11 PZC 2 DNA-techniek bespaart l! I 66 Nederland is geschokt door deze dramatische gebeurtenis, ledereen leeft intens mee. Onze gedachten zijn bij de nabestaanden. 66 Separatisten zijn geen rebellen, maar guerrillastrijders onder leiding van Rusland. 66 De Nederlandse experts hebben maandag in het rampge bied redelijk ongestoord hun werk kunnen doen. 'Deze ramp heeft een diepe wond geslagen' 'Heel Nederland voelt hun verdriet en woede' Excuses na voorlezen uit boek van slachtoffer 2 VLIEGRAMP MH17 VLIEGRAMP MALAYSIA AIRLINES COLOFON Transport stoffelijke resten van slachtoffers vlucht MH17 blijft tot laatste moment gecompliceerd. e3 Tekst rouwadvertentie rijksoverheid Oekraïense premier Arseni Jatsenjoek Michael Bociurkiw, OVSE UIT DE TOESPRAKEN VAN CISTEREN „We zijn diep geraakt door de schrijnende, persoonlijke verhalen van mensen die dier baren hebben verlo ren. Velen zeiden: 'we willen waardig af scheid kunnen ne men'. We delen hun innige wens dat er klaarheid komt over de oorzaak van deze ramp. Het enige dat wij vandaag konden doen is bij hen zijn en luisteren. Deze vreselijke ramp heeft een diepe wond gesla gen in onze samenle ving. In diepste nood komt het aan op in nerlijke kracht, com passie en innerlijke verbondenheid. Het zijn die krachten waar ons land op cru ciale momenten over blijkt te beschikken." „De bijeenkomst was buitengewoon in drukwekkend. Er is heel, heel veel ver driet. We kunnen op dit moment nog niet alle vragen beant woorden. Ik heb te gen de mensen in de zaal gezegd dat ze niet alleen staan. Links en rechts van hen zien ze mensen die hetzelfde verdriet voelen. Heel Neder land staat om hen heen. Sportclubs, scholen, bedrijven, verenigingen, kerken staan om hen heen. Heel Nederland voelt hun woede. Heel Ne derland voelt hun die pe verdriet. Heel Ne derland staat om alle nabestaanden heen." TOREZ - Het treintransport van de stoffelijke resten van passagiers van de neergehaalde vlucht MH17 bleef gisteravond tot het laatste moment gekoppeld aan onzeker heden. 's Avonds zou de OVSE sa men met het hoofd van het Neder landse forensische team, Peter van Vliet, een persconferentie ge ven. Maar vlak voor de bijeen komst liet laatstgenoemde het in eens afweten. Hoewel hij de hele dag zeer toegankelijk was geweest voor verslaggevers, wilde hij plot seling geen woord meer met hen wisselen. Er zouden toch weer nieuwe pro blemen zijn opgedoken over het vervoer van de lichamen. „Alles wat ik nog zeg, kan het proces in gevaar brengen", liet Van Vliet zich nog ontvallen tegen een jour nalist. De trein met de lichamen zou via Donetsk naar Charkov moeten rij den. Gisteren werd er in Donetsk stevig gevochten rondom het treinstation. Volgens rebellen zou het station daar in de strijd zijn beschadigd. Er zouden risico's zijn geweest voor de passage van de trein. Maar gisteravond laat deed plots nog een ander verhaal de ronde. De Nederlandse experts zouden aanvankelijk meereizen met het transport van de omgekomen vliegtuigpassagiers en dat hebben ze niet gedaan. Op het moment dat de trein uit Torez koers zette richting Charkov, waren Van Vliet en zijn twee collega's in de stad Donetsk. De trein moest van nacht dwars door gebied dat door de pro-Russische rebellen wordt gerund. Niet alle eenheden van deze samengeraapte strijdmacht zijn even goed controleerbaar. De trieste lading en de Nederlandse begeleiders zouden daarmee weer aan hun grillen zijn overgeleverd. Dat is de goden verzoeken, zo hoorde je gisteravond in Torez. Immers, de toch al slecht gehu meurde opstandelingen kunnen doen wat ze willen met het trans port. Bijvoorbeeld deze alsnog in zetten als troefkaart tegen Kiev: ophouden met je 'antiterroris- tische actie' of we geven die licha men toch niet vrij. De vechtjas sen in Oost-Oekraïne zijn wel tot ergere misdaden