Sancties tegen Rusland worden sneller ingevoerd MH17 Videoprotest tegen neerschieten vliegtuig Zeeuwse condoleances vliegramp MH17 VLIEGRAMP MH17 5 Onderzoek naar het neer halen van MH17 moet niet wor den uitgevoerd door Oekraïne. Lyudmila Vorobyeva, Russisch diplomate in Maleisië De Europese Commissie presen teert morgen een lijst met concre te voorstellen: beperking van de toegang tot de financiële mark ten, defensiematerieel (wapen embargo), dual-use-goederen ('ge wone' producten die ook militai re toepassingen kunnen krijgen) en 'gevoelige technologieën' inclu sief de energiesector. Morgen wordt ook openbaar ge maakt welke namen worden toe gevoegd aan de 'zwarte lijst' waar nu 72 personen op staan. De tegoe den van mensen of organisaties die door hun banden met 'de Rus sische beleidsmakers' (lees: presi dent Poetin) profiteren van de an nexatie van de Krim worden be vroren en betrokkenen mogen de EU niet meer in. Dit hebben de 28 ministers van Buitenlandse Zaken gisteren in Brussel besloten. Een besluit over sectoriale sancties kunnen zij zelf niet nemen, daarvoor is het fiat van de allerhoogste bazen van Eu ropa nodig. Volgens minister Frans Timmermans is niet be kend wanneer een top bijeenge roepen wordt. Volgens de Hoge Vertegenwoordiger, 'buitenland chef Catherine Ashton, besluit voorzitter van de Europese Raad Herman van Rompuy of en wan neer hij de EU-leiders naar Brus sel laat komen of dat er op een an dere manier kan worden beslist. Timmermans zei na afloop blij te zijn dat de EU eensgezind de lijn volgt die in de Verenigde Naties is uitgezet. „Er is vandaag erg op Ne derland gelet." 's Morgens, net te rug uit New York, zei hij: „Er is nogal wat veranderd sinds donder dag. Het is niet meer business as usual. Dit gaat niet meer over han del en economie, dit gaat over vei ligheid, de geostrategische positie van Europa en gerechtigheid voor de bijna tweehonderd Nederland se slachtoffers van vlucht MH17." De vergadering begon na een mi nuut stilte en werd afgesloten met een verklaring van medele ven aan alle nabestaanden. Om nieuwe sancties te vermij den, moet de Russische federatie 'haar invloed bij de illegaal bewa pende groepen in Donetsk aan wenden, opdat de volledige, on middellijke, veilige en beveiligde toegang' kan worden gerealiseerd tot de rampplek. Ook moet Rusland meewerken aan het zoeken naar achtergeble ven stoffelijke resten en bezittin gen, en aan het internationale on derzoek naar de oorzaak van de ramp. Daarnaast roept de EU Mos kou opnieuw op om de wapen stroom naar de separatisten te stoppen, en zijn troepen aan de grens terug te trekken. De straf maatregelen waren vorige week al aangekondigd. Europese regeringsleiders moeten officieel nog instemmen met de sancties tegen Rusland ze collega van de MH ticketbalie. Trots laat hij mij kennismaken met zijn zoon, vrouw en dochter. Met een brede lach zwaaide hij ze na. 'Tot snel'. Ik liep mee met de laatste twee passagiers die uitein delijk wel mee konden met de vlucht, en wat waren ze blij... Een laatste groet naar de crew, till next time! En toen ging de brug eraf.' Voor het laatst heeft deze stewar dess - die gisteren geen nadere toelichting wilde geven - ze ge zien, gesproken en een fijne reis gewenst: de passagiers van vlucht MH17 op 17 juli 2014. 'Een laatste lach, een laatste groet, een blij gezicht.' Obrie, creative director van de vi deo- designbureau Holyshot Studio in Terneuzen, maakt dage lijks videoblogs (vlogs) onder de naam Mr Leandro Valentino. In zijn laatste vlog roept hij Neder landers op een videoselfie in te sturen. Obrie: „Mensen kunnen daarin hun woede uiten over wat er gebeurd is in Oost-Oekraïne. Al die verschillende selfies - het moeten er minimaal honderd zijn - plak ik aan elkaar. Ik hoop op die manier de langste boze video boodschap te maken. Het is een al gemeen protest. Als Nederlanders moeten we meer ballen tonen." Obrie plaatste zijn oproep maan dagavond op Youtube en heeft al twintig videoselfies, vooral uit Zeeland, binnen. „Honderd selfies is haalbaar. Mijn vlog wordt al flink gedeeld op sociale media." Het register ligt in de hal van de Abdij in Middelburg. Belangstel lenden kunnen tijdens werkda gen doorlopend terecht. Naast het Zeeuws condoleanceregister kan ook deelneming worden betuigd in het Nationale Condoleancere gister. Dat is te bereiken via www.condoleance.nl. Ook de gemeenten Terneuzen en Sluis hebben condoleanceregis ters geopend waarin inwoners hun medeleven kunnen betuigen met nabestaanden van de slachtof fers van de vliegramp in Oekraï ne. Ze liggen in het stadhuis van Ter neuzen, het voormalig stadhuis in Axel, De Statie in Sas van Gent en het gemeentehuis van Sluis in Oostburg. Het landelijke register is alleen via internet bereikbaar. De ge meentelijke registers gaan na slui ting naar het Nationaal Communi catie Centrum waar ze worden be waard. WOENSDAG 23 JULI 2014 door Petra Janbroers i Minister Frans Timmermans krijgt een warme steunbetuiging van de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Federica Mogherini tijdens een beraad met zijn EU-collega's in Brussel, foto Yves Logghe/HH BRUSSEL - De EU verhoogt de druk op Rusland en zet de eerste stap naar zware economische sancties. zie ook: www.pzc.nl/vliegramp en www.bndestem.nl/vliegramp Bekijk de speciale pagina voor meer artikelen, achtergronden en video's en lees het laatste nieuws in het liveblog. door Frank Balkenende SAS VAN GENT - Zoals bijna half de wereld is Leandro Obrie (25) uit Sas van Gent verontwaardigd over het neerschieten van vlucht MH17 in Oost-Oekraïne en het mensonte rende gesol met de 298 slachtof fers, onder wie 193 Nederlanders. Met een videoselfie-actie wil hij een gebaar maken: 'Laten horen dat we boos zijn'. MIDDELBURG - De provincie Zee land heeft een condoleanceregister geopend voor de slachtoffers en na bestaanden van de vliegramp met vlucht MH17. Het provinciebestuur zegt daartoe te hebben besloten op verzoek van inwoners en gas ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5