De Smet geeft mensen de kans om bij te leren Herrieschoppers niet welkom bij Oostappen 24 ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst krijgt na maanden haar 'gezicht' terug Ook De Stem is sinds kort digitaal te raadplegen, wat het aantal pagina's (voorlopig) op ruim 2,1 miljoen brengt. Uit de zorg REGIOAGENDA Meer agendanieuws vindt u op onze website. WOENSDAG 23 JULI „Op geen enkel van de dertien parken van de Oostappen Groep Vakantieparken", zegt woordvoer der Robert Ronday. „Dergelijk ge drag tolereren we uiteraard niet. Ik ben er niet bij geweest, maar heb begrepen dat het er redelijk heftig aan toeging. Het was kenne lijk een familievete of iets in die geest. Die werd verder uitgevoch ten met onder meer knuppels. De parkbeheerder heeft zeer terecht de politie ingeschakeld." Volgens Ronday staat veiligheid van de gasten altijd voorop. „Na tuurlijk is er wel eens irritatie. Als er bijvoorbeeld een bal ergens komt waar die niet hoort of er lang gewacht moet worden. Zulke situaties proberen we altijd te sus sen en dat lukt meestal wel. We zijn en blijven waakzaam." Lang wachten aan de receptie bij Marina Beach is niet meer aan de orde volgens Ronday. „Het loopt prima en dat willen we zo hou den. Dus is er geen plek voor her rieschoppers." HULST - Het schilderij Gezicht op Hulst, in 1628 geschilderd door Cornelis de Vos, wordt vandaag weer teruggehangen in de raad zaal van het Hulster stadhuis. Het doek was sinds april uitge leend aan het Zentrum flir Kunst und Medientechnologie in het Duitse Karlsruhe. Het olieverf schilderij maakte daar deel uit van een expositie over hoe in de zeventiende eeuw steden werden voorgesteld in het landschap, toen ook gebruik kon worden ge maakt van inzichten in de land meetkunde en het perspectief. Het werk Gezicht op Hulst past in die lijn. een opleiding Intensive Care te volgen in Rotterdam. Daarna volg de een detacheringsopdracht van vier maanden in het Universitair Ziekenhuis in Gent. Toen ik terug in Terneuzen op de Intensive Ca re werkte, ging ik er van lieverlee steeds meer bij doen in de oplei dingssfeer. Sinds twee jaar sta ik niet meer aan het bed." Nou ja, dat is niet helemaal waar. De Smet buigt zich nog regelma tig over een 'patiënt', maar dan eentje van plastic. Een van zijn ta ken is het geven van reanimatie- cursussen. „Elke verpleegkundige krijgt eens per jaar een update, ziekenhuisartsen die reanimaties coördineren zelfs drie keer per jaar. Daarnaast zijn er speciale trai ningen voor mensen van de Inten sive Care en Spoedeisende Hulp. Daarbij wordt meer aandacht ge geven aan defïbrilleren, technie ken om om de ademweg vrij te houden en teamwerk. Dat laatste is steeds belangrijker. Alles valt of staat bij goede communicatie." Samen met zijn directe collega Lia Flikweert gaat De Smet onder meer vastgeroeste gewoontes te lijf. Je bent immers nooit uitge leerd. Ook De Smet niet. Hij tikt er op dit moment nog wat extra kilometers bij vanwege een bache lor opleidingskunde in Nijmegen. MIDDELBURG - De cijfers zijn in drukwekkend: 2.121.787 pagina's telt de krantenbankzeeland.nl en jaarlijks krijgt de krantenbank 250.000 bezoekers over de digitale vloer. Die blijven behoorlijk lang hangen, gemiddeld zeventien mi nuten. Veel langer dan een gemid delde sitebezoeker die het meest al na anderhalve minuut wel voor gezien houdt. „We zijn absoluut tevreden", zegt Johan Francke van de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg. „On langs hebben we de kranten van De Stem compleet ingevoerd. Die krant zit er nu van 1944 tot 1997 helemaal in." De opvolger van De Stem, BN DeStem, komt er niet in. Die krant is sinds 1998 eigen dom van Wegener en die wil het niet. De PZC is ook van Wegener, maar daarmee was vooraf al een afspraak gemaakt. Francke: „Onge veer een jaar na verschijning, komt de PZC in de krantenbank terecht." In 2007 is begonnen met het om vangrijke project. Francke: „Daar voor hadden we alles op microfi ches staan. Voor