Werknemers Orionis dienen klacht in bij College Rechten van de Mens I I i I Geweld Badpaviljoen Domburg Bonen en peulvruchten, daar moet de Held van de Smaak dit jaar iets mee hebben. ffLu. FZC 22 ZEELAND WEEK VAN DE SMAAK woensdag De wereld was in shock nadat een pas sagiersvliegtuig met bijna driehonderd onschuldigen uit de lucht werd geschoten. Stilletjes, op de ach tergrond van internet deed een klein berichtje de ronde op Facebook. Ayelet Shaked, een Is raëlisch lid van de ultra-natio nalistische fractie in de Knes set, riep op om ook alle moe ders van Palestijnse terroristen om te brengen. „Achter iedere moslim-terro rist staat ook een moeder die haar zoon met bloemen en kus sen naar de hel laat gaan. We moeten niet alleen alle huizen vernietigen maar ook alle moe ders zodat zij geen kleine slan gen meer kunnen baren", schreef ze op haar Facebook-pa- gina. Voor Ayelet Shaked is het een niet op te lossen conflict zolang er nog Palestijnen overblijven die raketten op Israël afvuren. Haar onvergeeflijke opmerking is misschien ingegeven door slachtoffers in haar familie; door een levenslange angst voor terrorisme. Ze zal zeggen dat ik het me als buitenstaander niet kan voor stellen. Het is ook zo complex allemaal. Als buitenstaander zie ik het heel simpel. Ik zie Palestijnen die in een piepklein stukje land opgepropt zitten, omgeven door hoge muren. Hoe zou ik als Palestijnse jongen reageren wanneer mijn broertje bij het spelen werd gedood door Israë lische raketten? Foutje? Kan ge beuren want Harnas vecht van uit burgerwijken. Zou ik in eens het gelijk van Israël zien of zou ik de dood van mijn broertje willen wreken? Voor ieder onschuldig dood Pa lestijns kind heeft Israël er een veelvoud aan gezworen vijan den bij. Geweld lost niks op. Een tekst die zo vaak gebruikt is dat hij geen enkele indruk meer maakt Als een corrigerende op merking in de oren van een pu ber. En toch, het is waar. Is Is raël een spat dichterbij vrede gekomen na al die jaren van ver gelding? Zijn de separatisten in Oekraïne ook maar een beetje dichterbij hun streven geko men na het neerschieten van het vliegtuig? et badpaviljoen in Domburg werd gebouwd in 1888 en 1889. Het gebouw kwam in plaats van een kleiner bad paviljoen dat in 1837. De stijl van het gebouw is Hollan dse neorenaissance stijl. In het nieuwe gebouw kwamen een kuurzaal, concertzaal, hal, biljartzaal, leeszaal en een salon zaal voor de dames. En het is gebouwd aan een prachtig strand. De combinatie van de zeelucht samen met de duingebieden zorgde voor een enorme belangstelling, hierdoor kwamen flink veel bezoekers. Je kunt nogsteeds genieten van dit badhuis. Ook is het het oudste badhuis van Zeeland. Vroeger hadden mannen en vrouwen geen bad in huis, daarom gingen ze naar het badhuis toe om lekker te genieten. 1888-1889 Sint Bernardus Clinge Scholen schrijven geschiedenis De PZC maakt een boek over 200jaar Zeeland in samenwerking met leerlingen van 74 basisscholen U krijgt dagelijks een voorproefje. VEERE - Wordt het chefkok Hans Everse? Stichting op Goede Gron den? Of de Bruine Bonen Telers Vereniging Biervliet (BBTB)? Van middag wordt bekendgemaakt wie zich dit jaar de Zeeuwse Held van de Smaak mag noemen. „Het thema van dit jaar is bonen en peulvruchten", zegt Sabine Verburg van de organiserende stichting Lekker Regionaal Pro duct. De stichting is op zoek naar bijzondere telers of verwerkers, die de boon 'in al zijn glorie' op de kaart zetten. In Zeeland horen bonen en peulvruchten tot het cu linair erfgoed, zegt Sabine