Lotto wil verloren terrein heroveren le petit TOUR DE FRANCE 33 Dopingcontroleurs langs alle ploegen in de Tour Yates stopt er mee De wielrenners die nog in de Ronde van Frankrijk actief zijn, kregen maandag de do pingcontroleurs van de wielrenunie UCI op bezoek. Volgens Jan Mathieu, de ploegarts van de Belgische formatie Lotto-Belisol, moesten alle renners een bloedcontrole on dergaan. „Het gebeurt niet vaak dat ieder een wordt gecontroleerd", aldus Mathieu. „Maar nu verzekerde de UCI me dat ze con troles afnemen bij alle renners in de Tour. Ze hebben zelfs speciaal extra teams opge roepen om de controles uit te voeren." In de lopende editie van de Tour is nog geen enkele renner betrapt op doping. Simon Yates gaat vandaag niet meer van start in de Ronde van Frankrijk. De 21-jari- ge Brit van Orica-GreenEdge wordt door de ploegleiding na ruim twee weken uit de koers gehaald. „Voor een 21-jarige neo-prof heeft hij alles gedaan wat hij kon doen", zei ploegleider Matt White. publiek langs de kant. Maar er zijn maar een paar etappes waarin ik als renner iets kan doen. Dan vraag je je soms toch af of het uit eindelijk de moeite waard is om daarvoor een deel van het seizoen niet op volle kracht te rijden", zegt Langeveld. Slagter klinkt iets positiever. Na diens succesvolle voorjaar werd zijn programma omgegooid: Tour in plaats van Vuelta. „Ik heb er ze ker geen spijt van", zegt hij. Ook niet nu hij tot dusverre weinig potten heeft kunnen breken in de ronde. „De vorm is niet slecht, maar dit is een totaal andere wed- strijd dan Parijs-Nice." Op de eer ste plaats omdat aanvankelijk al les bij Garmin in dienst stond van Talansky. „Nadat hij de 'Dau- phiné' had gewonnen, was dat ook niet meer dan normaal." Daar naast kwam de debutant er achter dat het niveau in de Tour toch iets hoger ligt dan hij gewend was. „Na Parijs-Nice dacht ook ik dat er in de Tour iets mogelijk moest zijn. Het valt normaal al niet mee om een koers te win nen, hier is dat nog moeilijker." Eén ding is volgens hem moge lijk: Parijs halen. Iets waar Sebasti an Langeveld niet zo zeker van is. Een vader loopt met zijn dochtertje op de arm door de eetzaal van het Campanile Hotel in Nar- bonne. Het is al laat en de kleine meid jengelt van de slaap. Papa probeert haar geduldig wiegend stil te krijgen. Wat niet lukt, waardoor ook moeder zorgelijk om zich heen kijkend alvast twee bordjes opschept bij het buffet Het zwarte Garmin-T-shirt ver raadt dat haar echtgenote zijn da gelijks brood verdient bij de Amerikaanse wielerploeg. Het team is gehuisvest in het er naast gelegen Novotel. Na zijn werk als soigneur heeft de Span jaard toestemming gekregen om samen met vrouw en kind elders een hapje te eten. Even weg uit het circus. Na drie weken einde- lijk weer even je kleine meid vasthouden. Ook al jengelt ze. Het is niet de romantische ren- dez-vous zoals je die wel eens ziet in een film. Gewoon samen eten, met een klein kind dat van uit haar hoge stoel constant om aandacht vraagt. Zou ze wel be seffen wie die man in dat zwarte T-shirt is? Jaren geleden reed ik door de Tour met een foto van mijn nog net geen éénjarige oudste zoon aan de binnenkant van de koffer. Bij thuiskomst keek hij vanuit zijn kinderstoel niet op of om toen papa binnenstapte, 's Morgens bij het ontbijt is de Spaanse papa alweer aan het werk aan de overkant. Mama draagt het kind langs het buffet. Gewoon weer met zijn tweetjes de dag beginnen. Twee uurtjes la ters lopen ze rond op het parkeer terrein van het Novotel. Het is er een drukte van belang. Ze stap pen op de Garmin-vrachtwagen