Bezwaar geluidsoverlast skatebaan vindt gehoor Verdachte vrijuit in zaak bloedende Vlissinger Het recept om het debat dood te laten bloeden I I I I I 28 WALCHEREN ACTIE 'VERGROOT DE HOOP' Zeeuwen dragen met brengen snoeisel van taxus naar milieustraat bij aan de strijd tegen kanker. -1 FF De skatebaan ligt er hu vijf jaar. In 2009 ging die open en vanaf het begin hebben omwonenden zich verzet tegen de baan. Een eer ste procedure had geen succes. Maar een tweede, die zich speci fiek richtte op geluidshinder, heeft dat nu wel. De mensen die tegenover de ska tebaan wonen, stellen dat ze al vanaf de opening van de baan last hebben van herrie. Daarom voe ren ze ook al vanaf 2009 actie voor een verplaatsing van de ska tebaan, legt hun raadsman Rini Moeliker uit. „De bezwaren zijn door de gemeente steeds onge grond verklaard." Ook het bezwaar over de geluids overlast. De gemeente heeft een akoestisch onderzoek laten doen door een gespecialiseerd bureau en dat concludeerde dat er onvol doende overlast was voor de buurt. „De Raad van State heeft zelf ook een geluidsonderzoek la ten uitvoeren door de Stichting Advisering Bestuursrechtspraak voor Milieu en Ruimtelijke Orde ning. Die heeft geoordeeld dat het onderzoek dat in opdracht van de gemeente is uitgevoerd, niet goed is gedaan", stelt Moeliker. Zo zou het geluid niet op de juiste hoog te gemeten zijn. Het gevolg is dat zowel dat onder zoek als het besluit van de ge meente om de bezwaren af te wij zen, zijn vernietigd. „Daar moet nu een nieuw besluit over geno men worden dat beter is onder bouwd", legt Moeliker uit. Wat het college van B en W gaat doen met deze uitspraak, is nog niet bekend. Het kan inderdaad een nieuw en beter onderbouwd besluit nemen en de bezwaren op nieuw afwijzen, maar ook met de buurtbewoners kijken naar een andere oplossing. Een standpunt van het college is vanwege de va kantieperiode pas na de zomer te verwachten. De Lokale Partij Middelburg heeft vanwege de uitspraak schrif telijke vragen gesteld over de kwestie. Tegen de Vlissinger was een ge vangenisstraf van een jaar waar van drie maanden voorwaardelijk geëist. Op 29 maart van dit jaar kwam er bij de politie een melding binnen dat er in de Verkuijl Quakkelaar- straat in Vlissingen een bloeden de man op de grond zat. Deze ver klaarde door een kennis te zijn ge stoken. Later wist de gewonde man te vertellen dat hij per onge luk zichzelf met een mes had ge stoken en in het ziekenhuis hield hij vol dat hij in het mes was ge vallen. Het was in ieder geval zonneklaar dat de man een bloedende wond op zijn bovenbeen had en dat die kwetsuur was veroorzaakt door een mes. Via bloedsporen kwam de politie bij D. terecht. Volgens deze had den hij en zijn vrienden zich te goed gedaan aan drank en drugs en wist niemand wat er nu pre cies was gebeurd en wie mogelijk iets had gedaan. De rechtbank sprak D. dan ook bij gebrek aan bewijs vrij. GOES - De Zeeuwse Reinigings dienst (ZRD) kwam in 2009 via de gemeente Sluis in contact met de Vlaamse actie 'Vergroot de Hoop'. Deze actie is gericht op het verza melen van taxussnoeisel op de mi lieustraat ten behoeve van twee doelen. De productie van kanker- medicijnen en het bevorderen van het onderzoek naar kanker. Omdat de Vlaamse organisatie vanaf dit jaar ook een Nederland se tak heeft, doen alle Zeeuwse ge meenten mee. 'Vergroot de Hoop' is uitgebreid naar alle dertien mi lieustraten. „De actie in Zeeuws-Vlaanderen liep gewoon goed", zegt Fred Bron, manager van de ZRD. „Zo is vorig jaar in de drie Zeeuws- Vlaamse gemeenten tussen de 40 en 45 kuub taxussnoeisel ingeza meld. Het doel spreekt de men sen bijzonder aan. Hoe de actie in de rest van Zeeland gaat lopen, is nog even afwachten." De actie loopt tot en met 31 augus tus. Na die tijd is het groeiseizoen van de taxus voorbij is en zit het stofje ook niet meer in de takken. De Zeeuwse gemeenten en de ZRD roepen alle inwoners van Zeeland op om samen met hen de strijd aan te gaan tegen kanker door hun taxussnoeisel in te leve ren bij de milieustraten. In de jon ge naalden van de Taxus baccata zit baccatine, een stof die ver werkt wordt in geneesmiddelen tegen kanker. Van alle chemoku- ren gebeurt vijftig procent met ge neesmiddelen op basis van taxus. Het snoeisel van een taxushaag van vijftig meter lang, levert de benodigde grondstof voor de be handeling van één kankerpatiënt. „Dus, hoe meer taxus, hoe meer levens gered kunnen worden." De inwoners van Zeeland wordt gevraagd