Eenderde caravans op N57 blijkt niet in orde Trekpaardendorp in Noordwelle met PHC I! I Janna Roks-Bouwman (104) is sterke en sociale persoonlijkheid 28 SCHOUWEN-DUIVELAND ACTIE 'VERGROOT DE HOOP' Zeeuwen dragen met brengen snoeisel van taxus naar milieustraat bij aan de strijd tegen kanker. Van de 120 gecontroleerde cara vans, op weg naar de Zeeuwse of de Belgische kust, waren er veer tig niet in orde. Zestien automobilisten met een caravan kregen een waarschu wing. Vierentwintig bestuurders werden bekeurd. In totaal werden door de politie 44 bekeuringen opgemaakt voor verschillende feiten, zoals overbe- lading, scherpe, uitstekende la ding, een foutief aangebrachte koppeling tussen auto en caravan of het ontbrekenen van de juiste papieren. De Wegenwacht hielp 21 mensen weer op weg naar hun vakantiebe stemming. De politie Rijnmond controleert in de vakantieperiode regelmatig om de veiligheid op de weg te ver groten. De ervaring heeft geleerd dat de aanhanger of caravan lang in de stalling heeft gestaan. Vaak ook wordt de caravan niet of onvol doende gecontroleerd voordat de familie op vakantie gaat. Verder blijken caravans soms te zwaar of verkeerd beladen. Dat is gevaarlijk en vergroot de kans op ongevallen. Elke zomer nemen de Zeehaven- politie, de Verkeerspolitie, de RDW en de ANWB daarom plaats op de N57 bij de brug over het Hartelkanaal, ter hoogte van Den Brielle. Caravans, kampeer wagens en andere aanhangers af komstig uit de richting van Rot terdam, worden dan geïnspec teerd. Jaar in jaar uit blijkt veel rollend materieel niet in orde te zijn. Vo rig jaar zomer was dat zelfs met de helft van de caravans het geval. Bij de voorjaarscontrole in 2012 bleek een kwart van de caravans een gevaar op de weg. Enkele maanden later in 2012 bleek bij eenvijfde deel nog iets mis te zijn. Dit voorjaar was de politie er vroeg bij. Al in april werd een aan gekondigde controle uitgevoerd. Van de 39 caravans op weg naar het zuiden werd bij dertien een gebrek geconstateerd. Dat is pre cies eenderde deel. De spil van dit evenement is op nieuw de Power Horse Competi tion, bestaande uit onder meer wedstrijden dressuur, hindernis- baan, trekpaardproeven en au thentieke voertuigen. Meer nog dan vorig jaar ligt de nadruk op het showelement en op demon straties. Ook kan er worden mee- GOES - De Zeeuwse Reinigings dienst (ZRD) kwam in 2009 via de gemeente Sluis in contact met de Vlaamse actie 'Vergroot de Hoop'. Deze actie is gericht op het verza melen van taxussnoeisel op de mi lieustraat ten behoeve van twee doelen. De productie van kanker medicijnen en het bevorderen van het onderzoek naar kanker. Omdat de Vlaamse organisatie vanaf dit jaar ook een Nederland se tak heeft, doen alle Zeeuwse ge meenten mee. 'Vergroot de Hoop' is uitgebreid naar alle dertien mi lieustraten. „De actie in Zeeuws-Vlaanderen liep gewoon goed", zegt Fred Bron, manager van de ZRD. „Zo is vorig jaar in de drie Zeeuws- Vlaamse gemeenten tussen de 40 en 45 kuub taxussnoeisel ingeza meld. Het doel spreekt de men sen bijzonder aan. Hoe de actie in de rest van Zeeland gaat lopen, is nog even afwachten." De actie loopt tot en met 31 augus tus. Na die tijd is het groeiseizoen van de taxus voorbij is en zit het gereden met paarden die na de wedstrijd even uitstappen. „We zagen vorig jaar dat daar behoefte aan was", vertelt mede-organisa tor Rens Vermeer. Ook voor men sen die zelf geen paard rijden, is er genoeg te doen. Met vier anderen heeft Vermeer de stichting Trekpaardendorp op gericht. Zo'n 75 dorpsbewoners helpen om het evenement uit te voeren. Gehoopt wordt op drie duizend bezoekers. „Dan zijn wij tevreden en dan is recreatief Schouwen-Duiveland tevreden." Trekpaardendorp wordt beetje bij beetje uitgebouwd. Zie: www.trekpaardendorp.nl i stofje ook niet meer in de takken. De Zeeuwse gemeenten en de ZRD roepen alle inwoners van Zeeland