af Papa staat er met een stofzui ger in de hand. Hij ziet zijn doch tertje aankomen en lacht. De kleine meid reageert met de mooiste lach die je een vader in de Tour kunt geven. Gelukkig maar. dat de ploeg meer Nederlands wordt", zegt hij over het karak ter van Lotto-BrandLoyalty. Nu al heeft Belkin twintig Neder landse renners onder contract op een totaal van dertig. Aan vankelijk dacht Plugge dat hij een multinational nodig had om de ploeg te redden. „Kenne lijk lukt het ook op nationaal ni veau." Als de pers het hotel al weer heeft verlaten, gaat het per soneel verder met het dagelijkse werk. Met een hele grote glim lach, dat dan weer wel. Lotto meldde het specifiek in een verklaring: Jac Orie blijft de baas bij het schaatsteam, die nu nog BrandLoyalty heet. En Richard Plugge blijft de wielerploeg, nu Belkin, leiden. Qua uitstraling zul len ze er hetzelfde uit gaan zien. Maar samen op trainingskamp, dat zal niet zomaar gebeuren. „Maar als het onderlinge contact straks intensiever wordt, kunnen zij natuurlijk wel gaan samenwer ken op allerlei terreinen", zegt Minke Booij, woordvoerster van De Lotto. „Dat is één van de vele intenties die achter dit plan ligt." Voor De Lotto is het in de eerste plaats natuurlijk een zakelijke deal. Er moeten weer meer men sen gaan meedoen aan de diverse spellen. Na 2011 liepen de inkom sten fors terug. Bijna driekwart daarvan wordt steevast, volgens af spraak, afgedragen aan sportkoe pel NOC*NSF, die het naar eigen inzicht verdeelt onder de aange sloten sportbonden. In 2011 was de afdracht 59,1 miljoen euro, in 2012 en 2013 liep die terug naar 43,8 en 43,2 miljoen. De Lotto heeft niet alleen te lijden onder de economische crisis - mensen bezuinigen snel op loterijen - maar ook onder buitenlandse aan bieders van sportweddenschap pen. Door nog nadrukkelijker in de sport te stappen moet dat weer aantrekken. Lotto zou zich voor vier jaar bin den aan beide ploegen. Het ge bruikt daarvoor geen geld dat ei genlijk voor NOC*NSF is be stemd. „Dit komt uit de marke- tingpot. De afdracht aan de bon den staat op zich. We hopen juist dat die hierdoor weer toe gaat ne men", zegt Booij. „We doen dit voor de Nederlandse sport." Ook Booij benadrukt dat er nog geen deal is. Of Lotto en BrandLo yalty in een verhouding van hoofd- en subsponsor gaan sa menwerken, kon Booij nog niet zeggen. Mogelijk voegt zich nog een derde partij in de deal. BrandLoyalty, met hoofdkantoor in Den Bosch, bedenkt zogeheten loyaliteitsprogramma's voor be drijven en supermarkten wereld wijd. Sinds een paar jaar sponsort het bedrijf de schaatsploeg van Jac Orie van onder anderen Jan Smeekens, Stefan Groothuis en sindskort ook Sven Kramer. Door samen ook in het wielrennen te stappen hebben beide bedrijven zowel in de winter als de zomer exposure. DINSDAG 22 JULI 2014 Sebastian Langeveld vraagt zich hardop af op de Tour alle opofferingen in het seizoen wel waard zijn Na het wegvallen van kopman Andrew Talansky mist Garmin een duidelijk doel in de Tour door Ad Pertijs Tour Renners bespreken het nieuws: Lars Boom, Maarten Wynants, Tom Leezer, en Bram Tankink. (vlnr) foto VI Images door Rik Spekenbrink NIJMEGEN - Sven Kramer die Pa- rijs-Roubaix gaat rijden? Jac Orie in de ploegleiderswagen? De fantasie werd gisteren geprikkeld nadat De Lotto bevestigde in de wieier- én schaatssport te willen stappen. Maar de kruisbestuiving tussen sport nummer 2 en 3 in Nederland zal niet snel zó concreet worden. Jac Orie blijft voorlopig gewoon schaatscoach, foto VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 33