Zeeuwse Krantenbank zo goed als compleet Gemeente Sluis staakt nachtelijk klokgelui 1 I Interesse voor kerken in Hansweert en Schore Portretten uit raadzaal Tholen naar Den Haag i 24 BEVELANDEN en THOLEN ELEKTRICITEIT Negen gezinnen uit de Zuidhof bij Rilland protesteren tegen komst 380kV-koppelstation in 'achtertuin' Nieuw festival doet ook haven van Tholen aan SP 1 d Die bezoekers blijven behoorlijk lang hangen: gemiddeld zeven tien minuten. Veel langer dan een gemiddelde sitebezoeker, die het meestal na anderhalve minuut wel voor gezien houdt. „We zijn absoluut tevreden", zegt Johan Francke van de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg. „On langs hebben we de kranten van De Stem compleet ingevoerd. Die krant zit er nu van 1944 tot 1997 helemaal in." De opvolger van De Stem, BN DeStem, komt er niet in. Die krant is sinds 1998 eigen dom van Wegener en die wil het niet. De PZC is ook van Wegener, maar daarmee was vooraf al een afspraak gemaakt. Francke: „Onge veer een jaar na verschijning, komt de PZC in de krantenbank terecht." In 2007 is begonnen met het omvangrijke project. Francke: „Daarvoor hadden we alles op mi crofiches staan. Voor mensen die wat wilden opzoeken, was dat niet zo eenvoudig. Een heel ge zoek en vaak liepen mensen in die zoektocht vast." Jarenlang noeste arbeid heeft er voor gezorgd dat de Zeeuwse krantenbank de op één na groot ste van Nederland is geworden. Francke: „Alleen de Koninklijke Bibliotheek is met negèn miljoen krantenpagina's groter." De klok in de Aardenburgse Kaai- poort zwijgt intussen van vlak na twaalf uur 's nachts tot zeven uur 's morgens. Het carillon in de Ne derlands hervormde kerk van IJ zendijke mag 's morgens en 's middags gewoon op dezelfde tij den blijven spelen van het colle ge. In IJzendijke zijn geen maatrege len tegen het klokkenspel nodig, omdat het carillon 's nachts niet speelt. Bovendien klaagde slechts één bewoner over overlast. Die dorpeling woont ook nog eens op enige afstand van de kerk, zodat het college geen aanleiding ziet om het carillonspel te beperken tot een uurtje in de morgen en een uurtje in de middag. In Aardenburg spelen andere om standigheden, legt een woordvoer ster van de gemeente uit. Ook daar is weliswaar sprake van slechts één officiële klacht, maar die komt van een uitbater van lo- giesmogelijkheden. De verhuurde kamers liggen vlakbij de klok in de Kaaipoort. Het geluid houdt gasten 's nachts uit de slaap, heeft de gemeente kunnen zien aan reacties op sociale media. Ook na die constatering is het col lege niet over één nacht ijs ge gaan. De afgelopen tijd moest het dagelijks gemeentebestuur tot twee keer toe op een genomen be sluit terugkomen. Anderhalf jaar geleden stopte het klokgelui van de Nederlandse hervormde kerk in Retranchement opeens. De ge meente had opdracht gegeven de klok het zwijgen op te leggen na klachten van drie omwonenden. Dat trio (nieuwe) inwoners bleek alleen te staan, want veel andere dorpelingen waren des duivels. De Stichting Behoud Dorpskerk Retranchement én de dorpsraad hingen direct aan de bel, waarna de klok - na reparatie - weer vro lijk door mocht beieren. Dit voorjaar vroeg de uitbater van een bed breakfast in Groede ook of de kerkklok 's nachts kon worden afgezet. Pas na instem ming van de Dorpsvereniging gin gen B W akkoord met een nach telijke pauze. RILLAND - Het uitzicht vanuit de achtertuinen van de voormalige landarbeidershuisjes aan de Zuid hof in Rilland wordt dit seizoen gedomineerd door