6 VLIEGRAMP MH17 VLIEGRAMP MALAYSIA AIRLINES Is er geknoeid met de zwarte dozen? Is vlucht MH17 neergehaald met een BUK-raket? De vijf meter lan ge BUK-lucht- doelraketten bo ren zich niet di rect in hun doel, maar ont ploffen op kleine afstand er van. Daarbij lanceren ze een lading hagel, als een jachtgeweer, in een straal van 30 tot too meter. Ver schillende brokstukken van MH17 vertonen 'schade ver oorzaakt door scherven', meldde The New York Ti mes (NYT) gisteren op ba sis van expertanalyse. Ver slaggevers maakten foto's van brokstukken op een paar kilometer van de groot ste crash-site. Die stukken vertonen gaatjes. Maandag al plaatste The Financial Ti mes een foto van een pa neel van de buitenkant van de cockpit met eenzelfde soort gaatjes. Reed Foster, analist bij denktank IHS Jane's Defen ce: „De meeste kleine gaat jes lijken veroorzaakt door een hogesnelheidsprojec- tiel." Een explosie van een motor had lange, dunne en schuine scheuren in de cabi- Het moge duide lijk zijn. Als ie mand de infor matie op de zwarte dozen van de ramp- vlucht heeft willen manipu leren, dan was daar tijd ge noeg voor. De recorders die vluchtgegevens opslaan en de gesprekken in de cockpit opnemen, waren dagenlang 'kwijt'. Technisch is het niet onmogelijk met de ge gevens op de recorder te rot zooien, vertelt universitair docent Luchtvaart- en Ruimtevaarttechniek Joris Melkert van de TU in Delft. Een leek komt niet bij de bestanden. Maar een goede hacker, of een geheime dienst, zal de met wacht woorden beveiligde bestan den zo kunnen openen. Erg zinvol lijkt het manipu leren echter niet. De recor der die cockpitgesprekken opneemt, is het lastigst te manipuleren. „Je moet dan gesprekken na laten spelen door acteurs die ook nog eens dezelfde stem hebben als de echte crew", stelt Mel kert. Een bijna onmogelijke opgave. „Alles wissen kan ook, maar dat maakt de si tuatie alleen maar extra ver dacht." De kans dat er belas tend materiaal is opgeno men, is klein. Waarschijn lijk was de bemanning op slag dood. Melkert: „Je hoort hooguit een inslag of een paar seconden paniek." ne veroorzaakt, niet de klei ne perforaties. De BUK (uitgesproken als boek, Russisch voor beuk) is ontworpen om vliegtui gen en raketten uit te scha kelen met een wolk van scherven. Een aantal BUK- lanceerders kan gekoppeld worden aan een radar- en een commandostation voor een groot verdedigingsge- bied. Een lanceerinstallatie kan ook onafhankelijk wer ken, maar kan dan geen on derscheid maken tussen ci viele en militaire toestellen. De tweede doos, de flight- datarecorder, houdt onder meer hoogte en snelheid van het vliegtuig bij. Ook hier is de harde schijf met wachtwoorden beveiligd. Als het vliegtuig echt is neergeschoten, heeft de re corder weinig geregistreerd. De hoop is dan gevestigd op een beveiligingssysteem dat gaat piepen als een bot sing dreigt in de lucht. Als dit systeem een raket heeft gezien, moet dat in de zwar te doos zijn vastgelegd. Gro te vraag is echter óf het sys teem een raket aan ziet ko men. Melkert: „Een raket gaat zo snel. Die slaat in voordat het systeem kan waarschuwen." De zwarte dozen van vlucht MH17. foto HH Een geperforeerd deel van het wrak. foto HH Rampplek vol raadselen donderdac Het Russische persbureau Interfax meldt dat separatisten een van de zwarte dozen hebben gevonden. vrijdag Volgens persbureau Reuters vinden reddingswer kers de tweede doos. Zowel de Oekraïense autoriteiten als de rebellen zeggen niet te we ten waar beide dozen zijn. zaterdag Separatisten ontken nen de vondst van de dozen. zondag Separatisten zeggen dat ze de zwarte dozen naar Donetsk hebben gebracht. maandag Oekraïne 'heeft aan wijzingen' dat de zwarte dozen zijn gemanipuleerd. donderdag Kort na het neer storten van MH17 pocht rebel lenleider Igor Strelkov op een sociale-mediapagina dat zijn mannen in Torez een transport vliegtuig van het Oekraïense le ger hebben neergeschoten. Even later wordt de post verwij derd. Als duidelijk wordt dat een passagiersvliegtuig is neer gehaald, wijzen de separatisten het Oekraïense leger als schul dige aan. MH17 zou met een gevechtsvliegtuig zijn neerge schoten. De Oekraïense veilig heidsdienst SBU geeft later een transcriptie vrij van een tele foongesprek waarin een separa tist een Russische kolonel van de militaire inlichtingendienst CRU vertelt over het neerstor ten van een toestel. De separa tist zegt geschrokken dat er een civiel vliegtuig is neerge schoten. vrijdag Een BUK-systeem is donderdag vlak voor de crash van MH17 vanuit Rusland Oek- dinsdag De zwarte dozen zijn vlak na middernacht overgedra gen aan de Maleisische autori teiten. De recorders gaan met dezelfde trein als de stoffelijke overschotten naar Charkov om later naar een gespecialiseerd Brits laboratorium gebracht te worden. raïne ingesmokkeld, zegt het Oekraïense ministerie van Bui tenlandse Zaken. De Russen reppen van een BUK-systeem dat het Oekraïense leger don derdag opstelde bij Donetsk. Kiev ontkent en beweert dat 'geen enkele van onze raketten gebruikt zijn'. zaterdag Een video toont vol gens de Oekraïense geheime dienst een wagen van de sepa ratisten die met een BUK- lan- ceerder richting Rusland rijdt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6