mensen die wat wilden opzoeken, was dat niet zo eenvoudig. Een heel gezoek en vaak liepen mensen in die zoek tocht vast." In Zeeuws-Vlaanderen waren de drie gemeenten al bezig met het digitaliseren van kranten, maar ze sprongen te vroeg op de digitalisa- tietrein, stelt Francke. „Zij wer ken op basis van intranet. Je moet nog altijd via het gemeentearchief binnenkomen." De bibliotheek deed het anders en pikte zeven jaar geleden aan bij Pictura die digitale kranten banken ontwikkelde. Jarenlang noeste arbeid heeft ervoor ge- - zorgd dat de Zeeuwse kranten bank de op één na grootste van Nederland is geworden. Francke: „Alleen de Koninklijke Biblio theek is met negen miljoen kran tenpagina's groter." Nee, niet alle Zeeuwse kranten die ooit verschenen zijn, zitten in de krantenbank. Francke: „Dat is niet te doen. Zeeland telde ooit 150 kranten. Vrijwel elk dorp had zijn lokaal sufferdje om het zo maar eens te zeggen. We hebben nu de vijftig belangrijkste kran ten gedigitaliseerd." Vaak gebeur de dat in samenwerking met ge meenten of andere organisaties om de kosten te delen. „Anders hadden we nooit dit resultaat kun nen bereiken en zoveel bezoekers kunnen trekken." Francis De Smet (38) rijdt jaarlijks zo'n dertigdui zend kilometer. Daar wordt hij zelf beter van, maar zijn collega's nog veel meer. De inwoner van Oostende is na melijk opleidingsfunctionaris bij ZorgSaam. In die rol zorgt hij er voor dat personeel zich kan blij ven ontwikkelen. „Mensen die denken dat ze na het behalen van een diploma veertig jaar zonder cursussen kunnen werken, moet ik hevig teleurstellen. Die tijd is echt voorbij", vertelt hij. Het is juist zaak om tijdig aan te geven dat je in bent voor iets nieuws. Of dat je merkt dat je écht een cursus nodig hebt om jouw werk naar behoren te kun nen blijven uitvoeren. „Dat is een omslag van denken. Ik ben sinds 2012 bezig met het implemente ren van een e-learning-systeem. Steeds vaker word ik op de gang aangesproken door mensen die geïnteresseerd zijn in een digitale cursus." De Smet belandde bij toeval in zijn huidige rol. „Ik realiseerde mij laatst dat ik een echt ZorgSaam-product ben. Ik heb de opleiding verpleegkunde gevolgd in Terneuzen en kwam vervol gens op de longafdeling terecht. Na drie jaar kreeg ik de kans om AARDENBURG - Doopsgezinde kerk, 20.15 uur: Strijkorkest Le Collectif Musi cal olv Belgische violist Bernd van Hulle; AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaar ten, biljarten; BRESKENS - SOW kerk, 19.30 uur: Zo- merzangavond; CADZAND - NH kerk, 14.15 uur: Dorps wandeling; 20.00 uur: Zomeravond con cert; CADZAND-BAD - WV kantoor, 11.00 uur: Strandjutterstocht voor kinderen; Sporthal, 21.00 uur: Beach party; GROEDE - Strandpaviljoen Puur, 10.00- 14.00 uur: Kindervakantieweek, derde dag, stokbrood brken op strand; HULST - De Lieve, 13.00 uur: Bingo; De Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: handwerken; NIEUWVLIET - Strandpaviljoen de Strand- ganger, 20.00 uur: Beachparty; PHILIPPINE - De Kaaie, 14.00 uur: Kaar ten; SAS VAN GENT - De Statie, 14.00 uur: Kaarten; StAlbert, 14.00 uur: Handwer ken, biljarten; SINT JANSTEEN - De Warande, 13.30 uur: Kaarten; Café Ambiance, 13.30 uur: Kaarten; TERNEUZEN - Speeltuin Oranjekwartier, 13.15-16.00 uur: Gratis schminken. door Romain van Damme HOEK/ASTEN - De vechtersbazen die vorige week vrijdag voor de no dige ophef zorgden op het bunga lowpark Marina Beach in Hoek, zijn niet meer welkom. door Raymond de Frel In deze rubriek belichten we de werknemers en locaties van ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen, een van de grootste werkgevers in de regio. In deze aflevering opleidings functionaris Francis De Smet. Krantenbank is zo goed als compleet I Francis De Smet staat sinds twee jaar alleen nog maar aan het bed bij 'plas tic patiënten'. door Romain van Damme Johan Francke in het krantenarchief in de kelder van de bibliotheek, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60