Groot water Geen reden om zo luchthartig te doen JjjjJ?? na en heling Tafel Thuis breidt activiteiten flink uit Strijd om Zeeuwse titel palingroken ZEELAND 27 commentaar Zoekactie naar vrouw op strand Veel watersporters kiezen elk jaar be wust voor een vakan tie op de Grevelin- gen of op het Veerse Meer in plaats van een tocht over de Oosterschelde. Dat is niet voor niets. De half-open zeearm is met sterke stromingen en een heel andere golfslag veel uitda gender en bij snel wisselende weersomstandigheden ook veel gevaarlijker. Daarom is de laconieke reactie van een groep vlotvaarders die door de hulp diensten aan wal moesten wor den gebracht, totaal ongepast. Natuurlijk kun je op de Ooster schelde ook spelevaren. Maar er moet altijd ruim aandacht zijn voor veiligheid en zelfred zaamheid. Deze vlotvaarders hadden de politie en de KNRM nodig. Zelfs in betrekkelijk mil de weersomstandigheden. Als je het zo ver laat komen, ver lies je je recht van spreken. Ook al loopt het met een sisser af. De redders op hun beurt rea geren terecht bloedserieus. Met het grote water in Zeeland valt niet te sollen. NEELTJE JANS - Johannes Post, schipper van reddingsstation Neeltje Jans, weet één ding: de on bezorgdheid van het groepje vlot vaarders was niet terecht. „Ik zag op social media wat lache rige berichten die ze geplaatst hadden. Ze vonden het wel stoer, die reddingsactie, geloof ik. En het stevige woordje dat de politie na afloop nog met ze had, zullen ze wel onzin gevonden hebben. Maar dit had heel verkeerd kun nen aflopen. Er was geen enkele reden om zo luchthartig te doen. Zo'n vlot waait zo onder de ke ring door, als het fout gaat. Heel veel mensen onderschatten de kracht van de Oosterschelde." Met verbazing in zijn stem be schrijft hij het schouwspel dat hij aantrof: een overbevolkt vlot van holle vaten, met touwen aan el kaar gemaakt, en wat boomstam men. „Er hoorden ook een paar lui op surfplanken bij. Toen ze ontdekten dat ze door de sterke stroming niet terug konden ko men, hebben ze zich vastgegre pen aan de staken van mosselper celen en hulp ingeroepen." In totaal heeft de reddingsactie naar schatting 24 uur werk ge kost. „Met z'n achttienen zijn we er anderhalf uur mee bezig ge weest. Drie man politie, drie van Rijkswaterstaat, wij met z'n zeve nen, de havenmeester van Zierik- zee, drie man ambulanceperso neel... Reken maar uit wat dat kost. Niet dat we daar in de eerste plaats aan denken; het gaat ons er om dat er geen slachtoffers val len." In dit geval viel het mee: één jon getje raakte onderkoeld. Post: „Die had niet zo veel vet op z'n bast, zeg maar." Veelzeggend is het dat zelfs bij een temperatuur van 25 graden onderkoeling zo snel toesloeg. „Met een beetje in spanning op het water, natte kle ding in de wind, onbeschermd op dat vlot, raak je al snel onder koeld", weet Post. Volgens Edwin de Feijter van Rijkswaterstaat heeft iedereen de wettelijke verplichting om alvo rens te water te gaan, naar de vei ligheid te kijken. „Zowel voor de eigen veiligheid als die van het an dere scheepvaartverkeer. Dat mag niet verstoord of in gevaar ge bracht worden. Daar moeten ze zich van vergewissen. Dat valt al lemaal onder goed zeemans schap." Bij sluizen wordt daarom ook ge keken naar wat er allemaal voor bij komt varen. Wil iemand met een bootje van topk de zee op, dan wordt er ingegrepen." Als het niet goedschiks gaat, dan kwaad schiks. „Veiligheid staat altijd voorop." Dat geldt ook voor de maaltijden van welzijnsorganisatie 'Hulst voor Elkaar'. De manager van Ta