd. „Ik heb veel crime fiction gelezen en ben een groot fan van Agatha Christie, Dorothy L. Sayers, Margery Allingham en Ngaio Marsh. De Harry Pot- ter-boeken zijn in feite ook ver kapte whodunits." Haar tweede thriller over de speurder Cormoran Strike en zijn assistente Robin is klaar, met de derde is ze halverwege. Na zeven boeken over Harry Potter nu ze ven als Robert Galbraith? De schrijfsters is resoluut: „Nee, het worden er meer." Na afloop van het gesprek konden de bezoekers hun meegebrachte boeken laten signeren. Maximaal één per persoon. Maar de naam Rowling kregen ze niet in hun boek. „Ik heb een heel weekeinde op een goede handtekening van Robert Galbraith geoefend." op de hoogte was, neukte hij ook haar. Ze is nog maar kort geleden tot de ontdekking geko men dat ze niet de nieuwe lady Parker gaat worden.' 'Hoe ben je daar nou weer achtergekomen?' Culpepper staarde Strike aan over het vel papier, dat trilde in zijn opgewonden han den. 'Speurwerk', antwoordde Strike met volle mond, dwars door een nieuwe hap worst heen. 'Dat deden jullie vroeger toch ook, voor dat je dit soort klusjes uitbesteedde aan detecti ves zoals ik? Maar ze moet aan haar toekomsti ge kansen op de arbeidsmarkt denken, dus ze wil niet vermeld worden in het artikel, oké?' Culpepper snoof minachtend. 'Daar had ze aan moeten denken voordat ze deze jatte en ze...' Met een behendig gebaar griste Strike de papieren tussen de vingers van de journa list vandaan. 'Ze heeft ze niet gejat. Hij heeft haar opgedra gen deze gegevens vanmiddag voor hem uitte printen. Het enige wat ze verkeerd heeft ge daan, is dat ze ze aan mij heeft laten zien. Maar als jij van plan bent haar privéleven breed uit te meten in de kranten, Culpepper, dan neem ik ze nu mee terug.' terview over de twee thrillers die ze onder de naam Robert Gal braith heeft geschreven. Een pseu doniem dat wat haar betreft niet onthuld had hoeven worden. Maar eenmaal uitgelekt, stemde ze toe in een eenmalig interview als Robert Galbraith. De 978 be schikbare plaatsen in The Royal Hall waren binnen anderhalf uur verkocht. Waarom ze niet onder haar eigen naam had geschreven, wilde inter viewer Val McDermid weten. Ech te schrijvers snappen dat, zei Row ling. „Je wilt weten wat je echt Kippensoep met Cor INTERVIEW Grote roman over de Eerste Wereldoorlog VRIJDAG 25 JULI 2014 NU IN DE BOEKHANDEL KIPPENSOEP MET COR Meer info: martinschouten.nl Tijdens de Deventer Boekenmarkt op 3 augustus lezen auteurs voor uit eigen werk bij de Dizzie-stand. Kom luisteren naar Annegreet van Bergen (foto), Ma thijs Meinema en Harlynn. Kijk op Diz- zie.nl voor het volledige programma. INTERVIEW MEGACHALLENGE Megachallenge heeft als doel om 2.014 boeken gelezen te hebben voor het ein de van dit jaar. Met zoveel mogelijk le zers moet deze missie volbracht worden Lees op Dizzie.nl meer over deze uitda ging en hoe jij je kunt aanmelden. Thrillerschrijver Robert Galbraith heet eigenlijk J.K. Rowling. „Ik heb altijd een hekel gehad aan de naam Rowling", zegt .ze. door Ton Ouwehand Koop dit boek op Dizzie.nl foto Fenris Oswin De Londense vleestempel Smithfield Mar ket. foto Andrew Testa/HH Martin Schouten 176 blz. Gibbon 17,50 euro Stefan Hertmans kreeg van zijn grootva der twee cahiers met herinneringen. Daar baseerde hij Oorlog en terpentijn op, het boek dat is uitgegroeid tot de grote hedendaagse roman over de Eerste We reldoorlog. Op Dizzie.nl een interview.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 35