A 49 C^r? Jk 13 Somalische vrouw uit Terneuzen verdacht van steun terreurbeweging 1 i i l 8 Rouwcircus Ko 26 ZEELAND 5L REDDINGSACTIE Een vlot met 34 opvarenden werd op de Oosterschelde gegrepen door de wind. De hulpdiensten sloegen groot alarm. Jan van Sehengenschool Hetnkenszond vrijdag Nationale rouw. Ik heb het er moeilijk mee. Net als met na tionale euforie trou wens. Tijdens het WK-voetbal verbaasde ik me over de uitin gen van patriottisme die in gro te hoeveelheden om mij heen werden uitgebraakt Ik voelde geen verwantschap met de mensen die hun huis, kinderen en auto in oranje optuigden. Nu, minder dan een maand la ter, kijk ik met groot onbeha gen naar de erupties van pu bliek verdriet. Misschien heeft het te maken met mijn afkeer van nationalis me. Ik ervaar niet veel meer ver bondenheid met tweehonderd Nederlandse slachtoffers dan met tweehonderd Palestijnse slachtoffers. Het oproepen tot nationale rouw heeft een Noord-Koreaans tintje: het doet me denken aan de fana tiek huilende mensen bij de dood van Kim Jung-il. De com binatie van vaderlandsliefde met heftige emoties is altijd éen slecht idee, zeker als deze van bovenaf wordt opgelegd. Het is niet alleen het nationalis me dat me tegenstaat Ik onder- vind ook weerzin tegen het sen- sationalisme dat uit veel reac ties opborrelt. O, ken je nie mand in de crash? Niet erg joh, check online of er iemand uit je woonplaats omgekomen is, dan kan je alsnog meesurfen op de golven van emotie. Ga ook naar Facebook en vertel daar hoe vreselijk het voor je is dat iemand uit je woonplaats over leden is, en gooi er meteen een oproep tot keihard militair op treden achteraan - omdat je niet alleen rouwdeskundige maar ook expert in internatio nale politiek bent. Het rouwcircus reist door het land en we staan allemaal voor aan om een plaatsje in de tent te bemachtigen. Ik walg van de manier waarop zoveel mensen een emotioneel graantje probe ren mee te pikken. Zeker ook omdat dit gedrag het echte ver- t driet, van de echte nabestaan den, lijkt te overschreeuwen. Het is comfortabeler om te kij ken naar een perfect gecoiffeer de Maxima die subtiel een traantje wegpinkt dan naar het rauwe leed van de mensen die daadwerkelijk hun geliefden hebben verloren. Zeeuwse rebus pfe*: Zeeuwse rebus 2 KERKWERVE - „We hebben het er vanmorgen aan tafel met z'n allen nog over gehad. Als het volgende week nog een keer is, ga ik direct weer mee. Maar dan zónder poli- tieboot!" Ben Abbink (38) zegt het zonder aarzeling. De Twentenaar hoorde met vrouw Elly en vijf van hun zes kinderen tot de groep van 34 mensen die woensdagmiddag door de politie en de KNRM op de Oosterschelde werden 'geëva cueerd'. Een volkomen overtrokken reac tie, omschrijft het vakantievieren de echtpaar het optreden van de hulptroepen. „We hebben ons geen moment onveilig of in ge vaar gevoeld. JanLeen wist heel goed wat hij deed. Toen hij in de gaten kreeg dat niet tegen die wind viel op te peddelen, heeft hij die staak van het mosselper ceel gepakt en het vlot daar aan vastgelegd. We hadden ook nog drie surfplanken en een band bij ons. Dus hebben we daar een beetje gezwommen en onze boter hammetjes opgegeten; gewoon, een hoop lol gehad." JanLeen Boot haalt er z'n schou ders over op. Een gevalletje mis communicatie, zo kijkt hij terug op het avontuurtje met zijn cam- pinggasten. „Zo'n vlottentocht Het draagvermogen van dit vlot is zo enorm, daar kun je gerust een auto opzetten doen we ieder jaar wel een keer, als het weer het toelaat. Nog nooit hebben we problemen ge had. Meestal gaan we bij Levens strijd (achter Zierikzee) het water in en een kilometer of vier verder op bij de Heerenkeet er weer uit, of andersom. We blijven altijd aan de buitenkant van de Roggen- plaat. Het