De kans op een vervolg van het ontpolderdrama ZEELAND 31 o Knuitershoek 0 Baalhoek .r~ Strekdam voor Baalhoek De kwestie 'gaat de Hertogin Hedwigepolder on der of niet' heeft heel Nederland jaren bezigge houden. Dat de Hedwige slechts de helft van het verhaal is, werd gemakshalve vergeten. Ook over die 'andere helft' zijn afspraken gemaakt. Alleen niet met Vogelbescherming Nederland. Over haar bezwaren buigt de Raad van State zich in september. Krijgt de Vo gelbescherming gelijk, dan dreigt een vervolg van het ontpolderdrama. Welk plan had de provincie? De provincie wees aanvankelijk vijf mogelijke polders in Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beveland aan voor ont- poldering. Niet alle vijf hoeven onder. Optie i: Eendragt- en Hellegatpolder: 356 hectare, Optie 2: Everinge-, van Hattum- en Hellegatpolder: 327 hectare, Optie 3: Everinge-, Van Hattumpolder en Eendragt- polder: 333 hectare, Optie 4: Zuid-, Everinge- en Van Hattumpolder, met een deel Hellegatpolder: 330 hectare. Wat is met dat plan gebeurd? Hevig verzet vanuit de landbouw heeft de provincie er toe gebracht het ontpolderingsplan in de prullenbak te gooien. Na een uitgebreide speurtocht naar alternatie ven ontstaat het plan nieuwe slikken en schorren te ont wikkelen door bestaande strekdammen te verhogen en nieuwe aan te leggen. Hoe is op dat alternatief gereageerd? De Zeeuwse politiek en de tegenstanders van ontpolde- ring hebben het omarmd. De Zeeuwse natuurorganisa ties leggen zich erbij neer. Vogelbescherming Neder land verzet zich. Volgens haar levert het plan geen nieu we getijdenatuur op. Ook doet het niets aan het verklei nen van het verschil tussen eb en vloed. Dat is volgens de Vogelbescherming nodig. Anders verdwijnen platen en slikken en kunnen vogels geen voedsel meer vinden. Ontpolderen (de rivier meer ruimte geven) is volgens haar dé manier om de natuur te herstellen. De Raad van State heeft advies gevraagd. Adviseurs geven de Vogelbescherming gelijk. Hoe zwaar weegt dat advies? De Raad van State vraagt de Stichting advisering be stuursrechtspraak (Stab) advies bij gevoelige en inge wikkelde zaken. Met het advies beschikt de rechter over deskundige en onpartijdige informatie. Het is niet onge bruikelijk dat het advies wordt overgenomen. Wat gebeurt er als de Raad van State de Vogelbescher ming in het ongelijk stelt? Dan kan de provincie doorgaan met haar plan om bij Baalhoek en Knuitershoek nieuwe slikken en schorren te maken door bestaande strekdammen te verhogen en nieuwe aan te leggen. De Vogelbescherming kan naar het Europese Hof van Justitie stappen, omdat het gaat om toepassen van Europese richtlijnen. En wat als er een streep wordt gehaald door het plan van de provincie? Dan is ze terug bij af en komt onvermijdelijk het oor spronkelijke ontpolderplan weer in beeld. Niet meteen. Gezien de tijd die is verstreken sinds de Commissie Maljaars het resultaat van haar zoektocht naar alternatie ven voor ontpoldering presenteerde (2006), ligt het voor de hand dat een nieuw onderzoek wordt gedaan om na te gaan of sindsdien iets is veranderd. Daarbij zal ongetwijfeld ook een rol spelen dat de discussie over de Hedwigepolder de tegenstand tegen ontpoldering bij delen van de Zeeuwse bevolking alleen maar heeft doen toenemen. Is daar tijd voor? Weinig. De provincie zal de hete adem in de nek voelen van zowel Den Haag als Brussel. Dit kabinet heeft korte metten gemaakt met de Hedwige-discussie. Staatssecre taris Sharon Dijksma zal niet met de armen over elkaar gaan staan toekijken hoe de discussie over natuurher- stel opnieuw uit de hand loopt. Nog meer dan de pro vincie heeft Dijksma met Brussel te maken. De Wester- schelde is immers een Europees beschermd natuurge bied dat onder druk staat. De kans bestaat ook dat de provincie besluit de regie- taak voor de tweede 300 hectare natuurherstel terug te geven aan het Rijk. Dan neemt Dijksma de besluiten. In elk geval zal ontpoldering een boeiend thema voor de Statenverkiezingen van volgend jaar zijn. DINSDAG 22 JULI 2014 O Eendragtpolder O Hellegatpolder O Van Hattumpolder O Everingepolder O Zuidpolder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 31