Lopende ontpolderzaken 30 ZEELAND WESTERSCHELDE Is het mogelijk getijdenatuur in de Westerschelde te herstellen zonder ontpoldering? Ja, zegt de provincie. Nee, vindt de Vogelbescherming. De Raad van State buigt zich er in september over. De Eendragtpolder tussen Terneuzen en Zaamslag Eüüül Gedeputeerde Thijs Kramer beschikt over de gave met iedereen in gesprek te kunnen blijven. EU-commissaris Potocnik ziet de strekdammen niet als gepaste maatregelen in het kader van de Europese natuurbeschermingsregels. De Westerschelde moet er 600 hectare getijdenatuur bij-krijgen. In de afspraken daarover die Ne derland en Vlaanderen eind 2005 in de Schelde'verdragen ma ken, is de helft daarvan bepaald: de ontpolde ring van de Hertogin Hedwigepolder. Over de andere 300 hectare op Nederlands grondge bied komen het Rijk en Zeeland overeen dat de provincie de regie krijgt. Vanuit Middel burg valt immers beter dan vanuit Den Haag te beoordelen waar welke maatregelen kunnen worden uitgevoerd. Aanvankelijk kijkt de provincie naar ontpolde ring. Daarvoor zijn vijf polders in beeld: de Eendragt- en de Hellegatpolder in Zeeuws- Vlaanderen en de Everinge-, Van Hattum- en Zuidpolder op Zuid-Beveland. Samen onge veer 570 hectare, zodat verschillende combina ties mogelijk zijn om aan de vastgestelde 300 hectare te komen. Dit plan krijgt bij de boeren in de deze polders weinig handen op elkaar, maar tot een uitge sproken verzet ertegen komt het niet, mede omdat gedeputeerde Thijs Kramer over de ga ve beschikt met iedereen in gesprek te kunnen blijven. Dat verandert na het plotselinge over lijden van de provinciebestuurder in de zomer van 2006. Zijn opvolger Wouter van Zandbrink kent als hoge ambtenaar van het ministerie van Land bouw, Natuur en Voedselkwaliteit het Wester- scheldedossier weliswaar van buiten, maar hij kan niet voorkomen dat de weerstand tegen ontpoldering van een deel van de vijf polders steeds steviger vorm begint te krijgen. Daarop zet de provincie de Commissie Maljers aan het werk met de opdracht na te gaan of er alternatieven voor ontpoldering zijn. Nee, is de conclusie. Volgens Floris Maljers c.s. biedt alleen de Braakman-Zuid eventueel uitkomst, maar de aanleg van natte natuur daar stuit op dezelfde bezwaren als de ontpoldering van de drie Bevelandse en de twee Zeeuws-Vlaamse polders: verlies van landbouwgrond. Uiteindelijk verzint de provincie een list. De keus valt op een plan slikken en schorren te la ten ontstaan door bestaande strekdammen aan te passen en nieuwe aan te leggen bij Baalhoek en Knuitershoek. De Zeeuwse natuurbescher mingsorganisaties leggen zich erbij neer. Vogel bescherming Nederland niet. En ook de Europese Commissie heeft weinig op met deze buitendijkse vorm van natuurher- stel. EU-commissaris Janez Potocnik is in 2012 van mening dat de strekdammen niet kunnen worden aanvaard als gepaste maatregelen in het kader van de Europese natuurbescher mingsregels. In een reactie daarop onder streept de provincie dat het voor Zeeland onac ceptabel zou zijn als polders langs de Wester schelde alsnog onder water zouden worden ge zet. De provincie handhaaft haar plan en geeft een aanlegvergunning af voor de strekdammen. De Vogelbescherming wendt zich daarop tot de Raad van State met het verzoek er een streep door te halen. Er lopen momenteel drie juri dische procedures: Datum en plaats: 6 augus tus, pachtkamer van de recht bank in Middelburg. Zaak: Gery De Cloedt, eige naar van de Hedwigepolder daagt zijn 27 pachters. Achtergrond: De Cloedt wil de pachtovereenkomsten ont binden zodra de polder defini tief onder water moet. Als de Raad van State later in augus tus zijn bezwaren tegen de ontpoldering verwerpt, wil hij de polder zelf onder water zetten, inrichten en beheren. Daarvoor moeten de gronden pachtvrij zijn. Datum en plaats: 28 augus tus, Raad van State in Den Haag. Zaak: Bezwaar van De Cloedt en andere anti-ontpolderaars tegen het Rijksinpassingsplan Hedwigepolder. Achtergrond: De tegenstan ders willen dat de Raad van State de ontpoldering van de Hedwigepolder schrapt. Datum en plaats: 24 sep tember: Raad van State in Den Haag. Zaak: Bezwaar van Vogelbe scherming Nederland tegen de aanlegvergunning voor strekdammen in de Wester schelde. Achtergrond: De Vogelbe scherming ziet niets in de maatregelen voor natuurher- stel van de provincie. Strekdam voor Knuitershoek Het is niet ongebruikelijk dat de Raad van State het advies van de Stichting advisering bestuursrecht spraak overneemt. In elk geval zal ontpoldering een boeiend thema zijn voor de Statenverkiezingen van volgend jaar. Verzin een list tegen ontpoldering door Ben Jansen en Jeffrey Kutterink jÉtiaMÉji

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 52