eerste stuk laten we ons door het tij (afgaand in dit ge val) meenemen en dan roeien we met twintig peddels terug. Echt heel leuk! Alleen nu ging het even anders. Ik had buiten de ste vige wind gerekend die dwars over het water kwam. Daar viel niet tegenop te peddelen." Toen ze veilig en wel aan de mos- selstaak hingen, belde Boot een vriendin met een motorbootje om hen op sleeptouw te nemen. „Maar ze lag aan de buitenkant van Vrouwenpolder, dus dat werd een beetje lastig. Die vriendin heeft toen maar contact gezocht met de KNRM. Ik heb ze uitge legd dat we last hadden van de wind en gevraagd of ze wilden helpen. Hoe het daarna gegaan is weet ik niet, maar opeens kwam er van alles aan hulptroepen aan varen. De politie zei dat ze een melding hadden gekregen dat een vlot met 39 kinderen was omgesla gen, dus ja..." Marion Boot vindt alle ophef die er ontstaan is rond de reddingsac tie nogal overtrokken. Eén van de jongetjes op het vlot zou volgens de politie onderkoeld zijn en werd in allerijl afgevoerd voor me dische zorg. „Hij bibberde nogal." „Tsja, zegt Ardjan van der Blonk. „Die jongen had een tijdje bij mij op de plank gelegen en gezwom men. Dan wil je wel eens een beetje rillen." In Zierikzee bleek al snel dat de jongen niets man keerde en kreeg hij een ijsje tegen de schrik. „We hebben er wel iets van geleerd", zegt Marion. „De volgende keer zorgen we dat er een motorbootje meevaart als backup. Maar voor nu is het denk ik beter als we ons even niet laten zien op de Oosterschelde." 1892-1893 Scholen schrijven geschiedenis De PZC maakt een boek over 200jaar Zeeland in samenwerking met leerlingen van 74 basisscholen. U krijgt dagelijks een voorproefje. ichoiefSü Bestel het boek nu voor 25 euro gesehi«fenis op www.200jaarzeeland.nl UNIVERSITY /DELTA JT CJV De 30-jarige vrouw met de Neder landse nationaliteit maar van So malische afkomst, werd gearres teerd op verzoek van de Ameri kaanse justitie. In Amerika wer den gisteren een 34-jarige en 44-jarige vrouw opgepakt. De drie zouden deel uitmaken van een internationaal opererend net werk van (voornamelijk) vrou wen, die geld inzamelden. Dat zou bestemd zijn voor de opvang van wezen in Somalië, maar het werd uiteindelijk via Kenia en So malië naar de terreurorganisatie al-Shabaab doorgesluisd. De aanhouding werd donderdag door het Openbare Ministerie be vestigd. Het arrestatieteam viel woensdag middag de woning van de vrouw aan het Wilgenplantsoen in de Terneuzense wijk Triniteit bin nen. De vrouw werd direct afge voerd. De recherche kamde vervol gens de hele woning uit. Dat verg- de nagenoeg de hele middag. Er werden computers, telefoons en de hele administratie in beslag-ge nomen. De Amerikaanse justitie heeft inmiddels om de uitleve ring van de vrouw gevraagd. Ze riskeert een gevangenisstraf van minimaal vijftien jaar. De twee vrouwen, die zijn opge pakt in de Verenigde Staten, leid den de inzamelingsacties. De Ter neuzense werkte eraan mee. Ze wordt vandaag in Rotterdam voor geleid. De terreurbeweging al-Sha baab, een streng islamitische groe pering, voert een bloedige gueril- lastrijd in Somalië en omringen de landen. 9 Maan Leo m Voor meer columns: www.pzc.nl/columns 4 gel=e ak=n 9s t=uten -s 6 r=t -n u=e Volgende keer wel door Marcel Modde en Ondine van der Vleuten Hilko Dwarshuis, campinggast I Een groepje vlotvaarders op het drie meter brede raamwerk waar de 16 drijftonnen onder worden gebonden. Middenrechts het gezin Abbink. g=n door Wout Bareman TERNEUZEN - De vrouw die woens dagmiddag door een arrestatie team in haar woning in het Wilgen plantsoen in Terneuzen werd aan gehouden, wordt verdacht van steun aan de Somalische terreurbe weging al-Shabaab.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26