Terneuzenaar krijgt vijftien jaar voor schoten op plaatsgenoot m Begrip 26 ZEELAND ALCOHOLVERBOD De zomervakantie is begonnen. Campings stromen vol. Hoe gaan ze om met het nieuwe alcoholverbod? ff) DELTA PZC dinsdag De hitte van de afgelo pen dagen hangt nog in ons huis. Het wa ren dagen waarbij het tempo en de energie rap daalden. We zitten om een grote tafel, er gaapt er ééntje en spoedig volgt een ander. We gaan een spel spelen. Een spel dat wij nog niet kennen. Wij zijn het gezin dat hier huist. De rest van de spelers zijn buren, die het spel, de regels en ons kennen en ons verzekeren dat wij dit leuk zul len vinden. Nog nooit speelde ik een leuker spel en zelden heb ik bij een spel zoveel geleerd als bij dit spel. Het spel heet Dixit. Ik ga de spelregels niet uitleggen, maar ik zal proberen uit te leg gen wat de kern is. De kern is dat je slechts een paar woorden krijgt, vele beel den voorgeschoteld krijgt en dan een juiste keuze moet ma ken. Wil je winnen, dan moet je in staat zijn om in het hoofd van de ander te kunnen kijken. Je moet begrijpen hoe een ander denkt. Hoe slim je bent maakt niet uit en er bestaat geen agressieve spelstrategie. Om de tafel probeerden we el kaar te begrijpen hoe kort of hoe lang we elkaar ook kenden. Niet geheel onverwacht herken den mijn dochters mijn brein, mijn denken en mijn woorden. En ik begreep de gedachten, de woorden en de beelden die zij sponnen in dit spel. Ik moest op enig moment iets zeggen via één beeld. Ik dacht dat het te makkelijk zou zijn, dat iedereen het zou begrijpen. Maar het waren slechts mijn dochters die het begrepen. Toen dacht ik aan de vader van een meisje uit Den Haag. Hoe hij nooit meer een spel zal spe len met zijn dochter. Een meis je dat volgend jaar eindexamen zou doen, een meisje dat een deel van haar leven deelde met mijn dochter op de Academie aan de Prinsessegracht in Den Haag. Zachtmoedig en aardig. Zij, Elsemiek, viel uit de lucht. Omdat mensen beelden voorge schoteld kregen, er woorden bij bedachten en dachten dat ze zouden overwinnen. En een foute keuze maakten üflT li»6/fgJ7 nze school, Radarschool "Zonnewijzer", staat in Zonnemaire, een dorpje op Schouwen-Duiveland en telt nu ongeveer 760 inwoners. In 1886 en 1887 telde dit dorp nog 950 inwoners. En in 1887 zelfs 1000. Hoe kwam dat? Zonnemaire was een landbouwgemeenschap die lange tijd profitee rde van de meekrapteelt. Het aantal inwoners nam snel toe. Rond 1900 was de meekrapcultuur vrijwel verdwenen door de komst van een kunstmating vervend bestanddeel. Boeren vervielen in armoede, de bevolking daalde jaar tot jaar. De kinderen nan groep 6 Radarschool Zonnewijzer 1886-1887 Zonnemaire Scholen schrijven geschiedenis De PZC maakt een boek over 200jaar Zeeland in samenwerking met leerlingen van 74 basisscholen. U krijgt dagelijks een voorproefje. Bestel het boek nu voor 25 euro op www.200jaarzeeland.nl RENESSE - Het drinkgelag van jon geren verplaatst zich door de strengere wetgeving van de cam pings naar bungalowparken. Vol gens Ed Troost van branchevereni ging Recron Schouwen-Duive land is die ontwikkeling onwense lijk, omdat de sociale controle minder is. „Wanneer die jonge gasten zich bij hun tent of in een café in co ma zuipen, wordt dat snel genoeg opgemerkt en kun je een ambu lance bellen. Maar als zo'n jongen in een vakantiehuisje onder tafel schuift, moet je maar afwachten wanneer iemand in de gaten krijgt dat er iets goed mis is." Het alcoholverbod voor jongeren onder de 18 jaar stelt campinghou ders voor problemen. „Als de jon- gerencampings dit seizoen 40 pro cent van hun omzet van vorig jaar draaien, klappen ze in hun han den", aldus Troost. Gerard Cobus- sen van Duin en Strand in Scha- rendijke houdt de eigen disco in de grote schuur dit seizoen al noodgedwongen dicht. De enige Als zo'n jongen in een vakantiehuisje onder tafel schuift, moetje maar afwachten andere nog bestaande jongeren- camping in Zeeland is Duinhoeve