Grivko, de eenzame Oekraïner Nee, Preudhomme zal geen kans voor de Katharen leggen TOUR DE FRANCE 35 l Lammerts kiest ai 12 deelnemers aan WK in Spanje Boom komt naar Boxmeer Vicenzo In twee weken tijd verplaatst de Tour zich van de fronten van '14-T8 naar beladen gebied van zeven eeuwen eerder. Het gebeurt met veel min der ceremonieel vertoon en plechtige bood schappen. Ik kan me geen enkele Tour-editie herinneren met speciale aandacht voor de verdwenen bevolkingsgroep aan de voet van de Pyreneeën: de Kat haren. Toch komt de Tour er elk jaar langs. En steeds vliegen de helikopters gretig op de erfenis uit de Katha- rentijd af: hun kastelen. Ze zijn niet zo mooi als de ge restaureerde muren van Carcassonne, maar diep in le Pays Cathare zijn ze als ruïnes nog imponerend ge noeg. Zie ze staan daarboven, met hun ramen als holle ogen, de burchten van Quéribus, Quillan, Puylaurens, Peyreperthus en Montségur. Liefhebbers van wijn ken nen de regio eerder van benamingen als Languedoc en Corbières. De Katharen waren geen geheelonthouders, maar wel zuiver in hun godsdienstige opvattingen, met een sterk onderscheid tussen Goed en Kwaad, God en de Duivel. Hun mystieke levenswijze ging dwars tegen de mores van de Roomse kerk in. Die hechtte in hun ogen meer geloof aan liederlijkheid. Onzedelijkheid ging boven vroomheid bij menig priester en bisschop. Als vaker in de geschiedenis leidden de uiteenlopende interpretaties van de Goede Boodschap tot moordende terreur, waarin de Katharen de duivel werd aangedaan. Ook in hun kastelen waren ze niet veilig voor hun ka tholieke moordenaars. Nee, Christian Prudhomme zal geen Katharenkrans leggen, zoals hij wel deed voor de gevallenen van de Grote Oorlog. De Tourbaas gaat voort met zijn Tourtocht voor de vrede, ook al hebben ze daar in Israël en Rusland duidelijk geen boodschap aan. In Frankrijk begint in contrast met de barre actua liteit van de wereld een gevoel van euforie te groeien. Voorbij zijn de dagen dat de glorie van het land nog slechts werd belichaamd door de levende monumen ten in de ronde: Raymond Poulidor en Bernard Hi- nault. Het algemeen klassement geeft een generaal ge voel van Franse vreugde. Vier jongens van eigen bo dem bij de eerste tien en twee bij de eerste vijf: Thi- baut Pinot en Romain Bardet. Natuurlijk rijden ze zo zuiver als ouderwetse Katharen. Bondscoach Johan Lammerts heeft maan dag al zes renners en zes rensters zekerheid gegeven over deelname aan het wereldkam pioenschap op de weg in Spanje. Ellen van Dijk, Annemiek van Vleuten en Tom Du- moulin komen zowel in de wegwedstrijd als de individuele tijdrit uit. Uiteraard verdedigt Marianne Vos haar titel op de weg. Voor de wegwedstrijd van de mannen zijn behalve Dumoulin al Molle- ma, Kelderman, Weening, Slagter en Poels aangewezen. Bij de vrouwen werden ook Anna van der Breggen, Lucinda Brand en Sa- brina Stultiens al geselecteerd. Lars Boom, winnaar van de vijfde Touretap pe, is maandag te bewonderen tijdens proffonde Daags na de Tour in Boxmeer. Hij is tot nu toe de enige renner die is vast gelegd. Volgens rondebaas Pierre Hermans mag de eerste etappewinnaar in de Tour in negen jaar tijd niet ontbreken. volgens Stagi ook de Italiaanse Tourwinnaar op wie Nibali het meest lijkt. „Ze hebben hetzelf de karakter. Ook de regelmaat in hun prestaties is een opval lende overeenkomst." Gimondi eindigde in zijn vijf deelnames aan de Tour nooit lager dan ze vende. De laagste klassering van Nibali in zijn acht grote rondes sinds 2009 is zesde. Nog nooit reed hij een drieweekse rittenkoers niet uit. Zijn gelijkmatigheid, zowel op als naast de fiets, maakt Nibali een volstrekte tegenpool van Marco Pantani, in 1998 de laat ste Italiaanse Tourwinnaar. Pan- taniis in 'de laars' nog altijd een volksheld. Ook al wint Ni bali deze Tour, aan de status van Pantani kan hij nog lang niet tippen, zegt Stagi. Pantani was een rockster, had bravou re, deed gekke dingen. Daar houden de Italianen van. De allure van Bartali, Coppi en ook Pantani heeft Nibali nog niet. Een Tourzege zou vanzelf sprekend helpen bij het verho gen van zijn status. Een Tour overwinning die volgens Niba li ondanks het onderweg uit vallen van Chris Froome en Al berto Contador niet gestolen zal zijn. „De Tour is drie we ken overleven. Als