Bijzondere scheepjes in Wemeldinge i 2 ZOMERKRANT Verborgen parel Zomernieuws De havens van Vlissingen zijn alleen toegankelijk voor zeeschepen, en pleziervaart heeft er niets te zoeken. Behalve één rondvaartboot dan. Op het bovendek kan je genie ten van het zonnetje en het uitzicht, beneden is er plaats voor honderd passa giers die in het restaurantje kunnen zitten. Het is er goed toeven. Maar het bijzondere van deze tocht zit hem in waar dit schip heen gaat. De rond vaartboot brengt haar passagiers over de Westerschelde en duikt vervolgens de ha vens van Vlissingen Oost in: een plek waar rondvaartboten normaal helemaal niet mogen komen. Het biedt de passa giers een unieke kijk op Vlissingen. De afvaart begint bij de sluizen van Vlis singen, na een korte wachttijd. Gemid deld ligt er tussen de haven en de Wester schelde een niveauverschil van vier me ter. In de sluis wacht de boot tot het wa ter op hetzelfde peil als dat van de Wes terschelde is. Alexander de Vries is schipper van het schip en meldt zich bij de radarpost. „De radarpost zal ons de gehele tocht blijven volgen", vertelt De Vries. Gids Francois Hulsbergen vertelt tijdens de vaart over de bezienswaardigheden langs de vaarroute. „Ik vind het leuk om mensen enthousiast te maken over Vlis singen", vertelt Hulsbergen. „Het is bij zonder dat wij hier mogen varen, wij zijn de enige pleziervaart die door de havens mag varen", vult De Vries aan. Hulsbergen staat met de microfoon aan zijn mond te vertellen over de buitenha ven en de Westerschelde. „De Wester schelde is een van de drukst bevaren ri vieren van Europa." Op dat moment komt er een schip van honderdtachtig meter aan. De bezoekers staan op en ver gapen zich aan het grote schip. Een vriend van de schipper is loods en vaart vandaag een keer mee. „De vaargeul slin gert vanaf de Noordzee naar Antwerpen langs verschillende ondieptes en zand banken", informeert hij de meevarende toeristen. „Een loods gaat dan vanaf ze ventig kilometer vanaf de kust aan boord en loodst het schip richting de haven van Antwerpen. Ik stap dan aan boord en neem de navigatie over. De kapitein kent de rivier niet, vandaar dat een loods zijn werk op dat moment overneemt." Het schip vaart langzaam voorbij en Hulsber gen gaat verder met zijn verhaal. De route gaat langs Fort Rammekes, een eeuwenoude versterking gebouwd om de toegang tot de haven van Middelburg en Antwerpen te beschermen. Het deel van de tocht over de Westerschelde zit erop en de schipper stuurt zijn boot richting de havens^ Aan de rechterkant duikt de Sloecentrale op, het eerste wat we zien van de havens van Vlissingen-Oost. De opvallende groene kleur van de gasge stookte energiecentrale springt eruit in het landschap. De Sloehaven ligt meteen na de ingang van het havengebied Vlissingen-Oost. De ze haven werd in de jaren zestig van de vorige eeuw aangelegd om de industrie in de regio te versterken. Drie hoge torens bepalen momenteel de skyline van de Sloehaven. „Dit zijn poten van een boorplatform, ze zijn op dit mo ment honderdzestig meter hoog, maar ze worden nog met tien meter verlengd", zegt de gids. Na de Quarleshavens is de Westhofhaven de volgende bezienswaardigheid van de Het belooft een bijzonder zicht te worden vanaf de dijk aan de Oosterschelde bij Wemeldinge, aanstaande zater dag. Dan vertrekken daar name lijk zestig zogeheten gaffelgetuig- de, antieke zeilschepen voor de '4 van de Gaffef, een wedstrijd waar bij de schepen binnen vier uur proberen zo veel mogelijk mijlen af te leggen. De regatta gaat voor af aan een 'cross country tour' van Wemeldinge naar Den Helder, waarvan het vertrek de maandag daarop is. De zeilevenementen zijn ter gele genheid van het tienjarig bestaan van de Nederlandse afdeling van de Old Gaffers Assiociation, van oorsprong een Engelse zeilvereni ging, opgericht in 1963, die zich in zet voor het behoud van het gaffel- getuigde schip. Zij telt vijftienhon derd leden wereldwijd. De schepen varen zaterdag rond negen uur weg uit de haven om om tien uur op de rede van We meldinge te starten richting Zee- landbrug. Ze zullen moeten fi nishen om twee uur. De meeste schepen zullen vrijdag al aankomen in Wemeldinge. Rondvaart door havens biedt door Jerry van Luijk foto Francesco Faes/Zeeland Seaports In de havens van Vlissingen-Oost is altijd werk aan de gang. foto Francesco Faes/Zeeland Seaports Op de Oosterschelde zullen zaterdag bij Wemeldinge zestig zogeheten gaf- felgetuigde schepen te zien zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 42