Lau sneller boven Bau dan verwacht le petit TOUR DE FRANCE 31 Slagter blijft na vlucht met gemengde gevoelens zitten Plezier terug bij Langeveld Tom-Jelte Slagter zat gisteren mee in de be slissende vlucht, maar de renner zag het uit zicht op de dagzege vervliegen op de slot klim. Hij moest lossen. „Tot halfweg ging het goed, maar de klim was een kilometer of 5 te lang voor mij", zei Slagter, die negen de werd. „Op zich ben ik wel positief, maar ik ben ook teleurgesteld dat ik niet kon meestrijden voor de ereplaatsen." Het duur de even voordat Slagter de juiste ontsnap ping te pakken had. „Toen er een groep zon der mij weg was, werkte de ploeg super. Ze brachten het gat terug tot 30 seconden, toen kon ik naar de kopgroep springen." Door problemen aan de luchtwegen twij felde Sebastian Langeveld of hij Parijs zou halen. Maar gisteren aan de finish was hij veel positiever. „Ik weet niet wat ik had tot en met de rustdag, maar het is een wonder baarlijke wederopstanding. Ik zat vandaag weer met een beetje plezier op de flets." niet van zoveel dadendrang. „Toen Rafal Majka won, hebben we met de ploeg een magnum- fles Dom Pérignon opengetrok ken. Ik heb er toen ook bij ver teld dat er nog genoeg van die flessen champagne in de koel kast liggen voor een volgende zege", zei de Rus gisteren in Luchon met een twinkeling in de ogen. Maar op de vraag of de Tour nu geslaagd is voor zijn ploeg, verdween ook bij hem de lach op zijn gezicht: „Het is moeilijk tevreden te zijn als je kopman er niet meer bij is." Alleen bleef het gehoopte herstel bij de kopman uit. Halfweg de slotklim loste Mollema bij een se lect groepje klassementsrenners. „Daar word je niet heel vrolijk van", merkte de noorderling droogjes op. „Ik had niet gedacht dat ik al zo vroeg moest afhaken." Ten Dam hield langer stand, maar toen de Movistar-ploegmaats van Alejandro Valverde de gaskraan opendraaiden op de Port de Balès moest ook hij passen. Nibali ging er met Valverde, Peraud en Pinot vandoor. In de afdaling werd Ten Dam opgehouden door Aimar Zu- beldia en na een lekke band van de Spanjaard van Trek kwam Ten Dam ook nog alleen te zitten in de vallei richting finishplaats Luchon. „Gelukkig kon ik hem bij die klapband wel net ontwijken." Er was nog iets waar Ten Dam blij van werd: „Ik voel dat mijn be nen minder worden, maar bergop waren ze weer goed." De strijd om de zege werd uitge vochten door het restant van een vroege kopgroep, met Tom-Jelte Slagter als enige Nederlander. Hij boog op de Port de Bales voor on der meer Rogers, Voeckler, Kirij- enka, Serpa en Gautier. In een ver beten strijd deed Rogers vooral de Fransen Voeckler en Gautier in het pak. Slagter werd negende. Ver achter de vroege vluchters vochten drie andere Fransen voor een plek op het podium. Thibaut Pinot werd winnaar. Hij klom over Romain Bardet naar de derde plaats. Jean-Christophe Peraud schoof op naar rang vier. Ten Dam staat na gisteren achtste en Mollema zakt naar tien. „Ik hoop die plaats in de komende twee bergritten vast te houden, maar met deze benen zal dat las tig worden", beseft Mollema. De Groninger zegt dat het voor hem mentaal geen probleem is te blij ven vechten, maar dat hij bergop gewoon niet harder kan. Voor ploegleider Nico Verhoeven is dui delijk dat 'Lau op dit moment ge woon beter is dan Bau'. Het veran dert volgens hem niets aan de rol verdeling. „Lau had al een be schermde status, mocht meegaan in de slipstream van Bauke. En er is ook geen reden alleen met Lau verder te gaan als kopman." Mollema oogt volgens hem nog goed. „Hij herstelt ook goed. Maar uiteindelijk redt hij het steeds net niet. Het is voor mij een raadsel hoe dat kan. Die enige reden die ik kan bedenken is dat het