uien en graan. „Vorig jaar stonden er aardappe len", weet bewoner Rob Cheva lier. In de verte, achter de akkers, is de snelweg te zien. Meer naar het oosten doemt een populieren- bos op. Ergens achter die bomen zit een isokV-station verstopt. Als de plannen van netbeheerder Tennet doorgaan, verandert het landschapje over enkele jaren drastisch. Tot frustratie van de be woners is deze plek uitgekozen voor de bouw van een 38okV-kop- pelstation. Daar wordt straks de elektriciteit vanuit Borssele door gesluisd naar Tilburg, Geertrui- denberg of Zandvliet. Het lijstje met bouwwerken die de afgelopen decennia in het bui tengebied van Rilland zijn ge bouwd is stevig. „De koeltorens van Doel en BASF, de container kranen van de haven, diverse Windmolenprojecten, een kassen complex..." Chevalier somt zon der moeite wat van de projecten op die, hoewel enkele kilometers verderop gebouwd, de horizon veranderden. Dat aan dat lijstje binnenkort een koppelstation van zes hectare wordt toegevoegd zag hij niet aankomen, en al helemaal niet dat het complex driehonderd meter ten noorden van zijn huis zou komen. „Een paar weken gele den zijn we gebeld door Tennet met de uitnodiging om naar een bijeenkomst in Krabbendijke te komen omdat er een verdeelsta tion bij de Zuidhof zou komen." De presentatie van de plannen vielen zowel bij Rob en Dilly Che valier als bij buren Frank Zilveren- tant en Margreet van Aken niet in goede aarde. „Niet één van de ne gen gezinnen is hier in voor het plan, niemand begrijpt waarom het juist hier moet", zegt Dilly Chevalier. De bewoners van de Zuidhof zien niet alleen hun uit zicht veranderen door het koppel- 380 kV koppelstation RILLAND station en een stuk of vijftien extra hoogspanningsmasten. „Ik weet niet wat we er hier van gaan horen, maar stroom kun je horen brommen door die lijnen", weet Zilverentant. Ook voorziet hij pro blemen met de honderden vracht wagens die te pas komen aan de bouw van het koppelstation. Hoe wel Tennet zegt dat de woningen buiten de magnetische velden lig gen, plaatst Van Aken vraagtekens bij het effect van de straling. Zilverentant, die namens zijn bu ren correspondentie onderhoudt met Tennet, heeft inmiddels al kaartjes op de computer gemaakt van alternatieve locaties. Zelf denkt hij dat het stuk grond dat ingeklemd wordt tussen de Oude Rijksweg, de kassen en het Spui- kanaal veel geschikter is. Volgens Tennet een vrijwel onmogelijke plek, omdat het onderdeel is van de Ecologische Hoofdstructuur. „Het is een postzegel waar geen vogel broedt", zegt Zilverentant. „En als er een vogel zit, kan die een paar honderd meter wegvlie gen. Voor negen gezinnen is dat niet zo makkelijk." Ook Rob Chevalier heeft op alter natieven gebroed en ziet de Ho- gerwaardpolder als goede plek. „Daar is maar één boerderij". Ook dit gebied valt volgens Tennet af wegens de EHS. „Waarschijnlijk zijn alle alternatieven wel een keer de revue bij ons gepasseerd, maar vallen ze om diverse rede nen af', zegt Johanna Breuning, woordvoerder van Tennet. „Maar het kan altijd zo zijn dat we iets over het hoofd hebben gezien. Daarom gaan we graag in gesprek met de bewoners van de Zuid hof." Tennet is op de huidige plek uitge komen omdat ze dichtbij het isokV-station willen bouwen. Ver der moest de netbeheerder reke ning houden met de windmolens en de oversteek over het kanaal. Ondanks het geplande gesprek met Tennet, bekruipt de bewo ners het gevoel dat ze niks meer te vertellen hebben. Rob Cheva lier: „In Krabbendijke