Zorg-zzp'ers woest op verzekeraars nu banenverlies dreigt 44 Straks doe je met je DigiD aangifte van inbraak én stel je een vraag aan de Belastingdienst 8 BINNENLAND BAS EENHOORN interview Bas Eenhoorn wordt de eerste Nationaal Commissaris Digitale Overheid. Maar de overheid en ICT, dat is geen gelukkige combinatie. Bas Eenhoorn (67) geeft het toe: hij is nog steeds bang om op het verkeerde knopje op zijn tablet te drukken en al zijn bestanden kwijt te ra ken. „Ik ben van die genera tie." Toch wordt hij per 1 au gustus de eerste Nationaal Commissaris Di gitale Overheid. „Ik was voorzitter van de commissie Informatica bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en ben nu be zig met digitalisering van de openbare bi bliotheken", licht Eenhoorn zijn benoe ming toe. De commissaris moet alle lagen van de overheid op hetzelfde digitale pad brengen. De rijksoverheid, provincies en gemeen ten, maar ook uitvoeringsinstanties zoals het UWV en de Rijksdienst voor het Weg verkeer moeten allemaal aangesloten wor den op eenzelfde digitale basisinfrastruc tuur. Waar systemen nu nog opereren als eilandjes, moeten ze straks met elkaar kun nen 'praten'. Een zware taak. De overheid staat niet be kend om haar successen op het gebied van ICT. Sterker nog, een parlementaire onder zoekscommissie probeert juist nu uit te zoeken hoe het komt dat grote ICT-projec- ten van de overheid zo vaak mislukken en er ettelijke miljoenen in een zwart gat ver dwijnen. Werk.nl van uitkeringsinstantie UWV, de OV-chipkaart en het communica tiesysteem C2000 voor hulpverleners zijn enkele van de (deels) mislukte projecten die de commissie onder de loep neemt. Nieuwe debacles dienden zich intussen al weer aan. Defensie ontwikkelde het sys teem SPEER dat bijna 1 miljard euro kostte en maar 30 procent doet van wat het moet doen. De Belastingdienst trok onlangs de stekker uit een project waarin al ruim 200 miljoen euro was geïnvesteerd. Eenhoorn denkt dat de overheid kan bespa ren als er meer wordt samengewerkt en diensten van eikaars fouten leren. Als Na tionaal Commissaris gaat hij daarom om de tafel met alle overheden om afspraken te maken over hoe systemen in de basis worden gebouwd en hoe ze beveiligd wor den. Zo moet er op internet naar de burger en ondernemer toe één overheid ontstaan. Eenhoorn: „Ik stel me voor dat we straks met één DigiD aangifte kunnen doen van een inbraak bij de politie, aangifte kunnen doen van een geboorte bij de gemeente en een vraag kunnen stellen aan de Belasting dienst. Goed beveiligd, zodat niet overal kan worden ingebroken, maar één sterke, beveiligde poort. Want cybercrime is echt een punt van zorg." Met databases die op el kaar aansluiten, kan verder fraude, zoals met toeslagen, eerder worden opgespoord. Een ambitieuze doelstelling, waar de kri tiek juist luidt dat de overheid vaak te veel hooi op de vork neemt als het gaat om ICT: ze wil het nieuwste van het nieuwste en het moet alles kunnen. „Er zijn veel valkui len", bevestigt Eenhoorn. „Ik zat destijds in de stuurgroep van C2000. Daar concentreerden we ons op één mooi systeem inclusief hardware dat met elkaar moest kunnen communiceren. Het moest klaar zijn in 2000. Maar wat wil de de brandweerman, politieman of ambu- lancechauffeur eigenlijk zelf? Dat wisten we niet. En we bouwden in 1993 iets voor 2000, terwijl in zeven jaar de wereld er to taal anders uitzag. Ondertussen was er de mobiele telefoon. Het leerde ons dat je niet iets kunt maken dat af is." Als Nationaal Commissaris wil hij die fout niet nog een keer maken. Zijn devies: zet een stip aan de