s 1 I 9 i Kabinet Vlaanderen is opstap naar vorming landelijke regering J «169 Builenpest: niemand stad uit effeweg nl BUITENLAND 11 Relschoppers vinden in strijd in Gaza nieuw excuus om vernielingen aan te richten. F rï PARIJS - Op het oog heeft voetbal len weinig met de oorlog in de Ga- zastrook te maken, behalve voor sommige Parijzenaren. Voor hen zijn de gevolgen ook eender: chaos. Toen Paris Saint-Germain (PSG) afgelopen mei landskampioen werd, vielen er dertig gewonden bij rellen onder de Eiffeltoren. Na dat Israëlische tanks de Gaza- strook waren binnengerold, gin gen in Parijs winkels in rook op. De daders waren in alle gevallen enkele honderden jongeren uit 'ar me' wijken die elk nieuwsfeit aan grijpen voor vernielingen. Het suc ces van Algerije tijdens het WK voetbal werd 'gevierd' met het in brand steken van auto's. Afgelopen weekend trokken de vandalen een antisemitisch jasje aan. Een getuige, een zwarte man, zei: „Er is een oorlog aan de ande re kant van de wereld, en zij ko men hier alles vernielen? Die jon gens kunnen Gaza niet eens op de kaart aanwijzen. De anti-Israël- betogingen waren georganiseerd door de NPA, een minuscuul ex treemlinks partijtje. Dat kreeg steun van 'hele horden wilden', zoals de socialistische onderburge meester van Sarcelles, het getrof fen voorstadje, de vernielzuchtige jongeren duidde. De voorzitter van de Franse Twee de Kamer, de socialist Claude Bar- tolone, was nog explicieter: „Ik had niet gedacht ooit nog zulke losgeslagen wilden te zien in het land waar ik woon." Die 'wilden' kunnen dan wel geen kaart lezen, ze hadden wel de oproep van de NPA bestu deerd: „Kom goed voorbereid: hel men, brandblussers, knuppels. En kom massaal. Doel is de Joodse Ik had niet gedacht ooit nog zulke losgeslagen wilden te zien in het land waar ik woon De vijf miljoen Franse moslims hebben niets van doen met die veertig schurken wijk." De rellen in Sarcelles volg den op onlusten in Parijs zelf de dag daarvoor. Daarbij werd een aantal Joodse winkels met ijzeren staven aangevallen. De prefect had de betoging in Sarcelles verbo den, toen bleek dat de Joodse wijk het doelwit zou worden. De regering kreeg het verwijt de goden te hebben verzocht met het demonstratieverbod. Maar voor premier Manuel Valls was dat de wereld op zijn kop. „Het is het antisemitische geweld dat tot het verbod heeft geleid", zei hij, „niet omgekeerd." Ondanks het verbod en de aanwe zigheid van een grote politie macht slaagden een kleine vijf honderd jongeren erin een spoor van vernieling door Sarcelles te trekken. Een Joodse apotheek werd platgebrand en een aantal mensen raakte gewond. Onder hen waren vier journalisten, aan gevallen door betogers. Maar de synagoge kwam nimmer in ge vaar, afgeschermd door oproerpo litie en leden van de Joodse Defen sieliga, een ordedienst. Een dag na de 'pogrom' in Sarcel les verzamelden religieuze leiders zich voor die synagoge. Een van hen, Hassen Chalghoumi, de imam van Drancy, werd door de Joden onthaald met applaus. Hij zei: „De vijf miljoen Franse mos lims hebben niets van doen met die veertig schurken die hier door de politie zijn opgepakt." Hij voegde er aan toe: „Ik zou wil len dat andere imams zich even eens tegen de rellen uitspreken." Een anti-Israëlische demonstratie vandaag in Parijs is wel toege staan, omdat de route niet in de buurt komt van een synagoge. EP Koning Filip gaf een Vlaamse christendemocraat en een Fransta lige liberaal gisteren de opdracht samen een regering te vormen. Deze ontwikkeling was mogelijk nadat eerder op de dag de vor ming van een Vlaamse regering in een stroomversnelling was ge komen. De Vlaamse liberalen van Open Vld mogen deelnemen aan het kabinet in dat gewest. Daar door zagen de Franstalige libera len de drempel verlaagd om op hun beurt deel te nemen aan de nieuwe, landelijke Belgische rege ring. Zij zijn namelijk de enige partij aan Franstalige kant die wil meedoen. Media bestempelden dat al als kamikaze-actie. De nieuwe Belgische regering gaat in ieder geval uit vier partijen be staan: de N-VA, de Vlaamse chris- De socialisten blijven buiten spel: een tweede kabinet- Di Rupo komt er naar alle waarschijnlijkheid niet tendemocraten CD&V, de Vlaam se liberalen Open Vld en dus de Franstalige liberale partij MR. De socialisten blijven buitenspel: een tweede -kabinet-Di Rupo komt er naar alle waarschijnlijkheid niet. Als nieuwe premier wordt de naam van de