om als ze een taxus heb ben, deze te snoeien voor 31 au- gustus 2014. Het gaat hierbij om jong, eenjarig snoeisel (takken tot dertig centimeter) van hagen van de Taxus baccata. Enkel eenjarig snoeisel bevat de waardevolle stof baccatine. „Het is dan ook belang rijk dat de hagen jaarlijks ge snoeid worden." Het taxussnoeisel moet zuiver zijn. Taxussnoeisel vermengd met aarde, gras of ander groen is waar deloos. Gevraagd wordt daarom bij het snoeien een zeil of doek te gebruiken om het snoeisel op te vangen. Bovendien moet het snoeisel droog gesnoeid en be waard worden en binnen een week worden ingeleverd. Dat kan los of in zakken bij alle milieustra ten. Het snoeisel wordt opgehaald door de firma B&C Van Hulle voor verdere verwerking op hun bedrijf in Maldegem-Kleit (Bel gië). vlissingen - Het is inmiddels zo normaal geworden om de deur dicht te doen bij politieke bijeen komsten in Vlissingen, dat het bijna vanzelfsprekend is om ook de tien sessies over de financiële toekomst van de gemeente achter gesloten deuren te houden. Maar normaal is dat allerminst, misschien zelfs wel tegen de wet. Want die bepaalt dat burgers moe ten kunnen volgen hoe besluitvor ming tot stand komt. Dat is de re den dat bijvoorbeeld raadsverga deringen in principe altijd open baar zijn en dat burgers bestuurlij ke documenten mogen lezen. Lo gisch ook: het is tenslotte hun ge meentebestuur. De financiële crisis bij de gemeen te Vlissingen was één van de be langrijkste thema's bij de gemeen teraadsverkiezingen afgelopen voorjaar. Het debat over mogelij ke oplossingen van die crisis is één van de belangrijkste debatten in deze raadsperiode, maar dat de bat wordt nu voor het grootste deel in het geheim gevoerd. Na tuurlijk, er staat nog een openba re discussie op de agenda, maar te gen die tijd zijn alle meningen af getast, heeft iedereen zijn proef ballon in de lucht mogen houden en zijn de allerscherpste randjes alweer van de discussie af: een pri ma recept om een debat dood te laten bloeden. Het andere belangrijke thema van de verkiezingen - dat partijen zelf trouwens zorgvuldig vermeden te benoemen - is het herstel van ver trouwen na de serie crises op het stadhuis. Het vertrouwen tussen inwoners van de gemeente en de politiek, maar ook tussen de ge meenteraadsleden onderling en tussen raad en het college. Dat de politiek de burgers niet hoog ge noeg acht om ze uit te nodigen bij de sessies zegt voldoende. Dat partijen blijkbaar bang zijn om hun standpunten in het openbaar te bespreken ook. Straks weet nie mand of het partij X of partij Y was die de subsidie voor een cul tureel evenement introk en wat daar voor wisselgeld tegenover stond. Men kan veilig schuilen binnen de coalitie. Het achter gesloten deuren voe ren van de discussie is ingegeven door tijdsdruk, zei de gemeentese cretaris vorige week in deze krant. „Je kunt als raad een rich ting bepalen, je kunt als college een richting bepalen, maar uitein delijk moet toch iedereen dezelf de richting op." Dat klinkt best lo gisch, maar die redenering gaat lijnrecht in tegen een belangrijk principe in het lokale bestuur: dat de raad lijnen uitzet en het colle ge controleert dat het beleid uit voert. Dat principe is er niet voor niets: de dualisering is ruim tien jaar ge leden ingevoerd om de politieke discussie terug op het stadhuis te krijgen en de bestuurlijke verhou dingen te professionaliseren. Dat was een antwoord op de vervloch ten gemeentebesturen van des tijds, waarbij de gemeenteraad te weinig in staat was om het beleid te controleren, juist door het ge brek aan afstand. En precies dat dreigt in Vlissingen opnieuw te gebeuren. Dat er door de gemeen teraad nu niet luid geprotesteerd wordt, zegt genoeg. door Maurits Sep MIDDELBURG - De bewoners van de Middelburgse wijk Veerse Poort hebben gelijk gekregen in hun klachten over geluidsoverlast van een skatebaan tegenover hun hui zen. De Raad van State vindt dat de gemeente het protest opnieuw moet beoordelen. Raad van State vernietigt be sluit gemeente Middelburg over geluidshinder van skatebaan in woonwijk. MIDDELBURG - De rechtbank in Mid delburg heeft maandag de 23-jari- ge Vlissinger Armando D. vrijge sproken van een poging tot zware mishandeling. Taxussnoeisel als wapen tegen kanker door Frank van Cooten I Het taxussnoeisel moet zuiver zijn. gras of ander groen is waardeloos. Taxussnoeisel vermengd met aarde, ANALYSE door Nadia Berkelder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28