op om samen met hen de strijd aan te gaan tegen kanker door hun taxussnoeisel in te leve ren bij de milieustraten. In de jon ge naalden van de Taxus baccata zit baccatine, een stof die ver werkt wordt in geneesmiddelen tegen kanker. Van alle chemoku- ren gebeurt vijftig procent met ge neesmiddelen op basis van taxus. Het snoeisel van een taxushaag van vijftig meter lang, levert de benodigde grondstof voor de be handeling van één kankerpatiënt. „Dus, hoe meer taxus, hoe meer levens gered kunnen worden." De inwoners van Zeeland wordt gevraagd om als ze een taxus heb ben, deze te snoeien voor 31 au gustus 2014. Het gaat hierbij om jong, eenjarig snoeisel (takken tot dertig centimeter) van hagen van de Taxus baccata. Enkel eenjarig snoeisel bevat de waardevolle stof baccatine. „Het is dan ook belang rijk dat de hagen jaarlijks ge snoeid worden." Het taxussnoeisel moet zuiver zijn. Taxussnoeisel vermengd met aarde, gras of ander groen is waar deloos. Gevraagd wordt daarom bij het snoeien een zeil of doek te gebruiken om het snoeisel op te vangen. Bovendien moet het snoeisel droog gesnoeid en be waard worden en binnen een week worden ingeleverd. Dat kan los of in zakken bij alle milieustra ten. Het snoeisel wordt opgehaald door de firma B&C Van Hulle voor verdere verwerking op hun bedrijf in Maldegem-Kleit (Bel gië). De in 1910 geboren Oosterlandse heeft flink wat werk verzet in haar leven. Dat begon al op jonge leeftijd, toen ze meehielp op het land. Later werkte ze als dienst meisje en na haar trouwen runde ze een groot huishouden. Behalve haar vier kinderen - zoon Rinus, de tweelingzussen Maty en Corry en jongste dochter Truus - zorgde ze tientallen jaren voor andere in wonende familieleden. Eerst een oom van haar man en later, na de Watersnoodramp, kwamen ook haar schoonvader en schoonzus inwonen. „Ze heeft altijd een ster ke persoonlijkheid gehad en ze re gelde alles", vatten Corry en Truus de capaciteiten van hun moeder in het verleden samen. Na de Ramp begon de familie Roks een gemengd bedrijf met koeien en landbouw. Dat bedrijf werd later door Maty en haar man voortgezet, maar ook toen stak mevrouw Roks nog jarenlang da gelijks de handen uit de mouwen. „Laat de afwas maar staan, zei ze dan. Daar begon ze dan mee. En dan kon ik op de boerderij wer ken", vertelt Maty. Breien was haar grote hobby, maar ook puzze len en zingen deed mevrouw Roks altijd graag. Met haar 104 jaar kan ze dat niet meer en is beetje bij beetje ook de interesse verdwenen. „Maar wat ze nog al tijd fijn vindt, is als alle kinderen rond haar heen zijn. Dat sociale blijft ze hebben." Naast 4 kinde ren heeft mevrouw Roks 13 klein kinderen, 28 achterkleinkinderen Hoewel de drukte gisteren haar best vermoeide, wuifde mevrouw Roks en één achterachterkleinkind. toch nog vriendelijk naar de fotograaf, foto Ronald den Dekker door Ton van den Nouweland BRIELLE - Politie, Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) en ANWB hebben afgelopen weekeinde op de Dammenroute hun jaarlijkse ca ravancontrole gehouden. Eenderde deel van de cara vans op de N57 in de rich ting van Zeeland vertoont gebreken. NOORDWELLE - Na vorig jaar voor het eerst de Power Horse Competi tion (PHC) naar Schouwen-Duive- land te hebben gehaald, wacht nu het vervolg. Op zaterdag 2 en zon dag 3 augustus verandert Noord welle twee dagen lang in Trekpaar dendorp. Taxussnoeisel als wapen tegen kanker door Frank van Cooten I Het taxussnoeisel moet zuiver zijn. Taxussnoeisel vermengd met aarde, gras of ander groen is waardeloos. door Esme Soesman BRUINISSE - Een sterke persoonlijk heid én een sociaal karakter. Zo valt Janna Roks-Bouwman uit Brui- nisse wel te typeren. De oudste in woonster van Schouwen-Duiveland vierde gisteren een feestje in zorg centrum In 't Opper. Zaterdag werd mevrouw Roks 104 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50