in staat geble ken. Een tot het laatste moment onze kere en beladen treinreis begon dus gisteravond. Volgens de OVSE kon de reis tot wel twaalf uur gaan duren. Eenmaal in Charkov wachten Nederlandse specialisten van het Landelijk Team Forensische Opsporing in een speciaal ingerichte hal. Van daaruit kan alles veel sneller gaan en zullen de lichamen van de slachtoffers per Hercules zo snel mogelijk naar Nederland worden overgevlogen voor identificatie. HILVERSUM - De hoofd- en eindre dactie van EenVandaag hebben zich gisteravond geëxcuseerd voor de uitzending van die avond. Daarin was te zien hoe journalis te Caroline van den Heuvel in het rampgebied in Oekraïne bladert door een boekje van één van de slachtoffers van de vliegtuigramp met MH17. Ook leest ze een stuk je voor uit het boekje. Op Twitter laten honderden men sen weten de actie 'respectloos', 'schandalig', 'het domste wat je kunt doen', 'ongegeneerd', 'bizaf en 'lelijld te vinden. „Dit had zo niet gemoeten", erken de de hoofd- en eindredactie van het programma gisteravond. „Ca roline is een ervaren verslagge ver, die in een oorlogsgebied in the heat of the moment moet hande len. Ze wilde niemand kwetsen. Ze was getroffen door het boekje dat daar op de grond lag en had de intentie om de chaos zo nauwkeurig mogelijk te be schrijven. Daarmee is ze te ver ge gaan." De positie van Caroline van den Heuvel bij het programma staat niet ter discussie. De uitzending is inmiddels offline gehaald. Het aantal stoffelijke resten dat nu in kaart gebracht moet wor den, is enorm. Desondanks is DNA-deskundige Lex Meulen- broek van het Nederlands Foren sisch Instituut (NFI) optimistisch over de snelheid waarmee nabe staanden de zekerheid kunnen krijgen dat 'hun' dierbare terugge vonden en geïdentificeerd is. Voorwaarde is uiteraard wel dat de Nederlandse onderzoekers van het Landelijk Team Forensische Opsporing (LTFO) volledig be heer krijgen over alle lichamen en lichaamsresten. „Sinds de vlieg tuigramp in Tripoli (in 2010, red.) werken we met h ?t programma Bonaparte, een da-asysteem dat ra zendsnel alle gegevens uit de bij slachtoffers afgenomen DNA- monsters verzamelt en daar de juiste naam en dus ook een kring van familieleden bij zoekt. Een match kan al binnen enkele da gen gevonden worden." Tien jaar geleden moesten er al tijd verwanten aan te pas komen om een slachtoffer te identifice ren, maar door snel ontwikkelde rn I Koning Willem- Alexander. foto HH 1 I Premier Mark Rutte. foto Phil Nijhuis/Corbis Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118- 43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Gruijthuijsen Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland T: 0111- 45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/service, U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitge verij Provinciale Zeeuwse Courant, onder deel van Koninklijke Wegener NV. Publicatie recht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer informatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Weg ener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereen komst. Deze gegevens kunnen gebruikt wor den om u op de hoogte te houden van inte ressante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig gese lecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar ma ken bij PZC Lezersservice. Zie ook het priva cy statement op www.pzc.nl Late obstakels door onze correspondent Joost Bosman door Niki van der Naald I Reddingswerkers brengen licha men weg van de rampplek, foto HH DEN HAAG - Het identificatieteam dat gisteren eindelijk bij de slacht offers van rampvlucht MH17 in Oekraïne is aangekomen, heeft een complexe klus te klaren: zo snel mogelijk de juiste naam bij het juis te lichaam achterhalen. T

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 2