toch komt doordat hij in het begin van de eerste week ziek is geweest." rig jaar als renner van Sky, terwijl hij eigenlijk mee was als knecht van Bradley Wiggins. Dit jaar mocht Uran Uran bij zijn nieuwe ploeg Omega Pharma-Quick Step voor eigen kansen gaan en legde het alleen af tegen Quintana. De allrounder had in de Tour mee kunnen doen in de top vijf, maar de ploeg koos de jonge Pool Mi- chal Kwiatkowski voor het klasse ment. CARLOS BETANCUR (24) Aanvankelijk leek het niet mee doen van Carlos Betancur een gro te domper voor het Franse AG2R. Als iemand Vincenzo Nibali in de bergen het leven zuur had kunnen maken, is het rasklimmer Quintana De klimmer won vorig jaar het jongerenklassement in de Giro en was dit jaar de beste in Parijs-Ni- ce. Betancur raakte daarna uit vorm en keerde niet terug van een bezoek aan zijn thuisland. Daarop besloot AG2R de beoogde kopman thuis te laten voor de Tour. Achteraf bleek dat geen en kel probleem: Jean-Christophe Pe raud en Romain Bardet presteren ver boven verwachting. JULIAN ARREDONDO (25) Misschien nieuwe ploeggenoot van Bauke Mollema, als die inder daad van Belkin naar Trek gaat. Ar- redondo is een begenadigd klim mer. Dat bewees hij in de Giro van dit jaar met het winnen van het bergklassement en het zege vieren in de achttiende etappe. Lijkt echter nog niet in staat in een grote ronde serieus mee te doen voor het eindklassement. Toen Luis Suarez op het WK voetbal de Italiaan Giorgio Chiellini in zijn schouder beet, kreeg hij vier maanden schorsing. Suarez is een recidivist: hij zette zijn tan den al twee keer eerder in men senvlees. Door zijn schorsing mag de Uruguayaan niet spelen voor zijn nieuwe club Barcelona, geen wedstrijden bezoeken en zelfs trainen is hem verboden. Toen Mark Cavendish in de eer ste rit van deze Tour in de mas sasprint in Harrogate met een kopstoot een concurrent tegen de grond werkte, daarna zelf viel, zijn schouder ernstig bena deelde en de Tour moest verla ten, kreeg hij geen schorsing. Ook de Brit is recidivist; ieder een weet nog hoe hij vorig jaar Tom Veelers een lijf vol wonden en blauwe plekken bezorgde. Waar Suarez thuis moet zitten, maakte Cavendish op de rustdag een rentree in de Tour. De sprin ter was gesommeerd naar het kastelendorp Lastours te komen om een presentatie bij te wonen van zijn ploeg, die volgend jaar Etixx Quick-Step heet. Het was strafwerk. Cavendish leek met zijn actie in Engeland de Tour van Quick-Step al op de eerste dag te hebben verpest. Dat viel uiteindelijk mee, omdat Tony Martin en Matteo Trentin een etappe wonnen. Cavendish is een mediamagneet. De presenta tie op de rustdag trok massa's journalisten en fotografen. Daar mee werd het vliegticket van de Brit ruimschoots terugverdiend. Een simpele rekensom. In het wielrennen wordt vaak meewarig over voetbal gepraat Watjessport. Wielrenners mo gen misschien minder zeuren, op moreel vlak is de sport geen haar beter dan het voetbal. Als Cavendish weer eens iemand in gevaar brengt, is er geen bond of ploeg die hem schorst. Zijn straf is een tripje naar Zuid-Frankrijk, om de sponsor te plezieren. Wat een laf opportunisme. WOENSDAG 23 JULI 2014 N D i t Michael Rogers (links) was on der andere Thomas Voeckler te slim af, maar de ritzege kan het verdriet om Contadors absentie niet wegnemen, foto VI Images door Ad Pertijs BACNÈRES-DE-LUCHON - Lau is Bau voorbij: voor Nederland en Belkin het resultaat van de eerste Tourrit door de Pyreneeën. Helemaal ver rassend is het niet, omdat Laurens ten Dam ook in de Alpen al beter klom dan Bauke Mollema. Laurens ten Dam: „Mindere benen maar bergop goed." foto VI Images door Chris van Mersbergen Tour

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 31