Herstel ook goed voor economie Sluis staakt nachtelijk klokgelui SCHOUWEN-DUIVELAND 25 - Open dag bij Kuuroord De Schouw Raad moet fiat geven voor meerkosten ruig uitzien. De natuur moet zich herstellen na een dergelijke in greep. Om het publiek te informeren heeft Natuurmonumenten een in formatiepagina op het internet ge zet: www.natuurmonumen- ten.nl/slothaamstede. Voor belangstellenden is een spe ciale excursie georganiseerd op za terdag 2 augustus. Opgeven kan via deltakust@natuurmonumen- ten.nl. Het project duurt drie jaar en ligt stil tijdens het broedseizoen. BURGH-HAAMSTEDE - Het werk in de Zeepeduinen gebeurt in het ka der van de PAS-maatregelen. Dit is een overheidsmaatregel om aan de ene kant meer soorten planten en dieren in Natura 2000-gebie- den te krijgen en aan de andere kant economische ontwikkeling weer mogelijk te maken. PAS staat voor Programmatische Aanpak Stikstof. Bijvoorbeeld au to's of landbouw zorgen er voor dat stikstof in de lucht komt, die vervolgens op de bodem neer slaat. Daardoor ontstaat een voed selrijke bovenlaag. De Kop van Schouwen is één van de 133 Natura-2000 gebieden waar de overtollige bomen en struiken worden weggehaald om de oorspronkelijke flora en fauna in stand te houden of weer terug te krijgen. Het in stand houden van de verschillende soorten plan ten en dieren is een verplichting vanuit Natura-2000. Er is ook een economisch voor deel aan het natuurherstel. In de huidige situatie kunnen geen ver gunningen worden verstrekt voor nieuwe activiteiten in de omge ving van natuurgebieden omdat er al veel te veel stikstof in de bo dem zit. Door de grond weer schraal te maken ontstaat er weer ruimte voor activiteiten. NOORDGOUWE - Kuuroord De Schouw in Noordgouwe houdt za terdag 2 augustus open dag. De deuren staan open van 10.00 tot 17.00 uur. Kuuroord De Schouw, gevestigd in een voormalig streek ziekenhuis, verzorgt al vijfentwin tig jaar detox-weken en inspiratie weekenden op Schouwen-Duive- land. Tijdens de open dag zijn er rondleidingen, een lezing over vasten en ontgiften en workshops mindfulness, beweging en medita tie. Ook de winkel met natuurvoe- dingsproducten, boeken en siera den is geopend. De Schouw ligt aan de Donkereweg 1. Zie: www.kuuroorddeschouw.nl. De klok in de Aardenburgse Kaai- poort zwijgt intussen van vlak na twaalf uur 's nachts tot zeven uur 's morgens. Het carillon in de Ne derlands hervormde kerk van IJ zendijke mag 's morgens en 's middags gewoon op dezelfde tij den blijven spelen. In IJzendijke zijn geen maatrege len tegen het klokkenspel nodig, omdat het carillon 's nachts niet speelt. Bovendien klaagde slechts één bewoner over overlast. Die dorpeling woont ook nog eens op enige afstand van de kerk. In Aardenburg spelen andere om standigheden, legt een woordvoer ster van de gemeente uit. Ook daar is weliswaar sprake van slechts één officiële klacht, maar die komt van een uitbater van lo- giesmogelijkheden. De verhuurde kamers liggen vlakbij de klok in de Kaaipoort. Het geluid houdt gasten 's nachts uit de slaap, heeft de gemeente kunnen zien aan reacties op sociale media. Ook na die constatering is het col lege niet over één nacht ijs ge gaan. De afgelopen tijd moest het dagelijks gemeentebestuur tot twee keer toe op een genomen be sluit terugkomen. Anderhalf jaar geleden stopte het klokgelui van de Nederlandse hervormde kerk in Retranchement opeens. De ge meente had opdracht gegeven de klok het zwijgen op te leggen na klachten van drie omwonenden. Dat trio (nieuwe) inwoners bleek alleen te staan, want veel andere dorpelingen waren des duivels. De Stichting Behoud Dorpskerk Retranchement én de dorpsraad hingen direct aan de bel, waarna de klok - na reparatie - weer vro lijk door mocht beieren. Dit voorjaar vroeg de uitbater van een bed breakfast in Groede ook of de kerkklok 's nachts kon worden afgezet. Pas na instem ming van de Dorpsvereniging gin gen B en W akkoord met een nachtelijke pauze. Concert met piano en sopraan In de Nieuwe Kerk in Zierik- zee is zaterdag om 16.00 uur een zomerconcert met so praan Marlotte van 't Hoff en pianiste Eline de Gast. Zij verzorgen het grootste deel van het programma. Rinus Verhage bespeelt het grote orgel. De toegang tot dit 'zo merse zaterdagmiddagcon cert' is gratis. Zonnehoeve geeft rondleiding Op boerderij en landschaps camping De Zonnehoeve in Zonnemaire is vanmiddag om 14.00 uur een rondlei ding. De boerderij werd in 2000 bekroond met de titel 'Mooiste boerderij van Zee land'. Iedereen die belangstelling heeft, kan komen kijken en luisteren. Mosselen eten in musea In de musea in Bruinisse worden vandaag mosselen gekookt en geserveerd. De mosselen zijn volgens de mensen van de Brusea, het visserijmuseum en de oud heidskamer, tegen een klei ne vergoeding te koop. De Brusea openen op woensda gen vanaf 10.00 uur, de ande re dagen vanaf 13.00 uur. Tovenaar Merlijn breidt flink uit Kinderkledingzaak Tove naar Merlijn in Zierikzee is met een verdieping aan kle ding en accessoires uitge breid. Bij Merlijn kun je te recht voor kleding in de ma ten prematuur (38) tot en met tienermaat 176, van di verse merken. De winkel is gevestigd in de Korte Sint Janstraat. Zie ook: www.merlijnskleertjes.nl. SCHARENDIJKE - Het college van B en W vraagt de gemeenteraad in te stemmen met de financiering van eventuele meerkosten van de aanleg van de rondweg Scharen- dijke. Het is een beetje een sprong in het duister, want het is niet zeker óf er meerkosten zijn en hoe hoog die uitvallen. Dat hangt af van de aanbesteding en die heeft nog niet plaatsgevon den. Ook moet de raad instem men met de overname van het be heer en onderhoud na de aanleg. Op verzoek van de gemeenteraad wordt de weg aangelegd over het -waterlooptracé'. Dat is een route die wat verder van het dorp en de campings ligt dan de provincie voor ogen had. De provincie Zee land is hier destijds mee akkoord gegaan, onder de voorwaarde dat de gemeente de eventuele meer kosten op tafel legt. WOENSDAG 23 JULI 2014 voor herstel van duinen V Ted I Sluijter, boswachter van Natuurmonumenten in de Zeepeduinen. Achter hem de huidige aanblik van de Zeepeduinen met veel bos. Dat gaat voor een groot deel verdwijnen en daardoor zal het uitzicht over de duinen een veel wijdser karakter krijgen, foto Dirk-Jan Gjeltema AARDENBURG - Na de afgelopen ja ren al Salomonsoordelen over (kerk)klokken in Retranchement en Groede te hebben uitgespro ken, namen B en W van Sluis on langs besluiten over speeltijd van het carillon in IJzendijke en het slaan van een klok in Aardenburg. ZIERIKZEE ZONNEMAIRE BRUINISSE ZIERIKZEE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 51