34 DIZZIE lizzie ni De zijderups, de twee de thriller van Robert Galbraith, pseudo niem van J.K. 'Harry Potter' Rowling, ver schijnt 14 oktober. Vandaag alvast een voorproefje. De mooiste boeken ontdek je samen! Win nieuwste werk van Josten Smits Alvast wat bladeren in 'Zijderups' van Rowling VOORPUBLICATIE Goddomme, Strike, zei de schorre stem aan de an dere kant van de lijn, 'ik mag hopen dat er min stens een beroemdheid het loodje heeft gelegd.' De reusachtige, onge schoren kerel die in de vroege ochtend met zijn telefoon aan zijn oor door het donker beende, grijnsde. 'Iets in die orde van grootte.' 'Het is zes uur!' 'Halfzeven, maar als je wilt weten wat ik voor je heb, zul je het moeten komen halen', zei Cor- moran Strike. 'Ik ben niet ver bij je huis van daan. Er is hier een...' 'Hoe weet jij waar ik woon?' vroeg de ander bars. 'Dat heb je me zelf verteld.'Strike onderdrukte een geeuw. 'Je fat staat te koop.' 'O, ja', zei de ander, wat milder nu. 'Goed ge heugen.' 'Er is hier een tent die dag en nacht...' 'Rot op. Ik kom straks wel naar je kantoor. 'Culpepper, ik verwacht later op de ochtend een klant die beter betaalt dan jij en ik heb de hele nacht mijn bed niet gezien. Als je mijn in formatie wilt, zul je nu moeten komen.' Gekreun. Strike hoorde het ruisen van bed dengoed. 'Wee je gebeente als het niet iets heel groots is.' 'Smithfeld Café aan Long Lane', zei Strike en hij verbrak de verbinding. Zijn enigszins manke tred werd steeds moeizamer naarmate hij verder heuvelaf waarts liep in de richting van Smithfield Market, die monoliet in de donkere winter ochtend. Smithfield was een reusachtige Victoriaanse vleestempel, de plek waar al vele eeuwen lang iedere werkdag vanaf vier uur 's morgens dode beesten werden uitgeladen, in stukken gehakt, verpakt en verkocht aan de slagers en restaurants in heel Londen. Strike hoorde stemmen door het duister schallen, luid gebrulde instruc ties en het gebrom en gepiep van achteruit rijdende vrachtwagens die hun karkassen kwamen lossen. Zodra hij Long Lane be trad, werd hij een van de velen: warm aan geklede mannen die doelgericht hun maan dagochtendwerkzaamheden verrichtten. Een groepje sjouwers in fluorescerende hes jes stond opeengepakt, met bekers thee in hun in handschoenen gestoken handen, on der de stenen griffioen die de wacht hield op de hoek van het marktgebouw. Aan de overkant van de straat, oplichtend als een brandend haardvuur in de omringende duisternis, lag Smithfield Café, niet groter dan een bezemkast maar vierentwintig uur per dag een bron van warmte en vet voedsel. Er was geen wc, maar de klanten mochten gebruik maken van het toilet bij wedkan toor Ladbrokes een paar deuren verderop. Aangezien de bookmaker pas over drie uur openging, maakte Strike een omweg door een achterafsteegje en leegde in een don ker portiek zijn blaas, die op knappen stond van alle slappe koffie die hij de hele nacht onder het werk had gedronken. Doodmoe en uitgehongerd begaf hij zich ten slotte, met het genoegen dat alleen een man die zijn eigen fysieke grenzen heeft overschreden kan ervaren, in de vette lucht van gebakken eieren en spek. Twee mannen in fleece en waterdichte kle ding stonden op, waardoor er een tafeltje vrijkwam. Strike manoeuvreerde zijn om vangrijke lijfin de krappe ruimte en liet zich met een tevreden kreun op de stoel van hardhcfut met staal zakken. Bijna nog voordat hij erom kon vragen, zette de Itali aanse eigenaar een grote witte mok met thee voor hem neer, die vergezeld ging van een paar driehoeken met boter besmeerd witbrood. Binnen vijf minuten stond er een groot ovaal bord met een uitgebreid En gels ontbijt voor zijn neus. Strike viel niet op tussen de sterke kerels die het eetcafé in en uit denderden. Hij was groot en donker, met stugge, kortge knipte krullen en een enigszins wijkende haargrens boven een hoog, bol voorhoofd, een brede boksersneus en dikke, norse wenkbrauwen. Onder het eten staarde hij dromerig naar het marktgebouw aan de overkant. De dichtstbijzijnde toegangs poort, nummer twee, kreeg langzaam ge stalte in de afnemende duisternis: een Strak stenen gezicht, stokoud en met een baard, staarde hem aan van boven de deur. Hadden de karkassen ooit een eigen god ge had? Hij was net aan zijn worstjes begonnen toen Dominic Culpepper binnenkwam. De journalist was bijna even lang als Strike, maar mager, met het huidje van een koor knaap. Een merkwaardige asymmetrie, als of iemand zijn gezicht een slagje tegen de klok in had gedraaid, verhinderde dat hij meisjesachtig knap was. 'Ik hoop voor jou dat je een heel vette scoop voor me hebt', zei Culpepper terwijl hij ging zitten. Hij trok zijn handschoenen uit en gluurde bijna wantrouwend het zaakje rond. 'Wil je iets eten?' vroeg Strike met zijn mond vol worst. 'Nee', antwoordde Culpepper. 'Wacht je liever tot je ergens een croissant kunt krijgen?' vroeg Strike met een grijns. 'Flikker op, Strike.' Het was bijna triest, zo gemakkelijk als de voormalige kostschooljongen op de kast te jagen was. Hij bestelde zijn thee op wel haast uitdagende toon en noemde de onver schillige ober (tot Strikes vermaak) 'mate'. 'Nou?' zei Culpepper dwingend, de beker hete thee in zijn lange, bleke handen ge klemd. Strike viste in de zak van zijn overjas, haal de er een envelop uit en schoof die over de tafel. Culpepper trok de papieren eruit en begon te lezen. 'Fucking heil', zei hij zacht, na een korte stil te. Koortsachtig bladerde hij door de velle tjes papier, waarvan sommige volgekrab beld waren in Strikes eigen handschrift. 'Hoe kom je hier in godsnaam aan?' Strike, die zijn mond weer vol had met worst, priemde met zijn vinger naar een van de vellen papier, waarop het adres van een kantoor genoteerd was. 'Van zijn bloedeigen, afgedankte assistente', zei hij toen hij zijn hap eindelijk had door geslikt. 'Naast de twee anderen van wie jij al GATE 9 Een vette scoop in Smithfield Dizzie is hét online boekenplatform van deze krant en staat vol nieuws, re censies, interviews en informatie over boeken en schrijvers. Lezers vinden elkaar op Dizzie en de len daar hun liefde voor boeken. Ga naar Dizzie.nl VERLOTING Maak kans op het boek Kroongetui ge van Josten Smits. Via Dizzie.nl worden er exemplaren verloot. Het verhaal draait om strafpleiter Denise de Wit die door een onwil lige kroongetuige' in de knel komt. GALBRAITH Zijderups, haar derde boek na de Har ry Potterserie, schreef J.K. Rowling als Robert Galbraith. De verdwijning van auteur Quine houdt verband met zijn laatste manuscript. Op deze pagina een voorproefje, op Dizzie.nl meer. door Robert Galbraith

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34