zeiden ze van Tennet al 'see you at de Raad van State'. Het enige wat we mo gen doen is de landschapsarchi tect vertellen welk soort boom pjes mogen worden aangeplant." De 300 leden tellende gemeente plaatste in maart een advertentie in de PZC waarin beide kerkge bouwen te koop werden aangebo den. Met de opbrengst van het ge bouw dat als eerste kan worden verkocht, wordt het andere ge bouw opgeknapt. Peter Nieuwen- huyzen, voorzitter van het college van rentmeesters, verwachtte dat meer particulieren interesse zou den tonen. Overigens wil één van de overgebleven gegadigden naast een praktijk ook een woonruimte in de kerk maken. Pas enkele we ken geleden meldde zich ook een kerkgenootschap. Volgens Nieu- wenhuyzen gaat om een vrij onbe kende geloofsgemeenschap uit de humanistische hoek die nog maar twee kerken in Nederland heeft en in deze regio naar een derde vestiging op zoek zijn. Nieuwenhuyzen laat, zolang er nog niets getekend is, in het mid den naar welke van de twee ker ken de interesse uitgaat. THOLEN - Een nieuw festival trekt in september langs vijf havens in de regio op de grens van Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant. Het Waterpoort Festival wordt ge organiseerd door Waterpoort, een samenwerking van lokale overhe den en ondernemers. De eerste editie is een testcase, vanaf vol gend jaar pakt Waterpoort het evenement 'groots' aan. Het rei zende festival doet behalve Tho len en Ooltgensplaat ook de ha vens van Oudenbosch, Steenber gen en Willemstad aan. Tijdens het festival vindt onder meer een intocht met theateract plaats. Ook is er een 'drijf-in'-bioscoop. Het college van B en W heeft inge stemd met een bruikleen voor de periode van zo'n half jaar. De schilderijen hangen nu nog met tien andere portretten van vor sten in de raadzaal in het gemeen tehuis van Tholen. In het Haagsch Historisch Mu seum is van 24 oktober tot 15 maart de tentoonstelling 'Rivalen aan het Haagse hof. Centraal staan twee van de meest invloed rijke vrouwen van de Republiek der Verenigde Nederlanden in de zeventiende eeuw: Elizabeth Stuart (1596-1662), dochter van de Engelse koning Jacobus I en echt genote van de Duitse keurvorst Frederik V van de Palts en Amalia van Solms (1602-1675), echtgenote van stadhouder Frederik Hendrik, prins van Oranje. Beiden deden, vooral na de dood van hun echtge noten, er alles aan de belangen van hun dynastie veilig te stellen. Voorwaarde voor het college is dat de lege plekken tijdelijk wor den ingevuld met andere kunst. EF MIDDELBURG - De cijfers zijn indruk wekkend: 2.121.787 pagina's telt de krantenbankzeeland.nl en jaar lijks krijgt de krantenbank 250.000 bezoekers over de digitale vloer. door René Hoonhorst AARDENBURG - Na de afgelopen ja ren al Salomonsoordelen over (kerk)klokken in Retranchement en Croede te hebben uitgespro ken, namen B en W van Sluis on langs besluiten over speeltijd van het carillon in IJzendijke en het slaan van een klok in Aardenburg. Waarom niet door Joeri Wisse De Poort locatie koppelstation Westerschelde infographic Rolant Quist door Joeri Wisse SCHORE - Een kerkgenootschap en een bedrijf in coaching en oplei ding hebben serieuze interesse ge toond om één van de kerkgebou wen van de Protestantse Gemeen te Hansweert-Schore te kopen. door Joeri Wisse THOLEN - De portretten van vor sten Elisabeth Stuart en haar echt genoot Frederik V van de Palts ver huizen in oktober tijdelijk naar het Haags Historisch Museum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54