Gemeente dwarsboomt bedrijfsvoering familie ZEEUWS-VLAANDEREN 25 RUBBERPAVE Asfalt met rubber van oude vrachtauto banden erin is gebruikt voor proefvak vernieuwde Rooseveltlaan in Terneuzen. TERNEUZEN - Kom er maar eens op, rubber van vrachtwagenban den in asfalt verwerken. Het idee is niet zo gek. Wat moet je anders met al die banden? Rubber dempt bovendien geluid. En wat willen mensen die bij een weg wonen? Zo weinig mogelijk lawaai. Aanne mingsbedrijf H4A paste het toe in Terneuzen, in de Rooseveltlaan waarvan het wegdek toch aan ver nieuwing toe was. Het is afgelopen vrijdag warm, als wegwerkers van H4A met het nieuwe product - rubberpave ge doopt - aan de slag gaan. Merken ze een verschil met het verwer ken? Nee, nauwelijks. „Maar je ruikt het verschil wel", merkt een wegwerker alert op. Hij heeft ge lijk. Asfalteren gaat gewoonlijk ge paard met een teerlucht, maar nu niet. De geur heeft alles weg van een kunstgrasveld. Het is de vierde keer dat rubberpa ve in Nederland wordt toegepast. In Zuid-Holland en Friesland gin gen de Versluys Groep uit Bode graven en Jansma uit Drachten er eerder mee aan de slag. Meerdere proefvakken zijn nodig om offi ciële erkenning van de nieuwe as- faltsoort te krijgen. Rubberpave is ontwikkeld door het Asfalt Kennis Centrum, kort weg AKC, in Venlo. Verschillende kleine en middelgrote wegenbou wers dragen het AKC, als tegen wicht voor 'grote jongens' als Heij- mans die het zich kunnen veroor loven eigen kenniscentra erop na te houden. Het ontwikkelen van een nieuw soort asfalt is arbeids intensief en prijzig. Voortdurend is de wegenbouw op zoek naar innovaties, om verkeers lawaai te beperken en ook milieu vriendelijker te werken. Rubber pave voldoet daar volgens AKC-di- recteur Paul Landa in alle opzich ten aan. Rubber werkt geluiddem pend en voor het asfalt wordt rub ber uit versleten vrachtwagenban den hergebruikt. Hoe aardig het rubberpave-con- Het rijdt zachter, rubber deeltjes in het asfalt wer ken als schokbrekertjes cept ook is, het moet wel voldoen aan eigenschappen van beproefde soorten asfalt, dat het zeker tien jaar meegaat en herbruikbaar is. Recyclen is mogelijk, aldus Paul Landa, en testen in een laborato rium hebben uitgewezen dat rub berpave super-hittebestendig is. „De koeling viel uit", voert hij aan als bewijs. „De temperatuur liep op tot 81 graden en toch bleef de structuur intact." Toch valt er nog wel wat te over winnen. De olie-industrie heeft er geen belang bij dat rubber veel toegepast gaat worden. Een rest- product van olieraffinage, polyme ren, wordt nu vaak gebruikt als ge luiddempend materiaal in asfalt. De kosten van rubberpave liggen bovendien 'iets hoger', vertelt Lan da aarzelend. Wie over de maandag heropende Rooseveltlaan heeft gereden, zal het al wel gemerkt hebben. Rub berpave ruikt niet alleen anders, het voelt ook anders. De kwestie sleept al maanden en houdt de gemoederen in Koe wacht danig bezig. Kees en Wil Jonker en hun zoons Michiel en Lennaert exploiteren aan de Nieuwstraat een loodgietersbe- drijf en een bedrijfje in tuinaan leg. Maar volgens de gemeente is een belangrijk deel van de activi teiten illegaal en moeten ook de loodsen waarin dat gebeurt én twee paardenstallen verdwijnen. De Jonkers zouden handelen in strijd met het geldende bestem mingsplan. Ze moeten de loodsen en stallen binnen tien weken af breken en hun handelsactivitei ten grotendeels staken. De familie heeft in verschillende bezwaarschriften (zienswijzen) nadrukkelijk gewezen op het feit dat de loodsen twintig jaar gele den zijn neergezet en al die tijd door de gemeente (eerst Axel, la ter Terneuzen) zijn gedoogd. En omdat een schuilplaats voor paar den op een weiland verplicht is, is twintig jaar geleden, in overleg met een gemeente-ambtenaar, ook een