Slopend proces van maanden wachten dreigt Hilversum maakt zich op voor identificatie Nabestaanden melden zich al bij advocaat 66 66 Als de vraag is 'kan de wereld zonder Rusland?', dan is het antwoord: ja. 66 MH17 was een duidelijk geïdentificeerd burgertoestel. Neerschieten is een misdaad. Trein bereikt Charkov VLIEGRAMP MH17 3 We krijgen meer info van Malaysia Airlines en Nederland dan van ons eigen crisiscentrum. Pierre Chardome, broer van één van de Belgische slachtoffers James Meek, London Review of Books Internationale Luchtvaart organisatie IATA Rond 16.00 uur vandaag komt de eerste vlucht met lichamen van slachtoffers aan op het vliegveld Eindhoven. In fases worden de stoffelijke overschotten van Oek raïne (Charkov) via een luchtbrug naar Nederland gevlogen. Na de landing in Eindhoven worden de lichamen naar Hilversum ge bracht, waar in de Korporaal Van Oudheusdenkazerne de identifica tie plaatsvindt. Volgens minister-president Mark Rutte kan dat proces van identifi catie en het informeren van fami lie soms snel gaan. „Maar het kan ook weken of zelfs maanden du ren." Voor nabestaanden een slopend traject, vol onzekerheid: is hun dierbare inderdaad geborgen en naar Charkov gebracht? Lukt het de forensische experts om het lichaam te identificeren? Maar ook: is het slachtoffer gevonden? Want er is een kans dat er nog Ne derlandse slachtoffers op de ramp plek liggen, erkende premier Rut- te gisteren. Het is onduidelijk hoe veel stoffelijke overschotten uit eindelijk in de trein van de ramp plek naar Charkov lagen. Rutte: „Dat moet nog precies be keken worden. Daarom moet er zo spoedig mogelijk verder onder zoek worden gedaan in het veld." De Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa sprak eerder over circa tweehonderd slachtoffers in de trein. Latere, on bevestigde berichten melden het aantal van 282. In totaal gingen er 298 mensen mee met vlucht MH17. Hoewel het kabinet ha mert op onderzoek en berechting van daders blijft het terughalen van de slachtoffers de eerste prio riteit. Rutte: „Al onze mensen." De identificatie van de slachtoffers vindt plaats in de Korporaal van Oudheus denkazerne in Hilversum Er is een kans dat er nog Nederlandse slachtoffers op de plaats van de ramp liggen, aldus premier Rutte HILVERSUM - Al zeker tien koel wagens arriveerden gistermid dag bij de Korporaal van Oud heusdenkazerne in Hilversum. Dat de identificatie van de slachtoffers van de vliegramp juist hier plaatsvindt, is niet toe vallig, meldt het Nationaal Crisis centrum desgevraagd. In het on derkomen van het Instituut De fensie Geneeskundige Opleidin gen komt de meeste expertise bij elkaar. Het is de bedoeling dat alle 298 lichamen van rampvlucht MH17 naar Hilversum worden overgebracht. De eerste stoffelij ke overschotten worden aan het einde van de middag verwacht, als zij per colonne zijn overge bracht vanaf vliegbasis Eindho ven. Nederlandse deskundigen concentreren zich op de identifi catie van de 193 Nederlandse slachtoffers. Australië stuurt ei gen experts naar Hilversum. Burgemeester Pieter Broertjes schortte zijn zomervakantie op en bracht 'zijn' kazerne in het Gooi persoonlijk onder de aan dacht van het crisiscentrum. „De faciliteiten zijn er, het ligt centraal en het is afgesloten ge bied. We bieden zo goed we kun nen nazorg aan de nabestaanden van de slachtoffers." AMERSFOORT - Bij SAP letselscha deadvocaten in Amersfoort heb ben zich de eerste nabestaanden van de ramp met Malaysia Airli nes gemeld. Het bureau behan delde ook claims na het ongeluk met het Turkish Airlines-toestel bij Schiphol en de ramp met een vliegtuig van Aftiqiyah Airways in Libië. Na die ramp meldden de eerste nabestaanden zich ook al binnen een week na de crash. Nabestaanden moeten bij een ca tastrofe als deze een flinke drem pel over voor ze zover zijn dat ze een claim indienen, weet Saskia de Groot van SAP. „Ik ben wel bij mensen thuis geweest en dan is praten over geld altijd iets moeilijks. Er is iemand overle den, ga daar dan maar eens een prijskaartje aan hangen. Maar als je financieel afhankelijk bent, kun je niet anders." Volgens de advocaten kunnen nabestaanden een maximumbe drag van 114.000 euro opeisen, ongeacht of Malaysia Airlines blaam treft voor het ongeluk. Het gaat dan om gederfde in komsten en begrafeniskosten. Het bedrag kan oplopen als Ma laysia Airlines iets te verwijten valt. Gedupeerden hebben twee jaar de tijd om met een claim te komen. WOENSDAG 23 JULI 2014 door Niels Klaassen DEN HAAG - De identificatie van slachtoffers van de vliegramp kan nog maanden duren. Ook is nog on duidelijk hoeveel Nederlandse slachtoffers inmiddels zijn gevon den. CHARKOV - Politiemensen bewaken de koeltrein met de li chamen die gisterochtend in Charkov is aangekomen. De trein stond dagenlang op het station van Torez in Oost-Oekraïne met de stoffelijke resten van zo'n twee honderd slachtoffers van de vliegramp van afgelopen don derdag. Maandag mocht de trein eindelijk vertrekken van de pro-Russische separatisten die er steeds nadrukkelijker van worden verdacht het toestel met een luchtafweerra- ket uit de lucht te hebben geschoten. Vanuit Charkov wor den de lichamen naar Nederland overgevlogen met twee militaire vliegtuigen. Die komen naar verwachting om vier uur vanmiddag aan in Eindhoven. De lichamen worden dan overgebracht naar Hilversum voor identificatie, foto: Olga Ivashchenko/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3