I I I Niet schrikken van een groot glas 1 I Hotspot Zomermeuws 2 lQh\rMKk?-"< Gentse Feesten zitten qua aanbod en bezoekersaantallen nog altijd in de lift zegt stad Gent die het 10-daagse evenement op touw zet Op een stoeprand vlakbij het stadhuis zit een meneer op een krukje. Hij speelt op de accordeon een liedje dat aan Och Margrietje doet den ken, van Louis Neefs. Een oranje gleuf- hoed van de ING wekt de indruk dat het een Nederlandse muziekmaker is. Maar nee. De accordeonist komt uit Adegem, zegt hij. Hij is 79 jaar en voor het vijfde jaar present op de Gentse Feesten. „U bent van de krant? Ah, wist u dat ik in fe bruari ook al in de krant stond? Toen was het WK Krulbollen, in het stadion van Adegem. Ja,ja, accordeon spelen kan ik ook, inderdaad. Plus melodica en mond harmonica". Iets verderop klinkt een wat wiebelige Marseillaise. Gespeeld door een klein jongetje op een even kleine viool. Zijn maatje neemt het even later over en speelt een liedje dat mijn metgezel van vanmiddag meteen herkent als 't Vlieger- ke, zeg maar het lijflied van Gent sinds de Feesten veertig jaar geleden nieuw le ven werd ingeblazen. Na de violisten is het de beurt aan het meisje in Spaanse jurk met haar enorme elektrische gitaar. Aan garagerock is ze gelukkig nog niet toe, moeiteloos tovert ze beschaafde Bo- nanza-achtige melodieën uit haar instru ment. Het publiek applaudiseert, verte derd en welwillend. Tja, het is niet alle maal top wat er tijdens de Gentse Fees ten op straat wordt gebracht, maar die cultuur met hele kleine c'tjes is nou juist ook het aardige. Het rommelige en losse karakter, het volkse zo je wilt, is boven dien de basis van waaruit de Gentse Fees ten de laatste decennia uitgroeiden tot een mega-evenement/Dat vertelt ons al thans Herman Sergeant in de info-tent. Hij is ambtenaar van de dienst Evene menten en Feesten van de gemeente Gent en in die hoedanigheid verantwoor delijk voor de stroomvoorziening van de Gentse Feesten. „De Gentse Feesten be staan 171 jaar, maar waren een tijdje weg", legt hij uit. „De herintroductie ge beurde door Walter de Buck in de jaren zestig vanuit het Sint Jacobsplein. Dat was toen een marginale buurt." De bezoe kersaantallen van de Gentse Feesten blij ven nog steeds groeien, valt op de websi te te lezen. Vorig jaar kwamen er zelfs 1,7 miljoen mensen op af, verspreid over tien dagen natuurlijk, maar toch, een gi gantisch aantal. „Het zal als gevolg zijn van de promotie van onze dienst Econo mie. Ie hebt er niet altijd gteep op he. We weten ook niet waar het eindigt. Het gaat ons er vooral om dat het feest veilig is. De mensen moeten kunnen genieten en dat kan op dit moment zeker nog." Het mooie is, zegt hij, dat dat genieten geldt voor alle doelgroepen, van volks tot gedis tingeerd. Van enige chiqueheid is vanmid dag geen sprake, niet op het circuit dat wij afleggen tenminste. Bij het Bretoens pannenkoekenhuis wordt aardig meege zongen met een feesten- en partijentrio. De zaak zit propvol met grijze kuiven die zonder twijfel genieten. Zelfs op straat wordt meegedeind. Op het Sint Veerle- plein trekt entertainer Dirk Bauters - 'ik kom hier al 28 jaar op 't pleintje' - alles uit de kast om zijn publiek aan het la chen te krijgen. „Zijn er ook Ollanders in de zaal? Allee, kom dan 's op 't plein en trakeer d's. Of weten jullie niet wat dat is?... En Fransen? Ah, gij gaat er gin kloten van verstaan vanmiddag." De toeschou wers liggen dubbel, zowel aan de klapta feltjes in de afgeladen tent als daarbuiten. Een echtpaar (75) uit Kortrijk komt elk jaar speciaal naar de Gentse Feesten voor deze revue. Het is 'altijd gezellig'. Ook vaste bezoeker is het gezin Schuurhuis uit Overslag. Maar zij moeten van de Bau- tersshow niet zo veel hebben. „Wij ko men best vaak in Gent. Tijdens de Fees ten doen we vooral mee aan de geleide wandelingen en vertellingen, 's Avonds is het ons te druk. We komen voor de sfeer. Die is tijdens de Feesten echt anders dan normaal. Meer ambiance." We slenteren verder tussen marktkramen die kopers lokken met loomen, airbrush tattoo's, zonnebrillen, real Belgian waffles, Gentse neuzen, grime en glitter, zaadballen, nou ja, wat de ambulante handel op terrein al lemaal in petto heeft. Want Gentse Fees ten is naast oneindig veel straattheater en muziek ook gewoon braderie, eten en drinken, snuffelen in brocante, gedach- tenloze verstrooiing voor alle leeftijden. Des te confronterender is daarom de Muur van Verontwaardiging die bij de Ja- cobskerk is opgericht, bedoeld om tijdens de feesten stil te staan bij de waan van de wereld. 'Deze mensen komen nooit meer naar de Gentse Feesten' lezen velen hard op om vervolgens naar de lijst met na- Rondleidingen in de Emelis- sebrouwerij in Kamper land zijn vernieuwd. „De fabriek is kleiner dan hij lijkt en door de groei van speciaalbieren is er minder ruimte beschikbaar", vertelt woordvoerder Tom ter Horst. Daarom heeft de brouwer van speciaalbier besloten zich meer te focussen op een uitleg over bieren, dan dat ze fysiek de kelders ingaan. „'Foodpairing' wordt steeds belangrijker. Dus leg gen we de focus op proeverijen, met daarbij een passend hapje. Bij voorbeeld gerookte zalm of een speciale worst." Op deze manier is het speciaalbier toegankelijker. „Mensen schrikken soms van zo'n groot glas bier. Maar bij een proe- verij, waar kleine glaasjes geser veerd worden in combinatie met een snack, gaat er voor sommigen een wereld open." EF Zolang publiek geniet van door Florence Imandt Jeugdige muzikanten doen goede zaken. •I door Tom Scheele Rondleidingen door de Emelisse brou werij in Kamperland worden driemaal daags gegeven voor 8,50 euro per per soon. Kijk voor meer informatie en om te reserveren op: www.emelisse.nl Tom ter Horst van de Emelissebrouwerij in Kamperland: „Bij een proeverij gaat er soms een wereld open voor mensen." foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 42