Ver burg. Bruine bonen bijvoorbeeld, worden nergens anders in Neder land geteeld. Verburg: „We willen met de BBTB kijken of het moge lijk is de bruine boon erkend te krijgen als Zeeuws streekproduct. Dan zou een distributeur op de potjes kunnen zetten: 'Typisch Zeeuws streekproduct'. Een vakju ry maakt vanmiddag bij de proef tuin van Op Goede Gronden be kend wie de Zeeuwse held is." De winnaar gaat door naar de lande lijke finale, waar alle provinciale winnaars het in de laatste week van september tegen elkaar opne men. Ook het publiek mag dan meestemmen. Zeeland heeft het nadeel dat de provincie dunbe volkt is. Verburg roept daarom al le Zeeuwen op te stemmen. „Om tegenwicht te bieden tegen het ge weld uit de Randstad." De Held krijgt geen geldprijs, maar wel extra publiciteit voor zijn producten. Verburg: „Daar gaat het uiteindelijk om. Promo tie en morele ondersteuning." Stemmen kan vanaf vanmiddag, als de winnaar bekend is, op www.weekvandesmaak.nl. Volgens de werknemers zijn in verhouding veel meer ouderen en mensen met een niet-Nederland- se achtergrond boventallig ver klaard bij de reorganisatie. Ze heb ben het probleem aangekaart bij het Anti Discriminatie Bureau Zeeland. Het Anti Discriminatie Bureau (ADB) heeft de klacht naar het college gestuurd. „Normaal gesproken doen we aan wederhoor", zegt Simone Kroes van het ADB. „Maar in dit geval liggen er al zoveel feiten op tafel, dat we hebben besloten om door te gaan." De werknemers van Orionis Wal- cheren hebben hun ongenoegen over de reorganisatie ook al bij de rechtbank kenbaar gemaakt. „De bewijsvoering bij het college is omgekeerd", zegt Kroes. „Men sen met een klacht over discrimi natie hoeven dat niet aan te to nen. Degene waarover geklaagd wordt moet aantonen dat het niet zo is." Het ADB heeft om een spoedpro cedure gevraagd. Dat zou beteke nen dat er binnen zes weken een antwoord komt. Het College voor de Rechten van de Mens (voor heen de commissie gelijke behan deling) kan trouwens geen boete opleggen. EF Guido van der Heijden m Voor meer columns: www.pzc.nl/columns W*ÉÊm UNIVERSITY Zeeuwse Held van door Ondine van der Vleuten I Arndjan van Wijk is voorzitter van Op Goede Gron den, een stichting die zich inzet voor het behoud van de traditionele Zeeuwse landbouw. Met behulp van paarden, oude werktuigen en oldtimer-trekkers wor den oude teelten levend gehouden of weer tot leven gewekt Zoals het bruine en witte Walcherse kogel boontje, vertelt Van Wijk. Bruine werden hier en daar nog geteeld, maar om de witte weer terug te krijgen, moest Op Goede Gronden naar de genenbank in het Duitse Gatersleben. Ook het oude tarweras Zeeuwse Witte is nieuw leven ingeblazen, met behulp van de genenbank in Wagenin- gen. Brouwerij Emelisse maakt er nu Zeeuwse Witte van, witbier dat Zeeuws Streekproduct mag heten. Van dezelfde tarwe zijn ook pannenkoekmix, bolusmix en broodmix te koop. Aan een Zeeuws haverras en oude Zeeuwse brouwgerstrassen wordt nog gewerkt. Wellicht komt er nog Veerse tabak bij: die werd hier vroeger geteeld, weet Van Wijk. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder Ki&i SCifcNCf S VLISSINGEN - Werknemers van Orio nis Walcheren (sociale dienst en werkvoorzieningsschap) zijn naar het College van de Rechten van de Mens gestapt. Ze vinden dat er bij de reorganisatie van het bedrijf is gediscrimeerd. De werknemers zijn boventallig verklaard. Werknemers van Orionis Walcheren menen dat bij de reorganisatie sprake is geweest van discriminatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58