Googelen ZEEUWS-VLAANDEREN Verdwalen in maïsveld Ruim honderd explosieven bij baggerwerken almanak Na het stoppen van nachtelijk klokgelui in Groede, beiert ook de klok in de Kaaipoort van Aardenburg niet langer 's nachts. 34 en 35 Luchtacrobatiek bij Damen Shiprepair AARDENBURC - Na de afgelopen ja ren al Salomonsoordelen over (kerk)klokken in Retranchement en Groede te hebben uitgespro ken, nam het college van B en W van Sluis onlangs besluiten over speeltijd van het carillon in IJzen- dijke en het slaan van een klok in Aardenburg. De klok in de Aardenburgse Kaai poort zwijgt intussen van vlak na twaalf uur 's nachts tot zeven uur 's morgens. Het carillon in de Ne derlands hervormde kerk van IJ- zendijke mag 's morgens en 's middags gewoon op dezelfde tij den blijven spelen van het colle ge- In IJzendijke zijn geen maatrege len tegen het klokkenspel nodig, omdat het carillon 's nachts niet speelt. Bovendien klaagde slechts één bewoner over overlast. Die dorpeling woont ook nog eens op enige afstand van de kerk, zodat het college geen aanleiding ziet om het carillonspel te beperken tot een uurtje in de morgen en een uurtje in de middag. In Aardenburg spelen andere om standigheden, legt een woordvoer ster van de gemeente uit. Ook daar is weliswaar sprake van slechts één officiële klacht, maar die komt van een uitbater van lo- giesmogelijkheden. De verhuurde kamers liggen vlakbij de klok in de Kaaipoort. Het geluid houdt gasten 's nachts uit de slaap, heeft de gemeente kunnen zien aan reacties op sociale media. Ook na die constatering is het col lege niet over één nacht ijs ge gaan. De afgelopen tijd moest het dagelijks gemeentebestuur tot twee keer toe op een genomen be sluit terugkomen. Anderhalf jaar geleden stopte het klokgelui van de Nederlandse hervormde kerk in Retranchement opeens. De ge meente had opdracht gegeven de klok het zwijgen op te leggen na klachten van drie omwonenden. Dat trio (nieuwe) inwoners bleek alleen te staan, want veel andere dorpelingen waren des duivels. De Stichting Behoud Dorpskerk Retranchement én de dorpsraad hingen direct aan de bel, waarna de klok - na reparatie - weer vro lijk door mocht beieren. Dit voorjaar vroeg de uitbater van een bed breakfast in Groede ook of de kerkklok 's nachts kon worden afgezet. Pas na instem ming van de Dorpsvereniging gin gen B W akkoord met een nach telijke pauze. In Aardenburg deed het college hetzelfde. Toen de Stadsraad Aar denburg liet weten geen bezwaar te hebben tegen het 's nachts stil zetten besliste het college dat de klok in de historische Kaaipoort bijna zeven uur niet is te horen. De klok slaat twaalf keer als het middernachtelijk uur aanbreekt en kondigt vervolgens de morgen aan met zeven slagen om zeven uur. De klok blijft de bevolking de rest van de dag op hele en hal ve uren bij de tijd houden. OOSTBURC - Het was van te voren verwacht en het is uitgekomen: in het Groote Gat bij Oostburg moest nog veel oorlogstuig lig gen. De kreek is van september vorig jaar tot eind april uitgebag gerd om de waterkwaliteit te ver beteren. Bij dit werk zijn 105 ex plosieven geborgen, meldt het wa terschap. Vooral kleine munitie, maar ook twee brisantgranaten. Alles is inmiddels vernietigd. Na jaar 1944 is hard gevochten bij de bevrijding van Oostburg. Ze vindt zichzelf al best volwassen, die bijna zestienjarige puber uit Middelburg. Haar ouders denken daar wat genuanceerder over. Om haar wat grotemensenvaardigheden bij te brengen, spraken ze met haar af dat ze eens per week zou koken. Met de voorbereidingen ging het pri ma: dochterliefhad al snel een re cept gevonden en ook de boodschap pen had ze in huis gehaald. Toen het echt op koken aankwam, bleeft het een tijdje angstvallig stil in de keuken. Haar moeder trof haar aan met haar telefoon in haar hand, starend naar het scherm. „Er stond: neem een koekenpan. Daar moest ik even een plaatje van googe len." WOENSDAG 23 juli 2014 Einde groei Jumpin de Weel nog niet in zicht Sluis staakt nachtelijk klokgelui door René Hoonhorst Tip? redactie@pzc.nl SCHOONDIJKE - Ronddwalen in een 'maïsdoolhofhet kan vanaf vandaag in een bijna hectare groot maïsveld bij Het Klinket aan de Sasputsestraat bij Schoondijke. Avonturiers moeten proberen de uitgang te vinden in een dicht maïsveld. Een uitkijktoren, die een eindje boven het veld uitsteekt, moet dwalers enig houvast bieden over de richting die ze uitmoeten. De uitkijktoren biedt een blik over het hele doolhof en de glijbaan die aan de toren hangt, biedt jeugdige spoorzoekers vertier. In het biologi sche maïsveld kan de jeugd overigens ook een speurtocht doen. Het doolhof, dat nog decimeters groeit de komen de weken, is tot en met september van woensdag tot en met zondag van 10.00 tot 18.00 uur geopend, foto Peter Nicolai atssfMK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 57