horizon en probeer die stap voor stap te halen. Maar er is nog een lange weg te gaan. „Ik zie het nu bij jeugdzorg. Er zijn aparte databases: de eerste zegt wat over een criminele jongere in het gezin, in een tweede is terug te vinden dat het gezin in de schuldhulpverlening zit en weer een ander systeem vertelt dat er nog een kind is met een verstandelijke handicap. Als we die informatie kunnen koppelen, zie ik gro te voordelen voor dat gezin. Afgezien nog van het feit dat we als overheid veel effi ciënter kunnen zijn." Klinkt dat niet als een al te grote Big Brother-overheid? „Privacy gaat er vooral om dat er geen ambtenaar in het systeem kan kijken die er geen mieter mee te ma ken heeft. Je moet geautoriseerd zijn. En we moeten kunnen nagaan wat iemand heeft gezien. Ik heb dat meegemaakt in Al phen aan den Rijn: wat wist die politie agent die de wapenvergunning heeft ver leend over Tristan van der V.? Dat was niet terug te vinden." Gemeenten moeten alle informatie goed beveiligen, maar het feit dat een derde van hen nog gebruikmaakt van het oude, deels niet meer ondersteunde besturingssys teem Windows XP is weinig vertrouwen wekkend. Eenhoorn beaamt dat daar nog een wereld te winnen is. In 2017 moet volgens het kabinet alle com municatie met de overheid digitaal moge lijk zijn. In principe moeten ook digibeten aan de bak. „Zelfs in de niet-gedigitaliseer- de maatschappij zijn er mensen die niet meedoen, omdat ze bijvoorbeeld analfa beet zijn." Maar ook digibeten moeten mee kunnen doen, meent Eenhoorn. „Daar moet je als overheid iets voor bedenken." Doordat mensen met een zorgbe hoefte langer thuis blijven wo nen, komt personeel van grote zorginstellingen op straat te staan. Daarom zijn medewerkers aangemoedigd zich als zzp'er te vestigen, om zorg aan huis te gaan bieden. Nog afgelopen voorjaar heeft staatssecretaris Martin van Rijn (Volksgezondheid, PvdA) groen licht gegeven om extra zzp'ers in de zorg aan de slag te laten gaan. Tot hun takenpakket behoort het vaststellen van de hoeveelheid zorg waarop iemand recht heeft, en het coördineren van die zorg. Dit zijn taken die zijn voorbehou den aan (wijk)verpleegkundigen met een hbo-diploma. Andere werkzaamheden kunnen door la ger opgeleide verpleegkundigen of verzorgenden worden verricht. De zorgverzekeraars sluiten voor al contracten af met zorgorganisa ties met voldoende hoogopgelei de medewerkers, en niet met indi viduele zzp'ers op mbo-niveau. Zo moet de aanwezigheid van vol doende gekwalificeerd personeel worden geborgd, stelt zegsman Wouter Kniest. Belangenorganisatie De Zorgpro fessional vindt dat de zorgverzeke raars misbruik maken van hun machtspositie. Woordvoerder Ka- rel Hoenderdos: „Het leidt tot duurdere zorg. En het risico be staat dat de cliënten veel verschil lende zorgverleners aan hun bed krijgen, terwijl dat net een schrik beeld was en is. En we horen van onze leden dat ze échte zorg wil len bieden en geen coördinerende rol ambiëren." De vakorganisatie voor verpleeg kundigen V&VN vindt dat de zzp'ers te gemakkelijk worden af geserveerd. V&VN wil daarom snel overleg met de verzekeraars. 'Privacy? Zolang ambtenaar maar niet rondneust' door Freke Remmers Bas Eenhoorn Bas Eenhoorn denkt dat de overheid flink kan besparen op ICT. foto David van Dam/HH door Paulus Smits UTRECHT - Zelfstandigen zonder personeel in de zorg vrezen voor hun baan. Ze zijn woest op verzeke raars die lak zouden hebben aan re cente afspraken over de zorg aan thuiswonende cliënten. Lager opge leide zzp'ers zouden de dupe zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8