huidige Vlaamse mi1 nister-president Kris Peeters ge noemd. Hij werd gisteren tot for mateur benoemd, samen met MR-voorman Charles Michel. De leider van de N-VA, Bart De We ver, maakte herhaaldelijk duide lijk niets voor het premierschap te voelen. De N-VA, de grootste par tij van België, streeft immers naar Vlaamse onafhankelijkheid. Vijf kinderen komen- om door busongeluk Door een busongeluk in Frank rijk zijn gisteren minstens vijf kinderen en een volwassene omgekomen. Dat meldde de Franse krant Le Figaro. Het mi- nibusje waar de kinderen in za ten, kwam in botsing met een vrachtwagen en een auto. De bestuurder van het minibus- je kwam ook om. Er zou sprake zijn van meerdere gewonden. Het ongeluk vond plaats bij Troyes. Patiënten mogen zelf cannabis kweken Chronisch zieke patiënten mo gen in Duitsland in beginsel on der voorwaarden cannabis ver bouwen ter bestrijding van pijn. Dit heeft een rechter in Keulen gisteren bepaald. De ad ministratieve rechtbank oor deelde in een zaak van vijf pa tiënten tegen medische autori teiten. Die hadden hen toe stemming geweigerd om thuis cannabis te verbouwen voor pijnbestrijding. Gevechten Libië eisen opnieuw levens Bij gevechten tussen het rege ringsleger en islamitische mili ties zijn in de oostelijke Libi sche stad Benghazi zeker zes tien mensen om het leven ge komen. De centrale regering mist gezag en gewapende loka le milities, stammen en jihadis- ten gaan hun eigen gang. Vori ge week vielen bij gevechten om de luchthaven van de hoofdstad Tripoli zeker 47 do den. Agenten opgepakt wegens spioneren De Turkse autoriteiten hebben tientallen politiemensen laten arresteren die verdacht wor den van het bespioneren en af luisteren van premier Recep Tayyip Erdogan en zijn vertrou welingen. De arrestaties wer den gedaan in een antiterreur onderzoek, aldus justitie. Er werden zeker zestig mensen aangehouden. Onder hen is de voormalige chef van de antiter- reurpolitie in Istanbul. Jokowi nieuwe president Indonesië loko 'Jokowi' Widodo heeft gis teren de Indonesische presi dentsverkiezingen gewonnen. Dat maakte de kiescommissie bekend. Jokowi kreeg 53,15 pro cent van de stemmen. Zijn ri vaal, de oud-generaal Subianto Prabowo, kreeg 46,85 procent van de kiezers achter zich. Het is onduidelijk of hij zich bij zijn nederlaag neerlegt. Pra bowo zei wel dat zijn aanhang geen geweld zal gebruiken. Doden bij aanslagen en strijd Afghanistan Door aanslagen en gevechten zijn in Afghanistan zeker 28 do den gevallen. Dat meldde on der andere de plaatselijke poli tie. Bij een aanslag op een pand van de VS in Kabul vielen ze ven doden en raakten negen mensen gewond. Bij een aan slag in het district Alingar vie len zes doden, onder wie vijf burgers en een agent In de pro vincie Badachsjan kwamen vijf tien talibanstrijders om. De 30.000 bewoners van het Chinese Yumen mogen hun stad niet uit Een 38-jarige man uit deze plaats is gestorven aan builenpest, 151 stadgenoten zijn in quarantaine geplaatst. De overledene zou in aanra king zijn gekomen met een be smette marmot Builenpest is een bacteriële ziekte, een vorm van pest. Hij wordt overgebracht door een bacil van een vlo. In de 14e eeuw stierven tientallen mil joenen Europeanen hieraan. Indien de ziekte niet wordt be handeld, sterft vier op de tien patiënten eraan. Dat gebeurt binnen vijf dagen nadat de eer ste kenmerken zich hebben ge openbaard. Antibiotica zijn ef fectief tegen builenpest, maar de behandeling moet vroeg be ginnen. Boek nu: www.effeweg.nl of bel 0529 46 96 67 WOENSDAG 23 JULI 2014 Verbij stering na anti-Joodse rellen Frankrijk door onze correspondent Cees van Zweeden Claude Bartolone, voorzitter Tweede kamer Hassen Chalghoumi, imam van Drancy BRUSSEL - Bijna twee maanden na de verkiezingen lijkt België op weg naar een nieuwe regering met, voor de eerste keer, de Vlaams-na tionalistische N-VA. PARIJS KEULEN BENGHAZI YUMEN ISTANBUL JAKARTA KABUL Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar: Parijs Berlijn Praag Kopenhagen Antwerpen 4 daagse busreis VJL ■hh IjÉË ïSKSm SwSIÜmbB Vertrek: 8, 17, 20, 23 aug Inclusief: 3 hotelovernachtingen, 3x ontbijtbuffet en vervoer per luxe touringcar U verblijft in een 3* hotel, de kamers zijn voorzien van douche en toilet. Het hotel beschikt over een lift. Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en €18,-reserveringskosten per boeking. sSvt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11