ZEELAND Googelen Paul Kamper overleden almanak 34 en 35 Buitengewoon Opsporingsambtenaren van ProRail delen deze zomer boetes uit aan mensen bij en op het spoor. Luchtacrobatiek bij Damen Shiprepair Einde groei Jumpin de ti Weel nog niet in zicht VLISSINGEN - ProRrail begint don derdag met een actie om spoorlo- pen tegen te gaan. Buitengewoon opsporingsambtenaren (BOA's) surveilleren extra langs het Zeeuwse spoor. Acht BOA's controleren deze zo mer dagelijks op het traject tus sen Vlissingen en Roosendaal. Ze waarschuwen mensen die zich te dicht in de buurt van het spoor begeven of over de rails lopen. Ook bij spoorwegovergangen wordt extra gecontroleerd. De BOA's kunnen spoorlopers een boete van 140 euro geven. ProRail krijgt jaarlijks ongeveer 2800 meldingen van machinisten over spoorlopers. Dit aantal is iets hoger dan vijfjaar geleden. De ac tie begint nu, omdat er in de zo mer veel meer spoorlopers zijn dan in de rest van het jaar. Het gaat bijvoorbeeld om spelende kinderen, mensen die bramen wil len plukken, het spoor gebruiken als wandel- of fietspad of bewust de kortste weg willen nemen. Spoorlopen is heel gevaarlijk, legt één van de BOA's uit. „Je hoort een trein pas op het laatste mo ment aankomen. Een voorbijra zende trein die 130 kilometer per uur rijdt, heeft een enorme zuig kracht. Als je niet stevig op je be nen staat, kan je eronder komen. Bij een overgang hebben sommi ge mensen niet het geduld om te wachten. Maar de tijd tussen het rinkelen van de bellen en de trein is 21 seconden. Dat is niks." Vorig jaar zijn twee mensen omgeko men die over het spoor liepen. Voor machinisten is het angstaan jagend als ze iemand langs of op het spoor zien. „Een machinist kan niet zien wat de persoon op of bij het spoor een recreant is of iemand die uit het leven wil stap pen", legt ProRail-woordvoerder René Vegter uit. „Een trein heeft een remweg van 800 meter en kan niet uitwijken." Spoorlopers zorgen ook voor veel treinvertragingen. „Als een machi nist meldt dat er iemand op het spoor loopt, krijgen alle treinen in de buurt de instructie om lang zamer te gaan rijden. Dat moet, omdat ze anders niet op-tijd kun nen remmen." De vertraging die op deze manier veroorzaakt wordt, bedraagt lan delijk gezien gemiddeld drie uur en twintig minuten per dag. Het is niet de eerste keer dat Pro- Rail 's zomers extra controleert op spoorlopers. Behalve surveil lances is er ook cameratoezicht en worden hekken langs het spoor geplaatst. WISSENKERKE - Beeldend kunste naar Paul Kamper (88) uit Wissen- kerke is begin deze maand overle den. Kamper was sinds enige tijd ernstig ziek. Eind juni dit jaar was in de Grote Kerk in Brouwersha ven nog zijn laatste expositie 'Licht-vorm-beweging-ruimte' te zien. Deze tentoonstelling bood met schilderijen, banieren sculp turen en lichtinstallaties een mooie dwarsdoorsnede van het werk dat hij van 1995 tot 2014 in Zeeland heeft gemaakt. Kamper wist de oerkracht van de natuur als overkoepelend thema in zijn werk steeds weer imponerend en verrassend te verbeelden. Ze vindt zichzelf al best volwassen die bijna zestienjarige puber uit Middelburg. Haar ouders denken daar wat genuanceerder over. Om haar wat grotemensenvaardigheden bij te brengen, spraken ze met haar af dat ze eens per week zou koken. Met de voorbereidingen ging het pri ma: dochterliefhad al snel een re cept gevonden en ook de boodschap pen had ze in huis gehaald. Toen het echt op koken aankwam, bleeft het een tijdje angstvallig stil in de keuken. Haar moeder trof haar aan met haar telefoon in haar hand, starend naar het scherm. „Er stond: neem een koekenpan. Daar moest ik even een plaatje van googe len." WOENSDAG 23 juli 2014 21 ProRail in actie tegen spoorlopers door Cornelleke Blok /fpf- ^IIpTÏ GOES - Bij Omnium in Goes, voorheen Sportpunt Zee- IVICL ZjIJII cillCll land, zijn gisterochtend 1150 mensen vertrokken voor de firï H P r\pH Ti 1 PT1 260 Zeeuwse RÜwie' en Tourvierdaagse. Deelnemers kon- vit JJcUdlCll den kiezen uit vier afstanden: 25,40 en 60 kilometer. De 40 kilometer is volgens de organisatoren de populairste afstand. Het totaal aantal deelnemers is overigens pas op de laat ste dag bekend. Men is niet verplicht om alle dagen mee te fietsen. Nieuwe deelnemers kunnen zich ook vandaag, morgen en vrijdag nog aanmelden. Elke dag kan tussen 8.30 en 13.00 uur gestart worden. Vorig jaar deden in to taal 1356 mensen mee. foto Izaak Verkeste Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 21