ik win, heb ik het zelf verdiend." de kritische vragen die zijn ver bond met 'Vino' met zich mee brengt. De suprematie van de Italiaan is vergelijkbaar met die van Chris Froome vorig jaar. Het is logisch dat mensen vra gen stellen, zegt Nibali. „Maar we leven nu in een nieuw tijd perk. Helaas zijn er nog altijd incidenten. De moeder van de imbeciel is altijd zwanger." Met het winnen van de Giro zou Nibali de tweede Italiaan worden die in zijn loopbaan al le drie de grote rondes wint. Al leen Felice Gimondi deed hem dat voor. Gimondi, die zijn hoogtijdagen eind jaren zestig beleefde, is voor onder meer in het vermin derde dopinggebruik in het pelo ton. Licht voldaan wijzen de Fransen erop dat zij al veel eerder dan de rest van de wielerwereld doping de rug toe zouden hebben ge keerd. Immers, zij hadden al veel eerder het bloedpaspoort inge voerd. Dat uitgerekend AG2R, de ploeg van Bardet en de 37-jarige Péraud, op het gebied van verbodenmid delengebruik geen brandschoon blazoen heeft, wordt niet ver meld. Meerdere renners van de ploeg liepen de laatste jaren tegen de lamp. AG2R-manager Vincent Lavenu heeft een verleden bij Casino, een ploeg die in de jaren negentig met renners als Bo Hamburger, Rodolfo Massi en Alexander Vino- De jonkies Bardet en Pinot brengen de Fransen in een prettige staat van euforie en trots. kourov ook bepaald niet schoon te noemen was. De euforische Fransen laten zich door dat soort zaken niet afleiden. Opzichtig dromen de haantjes al van het podium in Parijs. Wat zou het mooi zijn als daar zondag, voor het eerst sinds de tweede plaats van Richard Virenque in 1997, weer een Fransman zou staan. Of misschien wel twee, wie zal het zeggen. Over één ding is iedereen in Frankrijk het eens: het zal in de Pyreneeën moeten gebeuren. Bar det, Pinot en in iets mindere ma te Péraud kunnen beter klimmen dan tijdrijden. Daarom zal in de bergen tijd moe ten worden gepakt op de belang rijkste concurrenten, Alejandro Valverde en Tejay van Garderen, die beiden wel uit de voeten kun nen in de tijdrit. Een podium met een Italiaan, een Spanjaard en een Amerikaan, daar moeten de Fransen juist in deze Tour niet aan denken. 'Nu of nooit!', kopte L'Equipe afgelopen week in kapitalen. Frankrijk heeft lang genoeg gewacht. LICNAN-SUR-ORB - Een opvallende aanwezige in de Tour de France van 2014 is Astana-renner Andriy Grivko. Niet zozeer door zijn rij den als wel door zijn afkomst. Gri vko (31) is de enige Oekraïner in het Tourpeloton. De knecht van geletruidrager Vincenzo Nibali werd gisteren op de rustdag door zijn ploeg bewust weggehouden van de pers. Waar andere renners in de tuinen van Chateau de Lig- nan beschikbaar waren voor inter views, was Grivko nergens te be kennen. Eerder deze week had Grivko nog een interview gege ven met het Franse L'Equipe. Daarin vertelde hij vrij openhar tig over de situatie in zijn thuis land, en vooral die van zijn fami lie. De ouders en zus van Grivko wonen op de door de Russen ge annexeerde Krim. De renner maakt zich ernstige zorgen over de situatie waarin zijn familie zich bevindt. Zijn zus is volgens Grivko door de Russen al ge vraagd een Russich paspoort te nemen. Ze weigerde. Iedere dag stapt Grivko met pijn in zijn hart op de fiets, bekende hij in L'Equipe. Als enige Oekraïner in de Tour voelt hij zich 'eenzaam'. Grivko moet weinig hebben van de Russen, en net zo min van de separatisten in het oosten van Oekraïne, die mogelijk eind vori ge week het vanuit Amsterdam vertrokken toestel van Malaysian Airlines naar beneden haalden. Grivko omschrijft die actie als een terroristische daad en geeft Rusland de schuld. „Onze vrij heid en veiligheid is in gevaar", zei Grivko in L'Equipe. „De Russi sche dictatuur vestigt zich in mijn land terwijl ik hier aan het fietsen ben." In de Russische pro paganda worden de uitspraken van Grivko belachelijk gemaakt, is het verhaal van Astana, zelf een ploeg uit Kazachstan. Daarom kreeg de Oekraïner van zijn ploeg gisteren een 'spreekverbod'. In de Franse pers toonde hij nog weinig aandrang om te zwijgen. „Zodra ik van mijn fiets stap, heb ik het recht me uit te spreken over mijn politieke ideeën." DINSDAG 22 JULI 2014 door Chris van Mersbergen Andriy Grivko. foto VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 35