Extra parkeerruimte in binnenstad Zierikzee Zeeuwse Krantenbank zo goed als compleet Kiek noe! Schoolkoor op bezoek in Zierikzee 24 SCHOUWEN-DUIVELAND ZEEPEDUINEN De komende drie jaar neemt Natuur monumenten de Zeepeduinen bij Burgh- Haamstede onder handen. Door de komst van de nieuwe sporthal aan de Lange Blokweg zijn op drie locaties panden over bodig geworden. De sportclubs die er gebruik van maakten ver huizen mee naar het nieuwe sportcomplex of vinden op een andere locatie onderdak. In de Raamstraat sluit de oude ge meentelijke gymzaal per 1 septem ber. Het pand zal daarna zo snel mogelijk worden gesloopt en het terrein wordt ingericht als par keerplaats. „Het wordt een combi natie van parkeren voor vergun ninghouders en betaald parke ren", zegt wethouder Ad Verse- put. Parkeerruimte in de binnen stad is schaars en vooral in de avonduren is behoefte aan meer ruimte voor bewoners. Op sportcomplex Bannink is ook sprake van overbodige gebouwen na de verhuizing naar het nieuwe sportcomplex aan de Lange Blok weg. De gemeentelijke kleedaccomoda- tie en de clubgebouwen van de hockeyclub en sportclub Zierik zee worden gesloopt. Ook het kunstgras-hockeyveld wordt weg gehaald. „Een klein stukje daar van gaat naar atletiekvereniging Delta Sport. Zij hebben ook ge vraagd om de vier lichtmasten. De handbalvelden blijven liggen." Op het vrijgekomen terrein wordt gras ingezaaid. In dit gebied zouden de Bea- trixschool en De Meie een nieu we school neerzetten, maar er is nog geen zicht op wanneer dit gaat gebeuren. Daarom heeft het college van B en W nu gekozen voor het opruimen van de gebou wen en de velden en het opnieuw inrichten van het terrein als open baar park. Daarmee voorkomt het college verpaupering en vandalis me. Het terrein van de oude gymzaal aan de Mulockstraat wordt deels ingericht als parkeerterrein en het wordt aangekleed met groen. Dit parkeerterrein is openbaar, maar valt wel binnen de regels van de blauwe zone. Die blijven behoorlijk lang han gen, gemiddeld zeventien minu ten. Veel langer dan een gemiddel de sitebezoeker die het meestal na anderhalve minuut wel voor gezien houdt. „We zijn absoluut tevreden", zegt Johan Francke van de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg. „Onlangs hebben we de kranten van De Stem compleet in gevoerd. Die krant zit er nu van 1944 tot 1997 helemaal in." De op volger van De Stem, BNDeStem, komt er niet in. Die krant is sinds 1998 eigendom van Wegener en die wil het niet. De PZC is ook van Wegener, maar daarmee was vooraf al een afspraak gemaakt. Francke: „Ongeveer een jaar na verschijning, komt de PZC in de krantenbank terecht." Jarenlang noeste arbeid heeft ervoor ge zorgd dat de Zeeuwse kranten bank de op één na grootste van Nederland is geworden. Francke: „Alleen de Koninklijke Biblio theek is met negen miljoen kran tenpagina's groter." BURGH-HAAMSTEDE - „Dit krijg je nooit meer helemaal terug", zegt Ted Sluijter van Natuurmonu menten. Hij staat bij de grote zandverstuiving pal achter de vleugelbunker aan de Moolweg in Burgh-Haamstede. „Hooguit hier en daar, waar kansrijke gebiedjes zijn, zal het weer gaan stuiven." Sluijter geeft een rondleiding door de Zeepeduinen. Een gebied waarin aan het einde van deze week grootschalige werkzaamhe den beginnen die uiteindelijk drie jaar gaan duren. Sluijter schetst een nieuw toe komstbeeld voor de Zeepeduinen. De wildgroei aan bomen en strui ken worden weggehaald en daar voor komt een (deels bloemrijk) duingraslandschap terug. Redelijk kaal met hier en daar een struik, een boom of groepje bomen. Een gebied waarin weer bloemrij ke natte duinvalleien komen, waar kleine zandverstuivingen plaatsvinden en waar zeldzame- dieren als de levendbarende hage dis en de blauwvleugelsprink- haan zich prettig voelen. Sluijter legt uit dat het landschap in de afgelopen tientallen jaren in een razend tempo is veranderd. Onder invloed van de stikstof in de lucht die neerslaat op de bo dem veranderde de schrale duingrond in een voedselrijke bo dem. Bomen als de berk, maar ook gebiedsvreemde