'tmiy H0PEMtk¥-« De terugkeer van uitgeprocedeerden is 'schier onmogelijk' oordeelde een overheidscommissie onlangs. Dat bewijst de moeizame weg van Ramarana. 10 VERDIEPING UITGEPROCEDEERD derland. Elk verhaal is uniek, maar genade loos in de voorspelbaarheid van de afloop. Op zijn zevende vluchtte hij voor het ge weld van de burgeroorlog in het Sierra Leo ne van Charles Taylor naar buurland Gui nee. Daar woonde hij tien jaar, opgevangen door kennissen. Gescheiden van zijn ouders en zijn jongere zusje. Uiteindelijk werd hij ook daar weer opgejaagd door mili tairen en met een grote groep minderjari gen gevangen genomen. Hij ontsnapte en pakte de boot naar Europa. Hij kwam van boord in Nederland. Hij vertelde het ver haal ongetwijfeld talloze malen, maar krijgt nog steeds waterige ogen. Ramarana kreeg een tijdelijke verblijfsver gunning en trok van asielzoekerscentrum naar asielzoekerscentrum. Hij had baantjes in een slachthuis in Nijmegen en in de af valverwerking in Rotterdam. Totdat na 50.000 doden en twee miljoen vluchtelingen de burgeroorlog voorbij was en Nederland vond dat Sierra Leone weer veilig genoeg was om naar terug te keren. Hij wilde niet terug. „Mijn toekomst lag hier. Hier had ik gewerkt, daar kende ik nie mand meer." De toenmalige twintiger be landde in een depressie. „Ik heb veel thera pie gehad. En ik slik nu nog steeds medicij nen." Hij benutte alle juridische mogelijkheden, maar uiteindelijk zeiden zijn begeleiders van House of Hope dat het misschien beter zou zijn om terug te gaan. Hij had alles ge probeerd, maar was echt uitgeprocedeerd. Er lonkte niets meer in Nederland, behalve het schimmenbestaan van de illegaliteit, verstopt voor de samenleving. Elk moment bang te worden aangehouden door de poli tie en in een detentiecentrum te belanden. Alleen door de financiële ondersteuning van particulieren via House of Hope kon en kan hij een klein kamertje in Rotter dam-Zuid betalen. Hij raakte teleurgesteld in het land waar hij zijn toekomst dacht. „Eerst geven ze je hoop, dan sturen ze je te rug." Langzaam ging de knop om in het hoofd van Ramarana. House of Hope bracht hem in contact met Solid Road uit Nijmegen. Die stichting regelde scholing in de horeca. Hij reisde er een keer per week voor van Rotterdam naar Nijmegen. Deed ervaring op in de keuken, leerde pa tat bakken en groentetaarten maken. „En soep koken." Hij leerde zijn geldzaken te beheren en een businessplan te maken. „Ik heb daar in Sierra Leone nu meer kan sen dan hier. Er is daar een organisatie die me gaat helpen. Ik ben niet bang meer om terug te gaan. Hier in Nederland heb ik al les al gezien." Anderhalve maand geleden ging hij naar de ambassade van Sierra Leone in Brussel om papieren te halen. Daar stonden ze hem niet met open armen op te wachten. „Ik zei: ik wil terug naar mijn eigen land. Zij zeiden: er zijn nieuwe regels. We gaan eerst onderzoek doen." Onderzoek of hij en zijn familie niet crimineel zijn geweest. Wat de rol van zijn familie is geweest in de burgeroorlog en waarom zijn ouders sinds zijn zevende geen contact meer met hem hebben gehad. Het onderzoek kan twee tot zes maanden duren, maar mogelijk langer. Hij wacht het lijdzaam af. Hij kan er weinig aan doen. Net als de Nederlandse overheid zelf. Die wil van hem af, maar helpt hem niet actief om weg te komen. Als de papieren einde lijk doorkomen, kan hij naar Freetown af reizen. Zijn leven een doorstart geven. En kijken of hij zijn ouders en zus terug kan vinden in Koidu, de plaats waar zijn leven 23 jaar geleden in stand-by belandde. TERUGKEER NAAR LAND VAN HERKOMST Of ze in Freetown, de hoofdstad van Sierra Leone, eigenlijk wel pa tat lusten? „Ze eten er wel aardappels. En ze houden van ketchup", zegt Ramarana Fofana (30). Dus waagt hij de gok. In Nijmegen deed de uitgeprocedeerde asielzoeker de af gelopen maanden horeca-ervaring op, van de Nederlandse overheid krijgt hij zo'n tweeduizend euro mee. Hij heeft er alle ver trouwen in dat hij met een snackbar annex patatzaak in Freetown, een havenstad van een miljoen inwoners, een nieuw bestaan kan opbouwen. Maar dat vertrouwen kwam niet vanzelf: dertien jaar, veel nachtmerries, behandelin gen bij de psycholoog, medicijnen en de er varing van het harde bestaan als illegaal had hij nodig om tot de conclusie te ko men dat zijn toekomst niet in Nederland ligt. Al zou hij nog maar wat graag willen blijven. Ramarana vertelt zijn verhaal in de tuin van House of Hope, maatschappelijke dienstverlener en inloophuis in Rotter dam-Zuid. Een steenworp verwijderd van Ahoy. Uit een linnen tasje haalt hij een plastic tas. Daaruit komt een kartonnen map van het ROC Zadkine. 'Recht op suc ces' staat erop als slogan, maar Ramarana haalt er de bureaucratie van het Nederland se vreemdelingenbeleid uit: rechterlijke uit spraken, een reisdocument en de aanvraag tot terugkeer bij de ambassade van Sierra Leone. Het gebroken leven van Ramarana Fofana staat symbool voor talloze illegalen in Ne- De patatbakker wil terug, maar kan niet door Cyril Rosman „Het effectief uitzetten van vreemdelingen is een schier onmogelijke opgave gewor den", oordeelde de Com missie Integraal Toezicht Te rugkeer vorige maand. Die onafhankelijke commissie controleert hoe Nederland omgaat met de (zelfstandi ge of gedwongen) terug keer van ongewenste vreemdelingen. De commissie stelt dat vooral gedwongen terug keer erg lastig is geworden. Dat heeft onder meer te maken met de geringe me dewerking van de landen van herkomst. Maar ook zelfstandige te rugkeer (lees: niet geboeid en zonder begeleiding van de marechaussee) is moeilij ker geworden. Een van de redenen daarvoor is het kin- derpardon. Dat pardon heeft er, wederom volgens de commissie, voor ge zorgd dat gezinnen die niet onder het pardon vallen, daar wel hoop op blijven houden en daarom niet mee willen werken aan vrij willige terugkeer. Ramarana Fofana wil in Sierra Leone een snackbar beginnen. Een naam voor zijn eettent heeft hij al. foto's HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10