Al I i l GL: Stop geheime sessies Thermphos Rouw PZC en Omroep vragen steun mm commentaar I m 7 ZEELAND 23 mm =F Fractievoorzitter Leen Harpe vraagt nu op grond van de Wet Openbaarheid Bestuur (WOB) al le stukken op die het dagelijks provinciebestuur als geheim heeft aangemerkt: eerdere afspraken die zijn gemaakt over start van de sanering, een te sluiten overeen komst met de curatoren, een con cept last onder dwangsom die de curatoren maant snel met de schoonmaak te beginnen, alsme de twee bijbehorende vertrouwe lijke bijlagen. Tot nu toe zijn de Staten vijf keer achter gesloten deuren bijgepraat over de precaire situatie rond de sanering van Thermphos. Deze week kregen de fracties ander maal een brief van Gedeputeerde Staten die verwijst naar twee bijla gen die onder geheimhouding ter in zage liggen. Het stoort Harpe dat hij daardoor niet in het open baar kan reageren op de kwestie Thermphos. „Een goede en demo cratische bestuursvoering is daar door onmogelijk." Volgens Harpe weegt de WOB zwaarder dan het advies van collegeleden om stuk ken als geheim te beschouwen. .De provincie houdt zich tot nu toe aan het advies van advocaten om informatie binnenskamers te houden. Ze vreest schadeclaims als gevoelige informatie publieke lijk in de politieke arena wordt be sproken. Harpe wijst erop dat ge heime informatie meer en meer boven water komt door uitspra ken van de rechtbank Zeeland- West-Brabant. Rond de sanering van Therm phos, die minimaal zo'n 70 mil joen euro vergt, lopen verschillen- Tot nu toe zijn de Staten vijf keer achter gesloten deuren bijgepraat over de sanering van Thermphos. de rechtszaken van betrokken par tijen: staat, provincie, Zeeland Seaports, curatoren en de grootste schuldeiser AIMG van voormalig eigenaar Nahum Galmor. De gro te vraag daarbij is wie uiteindelijk voor hoeveel miljoen het met fos- forslik en lichtradioactieve stof fen vervuilde fabrieksterrein schoonmaakt. Zowel de provincie als de staat (die een kernenergie vergunning afgaf omdat bij de fos- forproductie lichtradioactief mate riaal vrijkomt) sommeren de cura toren het terrein te saneren. De curatoren stellen, net als schuld eiser AIMG, dat de schoonmaak niet hun taak is. De rechtbank gaf hen daarin recent gelijk: de sane ring hoeft niet uit de boedelop brengst te worden betaald. De stoffelijke over schotten van de meeste inzittenden van vlucht MH17 ko men naar Nederland. Nu kan de aandacht weg van de vele smeekbedes van de Nederland se regering en van de grote in ternationale druk om de afhan deling van de ramp in goede ba nen te leiden. Nu kan de aan dacht weg van de politieke en militaire situatie in de Oekraï ne en van alle deskundigen die daarop zijn losgelaten. Nu wordt het tijd voor de stilte die hoort bij de rouw om de overle denen, voor het begin van de nagedachtenis, voor het delen van verdriet, voor de zorg voor de mensen die verder moeten. Daarom is het een goede keuze van het kabinet om vandaag een dag van nationale rouw te houden. Dat mag ingetogen, desnoods alleen met een korte stilte bij de aankomst van het vliegtuig met de lichamen van de slachtoffers. Als de Neder landse samenleving maar laat merken dat de nabestaanden niet alleen zijn in hun verdriet. VLISSINGEN - De PZC en Omroep Zeeland vragen de provinciale po litiek steun bij het opzetten van initiatieven die de Zeeuwse iden titeit kunnen versterken. De nieuwsorganisaties vragen dat in een brief aan Provinciale Sta ten. Over hoe die steun er moet uitzien, laten ze zich nog niet ex pliciet uit. Maar het gaat om pro jecten op het gebied van bijvoor beeld cultuur, sport, culinair en jongeren. Te denken valt aan het ontwikkelen van apps. Ook wordt in de brief intensieve samenwer king genoemd op het gebied van agenda en algemeen niet onder scheidend nieuws (persberichten, politienieuws). Daarvoor zouden de nieuwsorganisaties een alge meen Zeeuws persbureau (werkti tel) willen oprichten. De afgelo pen maanden is een aantal frac ties en het dagelijks provinciebe stuur door de nieuwsorganisaties bijgepraat over de ontwikkelin gen in de regionale journalistiek. Onder druk van toename van het gebruik van internet en sociale media kampt de krant met een da lende oplage, terwijl de omroep te maken heeft met bezuinigin gen door de Rijksoverheid, schrij ven de PZC en de Omroep. „Bij al le journalistieke uitingen die wij doen zal altijd de journalistieke onafhankelijkheid centraal staan", aldus Erik van Gruijthuijsen, directeur/uitgever Zuid Wegener. WOENSDAG 23 JULI 2014 de Smaak gezocht Voor de Zeeuwse bruinebonente- lers is alleen de nominatie al een welkome opsteker. Want de Brui ne Bonen Telersvereniging Bier vliet en omstreken (BBTB) heeft juist in dit jubileumjaar een zware tegenslag te verduren: de veertig jarige relatie met Hak is op de klip pen gelopen. „Toen we op zoek gingen naar andere afnemers, ont dekten we dat bijna niemand ons kent", zegt secretaris Reggie Buijs- se enigszins aangeslagen. „Dat was ook niet nodig. Maar nu willen we graag onze naamsbekendheid als telers van de Nederlandse bruine boon vergroten." Negentig pro cent van de Nederlandse bruine bonen komt uit Zeeuws-Vlaande- ren; zo'n tien procent van Walche ren of de Bevelanden. „Een typisch Zeeuws-Vlaams product", prijst Buijsse. „Wij hebben speciale zaai en oogstmachines en gespeciali seerde landbouwtechnische ken nis van de bruine boon." Wie Hak opvolgt, is nog een vraagteken. Agrimarkt? Coroos? Bonduelle? Of komt het weer goed, met Hak? foto Peter Nicolai v*. a é&&sm r-'~- 1/ Chefkok Hans Everse zwaait de pollepel bij Cleijenborch CulinR, het restaurant van Zorgcentrum Cleijenborch in Colijnsplaat. Ever- se was in 2012 al Zeeuwse Held van de Smaak, toen dankzij zijn passie voor de aardappel. Min stens zo enthousiast is hij over bo nen en peulvruchten. Everse werd in 2012 en 2013 we reldkampioen stamppotten, onder meer met een combinatie van zee kraal en witte bonen. Vorig jaar won hij het WK snertkoken. De chefkok kookt in CulinR wat oude ren lekker vinden; óók bonen en peulvruchten dus. „Bruinebonen- soep, een heel kleurrijke chili con carne waarin kidneybeans ver werkt zijn, sperziebonen, boterbo nen, snijbonen, romanoboSveel." Everse is mede-initiatiefnemer van Dutch Cuisine, een nieuwe kook- stroming in Nederland. Minder vlees (80 procent groente en aard appelen, 20 procent dierlijk eiwit) is het streven. „Peulvruchten en bonen zijn eiwitrijk en passen daar uitstekend in." foto Izaak Verkeste door Frank Balkenende MIDDELBURG - De Statenfractie van GroenLinks wil dat het dagelijks provinciebestuur open kaart speelt over de onderhandelingen en rechtszaken die lopen rond de sa nering van het terrein van de faillie te fosforfabriek Thermphos. door Jeffrey Kutterink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 59