fel Thuis, meesterkok Sjaak Jobse, is blij met de uitbreiding: „We le verden al maaltijden in opdracht van Allévo op Schouwen-Duive- land. De klanten kunnen dan zelf kiezen wanneer ze de maaltijd nuttigen." Ook in de intramurale vestigingen van Allévo levert Ta fel Thuis de maaltijden. Jobse: „In Goes leveren we ook nog eens aan de bewoners van Het Gors, De Schakel en Het Clarahofje." Op Walcheren levert Tafel Thuis aan de intramurale vestigingen, het hospice en de zorghotels van Zorgstroom. Daarnaast brengen vrijwilligers tweemaal per week de koelvers maaltijden rond bij de particulie re klanten van Tafel Thuis. Met al le uitbreidingen worden nu per maand zo'n zestigduizend maaltij den bereid door de koks van Tafel Thuis. Dat gebeurt in en bij de recreatie boerderij van Van Langeraad aan de Weelweg. In de oude boeren schuur is veel modelbouw in de breedste zin van het woord te zien, zoals modelvliegtuigjes, pop penkramen, modeltreinen, model auto's en -boten. Ook zijn er vijf tig kramen, in het populierenbos met oude ambachten en ambulan te streekproducten en er wordt een zandsculptuur gemaakt. Op het terrein staan ongeveer der tig palingrokers die proberen om de vijf gekregen wedstrijdpalin gen zo goed mogelijk te roken en zo in aanmerking te komen voor de titel Zeeuws kampioen. Voor de kinderen zijn er een car rousel, kinderrommelmarkt en miniatuurstoomtreinen van de Stoomgroep Kerkwerve op de vas te baan. Ook kunnen de kinderen meerijden op minitreinen. Verder zijn er demonstraties met radiografische auto's op het ter rein, de zogenaamde kleine versie van 'Big foot'. Het shantykoor Neptunes en de dweilband De Notekluvers treden op. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft de 20-jarige Geert F. uit Tholen veroordeeld tot een gevangenisstraf van 240 dagen waarvan 123 dagen voor waardelijk en toezicht door de re classering. Ook wordt zijn be staande proeftijd met een jaar ver- lengd Tegen F. was jeugd-tbs en een voorwaardelijke gevangenis straf van 8 maanden geëist. Hij werd er van verdacht eind vorig jaar in Goes een woninginbraak te hebben gepleegd en in Tholen een hennepkwekerij te hebben ge rund. Daarnaast werd hij nog ver dacht van de heling van een e-bi- ke, bronzen beeldjes en een bonsaiboompje, vuurwapenbezit en het witwassen van 8000 euro. NIEUWVLIET - Op en rond het strand van Nieuwvliet is gisteren twee uur gezocht naar een vermis te vrouw van 80 jaar. De actie be gon toen de vrouw niet verscheen op een afspraak met een vriendin, die vervolgens alarm sloeg. Bur- gernet Zeeland riep het publiek op om uit te kijken naar de vrouw. De politie heeft het strand onderzocht. Ook de KNRM zocht mee. Volgens een woordvoerder van de politie is de vrouw de af spraak mogelijk vergeten. Dat werd nog nader onderzocht. VRIJDAG 25 JULI 2014 een motorbootje mee -V, --.»<*• r v ^w-v.-* -. De vlottentocht van mini-camping d' Outepoppe vertrok woensdag bij Levenstrijd. Een uurtje later strandde de groep kinderen en volwassenen op een mosselperceel. De harde wind dreef hen uit koers. In afwachting van de KNRM hadden ze vooral een hoop lol. foto Marion Boot MIDDELBURG - Tafel Thuis, de cen trale keuken van Zorgstroom, breidt uit. De Zeeuws-Vlaamse zorgorganisaties Curamus en War- mande en het Schouwse Eiland- zorg hebben besloten de dagelijkse maaltijden door Tafel Thuis te la ten verzorgen. KERKWERVE - Zaterdag 2 augustus zijn er in Kerkwerve het Open Zeeuwse Palingrookkampioen- schap en de StoomTreindag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 27