De Tour had best een paar Colombianen kunnen gebruiken I 44 Het is moeilijk om tevreden te zijn als je kopman er niet meer bij is in deze Tour 30 TOUR DE FRANCE Michael Rogers breide een fantastisch slot aan de eerste Pyreneeënrit. Maar het gemis van kopman Contador is niet alleen voelbaar bij zijn ploeg Tinkoff. De slordigheid van Cyril Gautier en de Co'176.5km Saini2ï.5km f j~% r H tijdritkwaliteit van ritwinnaar Michael p to Vr""" jióuii'l l-Ks JL WE-JL R°Sers waren de opvallendste zaken in or e2i6akm - de finale van de etappe, waarin Thibaut 2S75km gisteren Pinot de beste klassementszaken deed. BAGNÈRES-DE-LUCHON - De wijze waarop Michael Rogers gisteren in Luchon de eerste Pyreneeën rit won, liet niemand bij TinkofF- Saxo onberoerd. Hij deed twee Fransen in het pak en keek met tranen in de ogen terug op zijn day of glory: „Je kunt alleen win nen als je er ook voor gaat, is wat ik inmiddels heb geleerd." Dat is makkelijker gezegd dan ge daan als de beoogde kopman al na een week uit koers is. Alberto Contador viel hard in de rit naar La Planche des Belles Filles en liet zeven ontheemde ploegma ten achter. Weer een week later hebben die al twee ritten gewon nen. Zaterdag zegevierde Rafal Majka op Risoul, gisteren sloeg Rogers zijn slag in de afdaling van de Porte des Balès. Teambaas Bjarne Riis straalde, maar was ook eerlijk: „Hoe veel we er ook nog winnen, de pijn over het verlies van Alberto zal er nooit door verdwijnen." Ro gers, al net zo openhartig: „Met Alberto nog in de race, kreeg ik deze kans waarschijnlijk niet." Hij zag het oprecht als de scha duwzijde van zijn succes. Liever was de Australiër namelijk met Contador door de bergen gere den. „Ik zeg niet dat we de Tour hadden gewonnen, maar wat een geweldig gevecht met Nibali zou dat zijn geworden." De pijn bij Tinkoff-Saxo straalt af op de hele ronde. Want hoe opwindend velen de eerste tien dagen ook vonden, in de slot- week krijgt het publiek de reke ning gepresenteerd van het weg vallen van beide topfavorieten, Chris Froome en Contador. Zon der hen is de Tour verworden tot gevecht om de troostprijzen. Achter de solide rijdende Nibali, is Valverde vooral bezig zich de Fransen van het lijf te houden. En de thuisrijders zelf nemen al leen elkaar onder vuur. Het is zoals Rogers het voelt: de ritten in de bergen hadden zo veel opwindender kunnen zijn als Nibali het gevecht had moe ten aangaan met Froome en Con- tador. Team Sky probeerde aan vankelijk Richie Porte nog naar voren te schuiven als de nieuwe uitdager van de Italiaanse gelet ruidrager, maar een verkoudheid brak de man uit Tasmanië op. Vervolgens valt het de Britten niet mee de ronde nog enigszins te redden met een dagsuccesje. Hoe anders is Tinkoff-Saxo door crisis gekomen. „De dag na de val van Alberto, was er de rust dag", vertelt ploegleider Philippe Maudiet het verhaal van de we deropstanding. „We zijn een stukje gaan fietsen, zijn gestopt om koffie te drinken en op een terrasje hebben we ze laten pra ten. „Alles wat ze op hun hart had den of wat ze dwarszat, konden ze kwijt. Daarna hebben we hen zelf het plan voor de laatste we ken laten maken. Dat werkt na melijk beter dan wanneer wij zeggen wat ze moeten doen." Het idee kwam neer op een tota le herstart. Nieuwe ronde, nieu we kansen. Renners focusten zich op de ritten die hen lagen. Rogers had ondermeer de etappe naar Luchon aangekruist. „Dat zijn de races die bij mij passen. Maar dan moet ik wel van ver durven aanvallen. De Nibali's en Contador's kan ik in de bergen toch niet volgen." Er is een ander besef dat Rogers op het juiste spoor heeft gezet. Tot 2008 werd hij gezien als een toekomstig rondewinnaar. Na een zware val en de ziekte van Pfeiffer, kwam de Aussie tot een nieuw inzicht. „Ik heb geaccep teerd dat ik de renner ben die ik ben. Jarenlang heb ik gedroomd van het winnen van een grote ronde. Tot ik besefte dat ik de droom van iemand anders leef de. Ik ben iemand die dit soort ritten en kleinere etappekoersen kan winnen." Teameigenaar Oleg Tinkoff ge- De Giro was een bevestiging dat het Colombiaanse wielrennen te rug is. Maar in de Tour zijn de Zuid-Amerikanen de grote afwezi gen. Slechts drie stonden aan de start, van wie er twee al zijn uitge vallen. José Serpa was gisteren de eerste uit het land die zich liet zien. De renner van Lampre werd vierde in de door Michael Rogers gewonnen eerste Pyreneeënrit. De Tour, die dit jaar nog zo leuk begon, zou in het hooggebergte best een paar aanvalslustige Co lombianen kunnen gebruiken. De vier grootste afwezigen op een rij. Wat zou er gebeurd zijn als Movi- star voor deze Tour niet Alejandro Valverde, maar Nairo Quintana naar voren had geschoven? De Spaanse ploeg gunde Valverde zijn laatste kans. Quintana moest het doen met de Giro, die hij met een won. Als iemand Vincenzo Nibali in de bergen het leven zuur had kunnen maken, is het rasklimmer Quintana. Valverde lukt het in elk geval amper. Eind augustus begint Quintana aan de Ronde van Spanje, waarin hij waarschijnlijk het duel aangaat met Chris Froome. Iets om naar uit te kijken. RIGOBERTO URAN URAN (27) De man met de kolderieke achter naam en het karakteristieke mijn werkersgezicht werd de laatste twee jaar tweede in de Giro. Vo- cote de Pamiers 71.5km CARCASSONNE Tour BACNERES-DE-LUCHON rr i Niets haalt pijn weg bij Tinkoff door Ad Pertijs Oleg Tinkoff l José Serpa is de enig overgebleven Colombiaanse renner in de Tour en leidt de dans in de etappe van gisteren, foto VI Images door Chris van Mersbergen BAGNÈRES-DE-LUCHON - Als er in de Giro van dit voorjaar een kopgroep was, kon je er zeker van zijn dat er minimaal een Colombiaan bij zat. In het eindklassement was Colom bia de baas: Nairo Quintana werd eerste, Rigoberto Uran tweede. NAIRO QUINTANA (24)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 30