struiken als de Amerikaanse vogelkers hou den daarvan en groeien hard. „Als we niets doen, lopen we straks ge woon in een bos. Dan kun je zeg gen, dat is mooi en daar is niks mis mee, maar dan raak je wel het gevarieerde karakter van het duin- gebied kwijt." Sluijter laat zien dat niet alles wordt weggehaald. „Kijk, zie je die oude boom tus sen al die jonge berken? Die blijft staan. En deze jongen is ook oud, die laat je ook staan. Die is beeld bepalend. We halen wel zoveel mogelijk Amerikaanse vogelkers weg. Die hoort hier niet." Dat de duinen in een hoog tempo zijn dichtgegroeid, komt niet al leen door de stikstof. Ook het vrij wel helemaal verdwijnen van het duinkonijn, door ziektes als myxo- matose en vhs, speelt een belang rijke rol. De konijnen graasden heel het duingebied af en eten jon ge bomen. „Vroeger ritselde het van de konijnen." De pony's, die nu de duinen begrazen, doen op zich goed werk, maar laten de boompjes juist staan. Een combi natie van pony's en konijnen zou de ideale situatie zijn. Eind van deze week start Natuur monumenten met het werk aan de rechterkant van de Adriaan van de Weijdeweg in Burgh. Met zware machines (maar soms ook met de hand) worden de struiken en bomen weggehaald en wordt de bovenste laag van de voedselrij ke grond afgeplagd. Door bosjes en struiken weg te halen, krijgt de wind weer vrij spel in het ge bied. „En als wandelaars ons dan bezig zien kan ik me voorstellen dat ze zich afvragen wat er nu aan de hand is", zegt Sluijter. Want ze ker in het begin zal het er toch De foto die Blom opstuurde da teert uit 1977 en komt uit zijn pri- vé-collectie. De foto toont (een deel van) het toenmalig school- koor van OBS 't Staepel'of uit Ren esse; De Duinpiepers. De foto werd gemaakt ter gelegen heid van het bezoek van het schoolkoor aan ms. Prins Willem Alexander in de haven van Zierik zee. Het optreden van het school- Klassenfoto 's van Schouwen -Duiveland koor op het 'patiëntenschip' maak te - getuige een bloemrijk verslag in de Zierikzeesche Nieuwsbode van 17 maart 1977 - deel uit van een omvangrijk feestprogramma aan boord van het schip, ter ere van het vijftigste bezoek van de Prins Willem Alexander aan Zie rikzee. Aan boord waren zestig be woners van 'de Halderhof uit Bennekom, volgens het kranten verslag een 'protestants christelijk centrum voor reactivering van langdurig lichamelijk zieken'. Blom was die dag niet alleen als dirigent van het schoolkoor, maar deed ook nog een solo-optreden en 'praatte het programma aan el kaar'. Op de foto v.l.n.r. meester Henk Blom, Wendy van der Roest, Eri ca de Jong, Liesbeth van der Gijp, Sandra Priemis, Liesbeth Koo- man, Agnes Blom, Janet Kooman en Greanne van Kooten. Wie de foto maakte is niet be kend. Herinneringen aan 't Stae pel'of, meester Blom of de men sen op de foto? Mail naar kieknoe@gmail.com. door Melita Lanting ZIERIKZEE - De gemeente gaat op twee plaatsen in Zierikzee kleine, nieuwe parkeervoorzieningen aan leggen. De parkeerplaatsen komen in de Raamstraat (binnenstad) en de Mulockstraat (wijk Malta). Daar naast komt op een deel van het voormalige sportpark Bannink een openbaar park, zolang er geen an dere invulling is. Zierikzee krijgt nieuwe parkeerplaatsen in de binnenstad en de woonwijk Malta na sloop van panden. MIDDELBURG - De cijfers zijn indruk wekkend: 2.121.787 pagina's telt de krantenbankzeeland.nl en jaar lijks krijgt de krantenbank 250.000 bezoekers over de digitale vloer. Zagen en hakken door Melita Lanting -v. ••ski door Piet Kleemans RENESSE - Het is een schoolfoto, maar dan anders. Want, weet oud-onderwijzer Henk Blom uit Renesse, er zijn veel meer schoolfo to's dan alleen de geposeerde klas- senfoto's. Foto's uit het al dan niet alledaagse schoolleven. (t inr.pzr nl/kit kimc Meer schoolfoto's, zie www.pzc.nl/kieknoe Schoolkoor De Duinpiepers van OBS 't Staepel'of in Renesse verzorgde in 1977 een optreden aan boord van 'patiëntenschip' ms. Prins Willem Alexander, foto Collectie gemeentearchief Schouwen-Duiveland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50