Herlings kan WK zelfs na beenbreuk nog winnen Van de Ye" 66 Je hebt indoor minder vierkante meters en je kunt daar niet van afwijken SPORT 37 WK BMX 0 0 verrast in Genk Op het krappe parkoers in sportpaleis Ahoy moeten de WK-deelnemers scherp sturen. ROTTERDAM - Een meidag op Pa pendal. In de 'achtertuin' van het nationale sportcentrum komt jaar lijks de mondiale BMX-top bijeen voor een wereldbekerwedstrijd. Het decor is ditmaal drijfnat. De fietscrossers nog een beetje meer. Spektakel gegarandeerd. Aankomend weekeinde zal het er bij het WK in Ahoy anders aan toe gaan. Het evenementencen trum in Rotterdam is gastheer van de mondiale titelstrijd. Indoor BMX. Het is even wennen. Hoewel, voor de WK's de laatste jaren was het al te doen gebruike lijk. Een verplichting is het niet; organisatoren kiezen ervoor om zo de toevalsfactor 'weer' uit te schakelen. Vorig jaar bij het WK in Nieuw- Zeeland (Auckland) kwam er on der aanvoering van bondscoach Bas de Bever nog een hevige pole miek op gang. Het parkoers, voor al de eerste bocht, deugde niet. Te krap. 'WK-onwaardig', brieste De Bever. Eventuele kritiek komt tij dens deze editie van het WK op het bordje van twee landgenoten terecht. Ivo van der Putten en San- der Bisseling zijn verantwoorde lijk voor de aanleg van de baan. Die laatste, tien jaar prof en in het bezit van twee WK-medailles, maakte een paar dagen voor de start van het evenement zijn eer ste rondjes. Op zijn eigen baan dus. Wat hij onderging, beviel hem. „Je Joint het bedenken, maar het moet ook kunnen. Dat is gelukt", stelde de oud-prof met enige trots vast. „We hebben al leen bij de startheuvel nog een aanpassing moeten doen." Het parkoers uittekenen was een enorme klus. Internationale wiele- runie UCI is streng. Diverse ont werpen gingen de prullenbak in. Indoor werpt wat dat betreft nog meer barrières op. „Je hebt min der vierkante meters en je kunt daar niet van afwijken. Het is net wiskunde om het passend te krij gen." Nu ligt er een baan die de goedkeuring heeft van de UCI. Voor de bouwers valt te hopen dat ook de fietscrossers na hun eerste trainingsrondjes van van daag tevreden zijn. De Nederlan ders alvast wel. Die hebben de af gelopen weken op Papendal een extra voordeeltje voor zichzelf ge creëerd. De eerste heuvel van het WK-parkoers is er nagebouwd. „Een goede race is voor negentig procent afhankelijk van een goede start. Als je voor je tegen stander zit, kun je de lijnen bepa len." Nu het WK binnen wordt afge werkt, is dat extra belangrijk. De baan is ruim vijftig meter korter, de bochten zijn krapper. Short track op een fiets, zoiets gaat het de komende dagen worden. Is de kans op toevalstreffers daardoor ook groter? Het recente WK-verle- den wees dat uit. De wereldkam pioen van 2013 en de nummer twee van 2012 (beide keren in door) is Liam Phillips. „Een echte indoorspecialist", wist Bisseling. En inderdaad: de erelijst van de Brit, die bij het nationale trai ningscentrum van de Engelsen in Manchester woont, is verder vrij beperkt. Hij is niet de enige spe cialist, stelde Bisseling. Kortom: indoor BMX biedt kansen voor een ander slag crossers. Herlings kwam op circuit Horens- bergdam met zijn 85a: motor hard ten val bij de Everts and Friends Charity Race, een lief dadigheidswedstrijd van zijn ma nager bij het KTM-fabrieksteam Stefan Everts. Hij is meteen naar het ziekenhuis van Genk ge bracht waar een nette breuk werd geconstateerd. Bij de opera tie die volgde heeft Dr. Driessen een pin in Herlings' bovenbeen gezet. De wonderboy van het motor cross mist sowieso de GP's van Tsjechië en België (3 augustus in Lommei). Ook zijn debuut in Amerika - Herlings wilde op 9 au gustus de AMA national van Una- dilla rijden - moet worden uitge steld. Hoewel Herlings de wereld al vaker versteld heeft doen staan, lijkt het onwaarschijnlijk dat hij op tijd fit is voor het twee luik in Zuid-Amerika. Het WK-seizoen wordt daar op 7 sep tember (Trindade, Brazilië) en 14 september (León, Mexico) afgeslo ten. Toch kan Herlings, die de laatste 27 GP's die hij reed won en zon dag in Loket op zou gaan voor zijn derde MX2-titel op rij, nog 'gewoon' wereldkampioen wor den. In het tussenklassement heeft The Bullet een straatlengte voorsprong, terwijl er nog maar tweehonderd punten te winnen zijn. Op papier kunnen alleen drie rijders uit Frankrijk Herlings nog passeren, in praktijk hoeft de Elsendorper alleen zijn teamge noot te vrezen. lordi Tixier (KTM; -145 punten) stond dit sei zoen na zeven van de dertien GP's op het podium, Romain Fe- bvre (Husqvarna; -178) en Dylan Ferrandis (Kawasaki, -191) beiden slechts twee keer. Met zijn huidige gemiddelde van 34,5 punt per wedstrijd gaat Tixier het niet redden, maar schrap je de laatste vier zeges van Herlings dan zou Tixier 176 pun ten hebben gescoord. Als hij dus zijn huidige vorm vast weet te houden en met de druk weet om te gaan, kan Tixier de onfortuin lijke Herlings van de troon sto ten. GENK - De Vlissingse motor crossster Nancy van de Ven is maandagavond laat bij de Friends Charity Race in Genk als elfde geëindigd. Op haar 4-takt van Yamaha deed ze tijdens de invita tiewedstrijd niet of nauwelijks on der voor tal van Grand Prix-rij- ders bij de mannen. In de tweede manche, waarin een verplichte pitstop zat, lag de pas zestienjari ge Walcherse zelfs kortstondig zesde. Ze verbaasde daarmee ve len. De race voor het goede doel werd gewonnen door de Amerikaan Ricky Carmichael. WOENSDAG 23 JULI 2014 Een soort shorttrack op de fiets door Pim Dikkers Sander Bisseling door Linda Derksen GENK - Het leek nog slechts een for maliteit voor motorcrosser Jeffrey Herlings, het binnenhalen van de derde wereldtitel in de MX2-klas- se. Maar sinds maandagavond hangt de vlag er ineens heel anders bij. De negentienjarige Elsendorper brak bij een crash zijn linkerdij been. Sander Bisseling test zijn eigen WK-parkoers in Ahoy. foto Gerrit van Keulen/VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 37