„Na de misdaad volgt dé doofpot", zegt de Australische premier Tony Abbott. De rampplek van vlucht MH17 is het decor geworden van een felle propagandaoorlog. Wat is er nou echt gebeurd? Is er gesleept met lichamen van slachtoffers? VLIEGRAMP MH17 7 Is er gerommeld met persoonlijke bezittingen? schien niet, als er in een groot, relatief arm gebied plotseling allerlei waarde volle spullen uit de lucht vallen. Volgens de Oekraïense rege ring zouden ook veel credit cards zijn buitgemaakt. Toch was bij de Nederland se Vereniging van Banken (NVB) tot gisteren geen en kele melding bekend van creditcardmisbruik. Op de rampplek is te zien dat veel spullen zijn ver plaatst: tassen, koffers, kin derspeelgoed, boekjes en paspoorten zijn bij elkaar gelegd op verschillende hoopjes. Hulpverleners be vestigen dat de spullen zo wel door hen als door de re bellen zijn verzameld. De foto van een separatist die een knuffel omhoog houdt voor de toegestroom de pers - als een soort tro fee - is een bekend beeld ge worden. Maar het vervolg dat de man de knuffel daar na teruglegt, zijn hoofd buigt en een kruisje slaat - zoals op een video is te zien - heeft niet alle media gehaald. Daaruit blijkt dat 'de waarheid' niet altijd in één beeld te vangen is. Het zijn niet alleen 'terroris tische lijkenpikkers' die met de spullen van slachtof fers hebben gerommeld. Ook journalisten zaten aan bezittingen, zoals een ver slaggever van EenVandaag, die maandag voorlas uit een reisdagboek van een van de slachtoffers. Of de rebellen bewust spul len hebben weggehaald die mogelijk iets zeggen over de toedracht van de crash, blijft onduidelijk. Ja, er is volop gerotzooid met de spullen van de passagiers van MH17. Zo wel de Oekraïense rege ring als de rebellenleider heeft bevestigd dat er op de rampplek is geplunderd. Heel verrassend is dat mis- Bergen of slepen? De Oekraïense re gering, die de sepa ratisten graag in een kwaad daglicht zet, be weerde zaterdag dat er werd 'gesleept' met licha men. Maar 'bergen' bete kent ook dat lijken worden verplaatst en in een body- bag worden gelegd. De Organisatie voor Veilig heid en Samenwerking in Europa (OVSE) is vrijdag met 24 mensen als eerste onafhankelijke partij ter plaatse, maar krijgt geen warm welkom. Ze kunnen net als journalisten alleen op afstand zien dat er in het rampgebied lichamen wor den verplaatst. Het gebrek aan informatie voedt de ach terdocht. Wie zijn de men sen die de lichamen ver plaatsten? In opdracht van wie werkten ze daar? Waar gaan de lichamen naartoe? Uiteindelijk blijken de rebel len ze naar koelwagons te brengen om ze te bescher men tegen de hitte. Het Landelijke Team Forensi sche Opsporing komt maan dag ter plaatse en stelt dat de lichamen eigenlijk best goed zijn opgeslagen. Het prijst zelfs de mensen die dit werk onder zware om standigheden hebben ge- daan. Ook premier Rutte gaf maandag toe dat er zorg vuldiger met de doden is omgegaan dan eerst werd gedacht. Dat de lichamen niet meer op hun oorspronkelijke plek liggen, is volgens de Onderzoeksraad voor Veilig heid niet per se funest voor het onderzoek. Maar die plekken kunnen wel aanwij zingen geven over hoe het vliegtuig is neergestort. „We maken ons er meer zorgen over dat er zoveel mensen op de crash-site rondlopen dan dat er spo ren verloren gaan", zegt een woordvoerster. WOENSDAG 23 JULI 2014 donderdag Omwonenden van de rampplek stelen al kort na de crash spullen van de pas sagiers van vlucht MH17. Dat zegt de Oekraïense minister van Binnenlandse Zaken tegen nieuwszender CNN. De Russische televisie toont beelden van Nederlandse pas poorten. Ze liggen bij elkaar ge raapt op een stapeltje. Later blijkt dat de paspoorten inder daad bij de slachtoffers horen. vrijdag Volgens een Oekraïen se regeringsadviseur hebben plunderaars de rampplek afge graasd. Bij plunderingen zou den onder meer geld en juwe len zijn verdwenen. De rege ringsadviseur zegt ook dat 'ter roristische lijkenpikkers' het op creditcards hebben voorzien. zondag De Nederlandse pers fotograaf Pierre Crom vindt een geopende, lege cameratas op de rampplek. Journalisten melden dat er op het terrein nergens mobiele telefoons, tab- Iets en laptops te vinden zijn. maandag Separatistenleider Aleksandr Borodaj bevestigt dat er door rebellen is geplun derd. Hij zegt dat 'dat soort mensen overal te vinden is' en dat de schuldigen hard gestraft zullen worden. door Paul Bots, Freke Remmers, Koen Verhelst en Peter Winterman Een Nijntje-boekje uit het wrak van MH17. foto HH De lichamen worden geborgen, foto HH donderdag Rebellen beloven het gebied rond het gecrashte toestel af te sluiten en onder zoekers toegang te bieden. vrijdag Oekraïense reddings werkers 'bergen' 121 doden, meldt het Russische persbu reau Interfax. OVSE-waarne- mers worden tegengehouden. zaterdag Oekraïense rege ring zegt dat pro-Russische se paratisten lichamen weghalen. Minister Timmermans (Buiten landse Zaken) is 'furieus' over deze berichten. zondag Lichamen blijken 's nacht naar het station van To- rez te zijn gebracht. VN-ex- perts blijven weg omdat de vei ligheid niet is gegarandeerd. maandag Volgens Kiev blokke ren de separatisten de trein. Die zeggen dat die wel mag vertrekken, maar alleen met in- ternationale experts erbij. Het Nederlandse forensische team arriveert, maar de trein ver trekt zonder hen. dinsdag De trein bereikt Charkov. Lichamen worden daar snel geïnspecteerd om ver volgens naar Nederland te wor den gebracht. woensdag De eerste licha men moeten vandaag aanko men in Eindhoven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7