schuilhut (geen stal) ge plaatst. De familie Jonker heeft inmiddels opnieuw bezwaar gemaakt tegen het besluit (met dwangsommen), maar wil op dit moment geen commentaar geven. Wil Jonker: „We willen de gemeenteraadsfrac ties die zich al een tijdje met de zaak bemoeien, niet voor de voe ten lopen. We zijn blij dat ze aan sturen op een oplossing." Verschil lende raadsfracties (coalitie en op positie) willen de kwestie woens dag 10 september in de eerstvol gende raadscommissie Omgeving aan de orde stellen. Volgens raads lid Rian de Feijter (TOP/GB) wordt aangedrongen op nieuw overleg met de Jonkers. Burgemeester Jan Lonink zit met de kwestie in z'n maag. „Maar als zowel de provincie als de gemeen te deze zaken legaliseert, schep je een enorm precedent. Dat kan niet, hoewel ik besef dat met na me de zoons - goede onderne mers - de dupe zijn. We zijn me de in actie gekomen na (anonie me) klachten." Lonink houdt er rekening mee dat de familie naar de rechter stapt. OOSTBURG Polfliet begint ook popkoor Oostburg Na dit voorjaar een popkoor in Hulst te hebben opge richt, begint zangdocente Marjolijn Polfliet na de zo mervakantie ook een pop koor in Oostburg. Mensen vanaf 18 jaar die graag lekker in het gehoor liggende pop muziek zingen (en/of zang les willen hebben) melden zich via marj0lijn@sing2sing.nl Zeeuws-Vlamingen over vroeger De expositie Zeeuws-Vla mingen over vroeger is tot eind augustus te zien in de Grote Kerk in de Noord straat in Terneuzen. De ex positie toont 32 filmpjes, waarin mensen vertellen over vroeger. Er zijn vier the ma's: werken, wonen, religie en vertier. De kerk is dage lijks open van 10 tot 17 uur. Auto brandt uit in Julianastraat De brandweer van Terneu zen rukte maandagavond uit voor een autobrand. In de Julianastraat had een per sonenauto vlam gevat Ter wijl de auto door de Julia nastraat reed, kwamen plot seling vlammen vanonder de motorkap. De bestuurder bleef ongedeerd, maar de au to is rijp voor de sloop. Mobiel infopunt van Koninklijke Visio Het Mobiele Informatiepunt van Koninklijke Visio staat vanmiddag van 14.00 tot 16.00 uur in de Brouwerij straat in Oostburg. In de bus krijgen mensen in formatie en persoonlijk ad vies over slechtziendheid en blindheid. Iedereen kan, zonder afspraak, de bus bin nenstappen. Het Melkhuis zet staldeuren open Melkveehouderij Het Melk huis in de Rietstraat in Ter hole zet in de zomervakan tie iedere donderdag de stal deuren open. Om 13.30 uur begint een ontdekkings tocht door het bedrijf. Voor de boerderijtoer start, moe ten zich wel minimaal tien mensen melden. Aanmel den via info@hetmelkhuis.nl Kunstenaars tonen werk in 12 molens Professionele Zeeuws- Vlaamse kunstenaars expo seren tot en met 23 augustus werk in de 12 nog werkende molens in de regio. De mo lens vormden net als kunste naars onderdeel van een communicatiesysteem bij vreugde en verdriet Meer in formatie op de website zeeuws-vlaanderen2014.nl WOENSDAG 23 JULI 2014 Asfalteren van de Rooseveltlaan in Terneuzen met asfalt waarin rubber van vrachtautobanden is verwerkt. Sinds maandag is de weg open. foto Peter Nicolai Je ruikt en voelt het verschil door Harmen van der Werf Paul Landa, Asfalt Kennis Centrum door Wout Bareman KOEWACHT - Eerst liet de wethou der de familie Jonker aan de Nieuwstraat en Tragel in Koewacht weten dat hun loodsen en stallen voorlopig ongemoeid zouden wor den gelaten. Vervolgens kwam er regelmatig een controleur langs, die verklaarde dat alles moest wor den afgebroken en nu heeft de ge meente daar zelfs een dwangsom van twee keer maximaal 75.000 eu ro aan verbonden. Gemeente Terneuzen eist afbraak illegale loodsen op straffe van een dwangsom van tweemaal 75.000 euro. TERNEUZEN TERNEUZEN OOSTBURG TERHOLE TERNEUZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 61