in Burgh-Haamstede. De Elzen hof in Renesse heeft dit jaar z'n poorten gesloten. Het kampeerter rein wordt ingericht als natuurge bied. Bungalowparken als Port Zélande aan de Brouwersdam controleren vooral op de aanvoer van drank. Troost: „Als een 18-plusser met twaalf kratten bier komt aanrij den, wordt hij daar op aangespro ken. Heeft hij een ongebruikelijk aantal flessen sterke drank mee, dan worden die in beslag geno men en teruggegeven als de gast weer naar huis gaat." Die inbeslag name is op het randje van wat wettelijk is toegestaan, erkent Troost. „Maar je moet toch wat. Ie dereen neemt z'n eigen maatrege len en probeert het alcoholge bruik af te remmen. Dat is ook het beste wat je kunt doen. Want verder is onze controlerende macht beperkt. Tenzij ze overlast veroorzaken. Maar je kunt onmo gelijk ieder colaatje proeven, waar mee jongeren op de hangplek zit ten. Dus ja, of dat dan misschien- een mixje is, kan ik zo niet zien." De regelgeving is volgens Troost duidelijk. In de winkel en horeca op de camping worden geen alco holische dranken meegegeven aan jongeren onder de 18 jaar. Daarover zijn ook met de gemeen te duidelijke afspraken gemaakt, zegt Troost. Wie slim denkt te zijn en z'n drank ergens anders koopt en daarmee door het perso neel wordt gezien op het kampeer terrein, mag dat ook inleveren. „Maar we gaan niet op het kam- peerveld en in de tenten koekeloe ren. De tent en een gebied van pakweg 100 tot 120 vierkante me ter rond die tent geldt als privé. Binnen die omgeving drinken mag, net zo goed als jij dat thuis zou mogen van je ouders. Op Ter schelling hebben ze een witte streep voor de tent getrokken. Dat vind ik persoonlijk een beeje over dreven. Maar een campinghouder mag niet zomaar in een tent kij ken wat daar gebeurt. Voor een tent gelden dezelfde privacyregels als voor een bungalow." De meeste grote campings laten dit seizoen gemeentelijke toe zichthouders (boa's) toe op hun terrein voor controle op naleving van de sinds 1 januari aange scherpte alcoholgrens. Maar dat vindt Duin en Strand te ver gaan. Troost: „Cobussen beschouwt het hele terrein als zijn privé-bezit. Maar volgens de letter van de wet kan dat ook anders worden uitge legd. Dus of je dan in je recht staat om boa's de toegang te wei geren als ze aan de poort staan, dat is de hamvraag." Cobussen zelf wilde gisteren niet meewerken aan een verhaal over het toezicht op het alcoholverbod. Tegen T. was twaalf jaar geëist, Ook moet hij een schadevergoe ding van 51.758 euro betalen. Het was en is een bekend gegeven: de Turkse en Antilliaanse jongeren in Terneuzen liggen elkaar niet zo goed. Getreiter, schieten, vecht partijen. De vete tussen enkele Antilliaanse jongeren en Turkse jongeren bereikte een dieptepunt op Koninginnedag 2012, toen T. op klaarlichte dag, in een woon wijk, met een automatisch ge weer (kalashnikov) een 23-jarige Uirkse jongen met achttien ko gels doorzeefde die als door een wonder de aanslag overleefde. Op de bewuste dag waren er al be dreigingen geuit. Het slachtoffer was naar de politie gestapt om dat aan te geven. Later die dag kwam er een witte bestelbus de Larixstraat in Terneuzen inrijden. De deur ging open, er stapten vier of vijf mannen uit en de schietpartij begon. Het slachtoffer stond voor de deur en vluchtte de woning in. De schutters schoten door de ramen en de deur. Het slachtoffer ging op zijn moeder liggen om haar tegen de schoten te beschermen. Ambulanceperso neel durfde de wijk niet in en moest drie kwartier wachten eer er hulp kon worden geboden. Dankzij een tip leidde het spoor naar T. Er konden overigens meer verdachten worden aangehouden, maar die konden niet worden ver volgd wegens gebrek aan bewijs. In haar vonnis constateert de rechtbank dat T. al vele veroorde lingen op zijn naam heeft staan, en dat 'gezien de kille, niets ont ziende karakter van de daad' vijf tien jaar gevangenis een passende Ff strafis. Scholen schrijven geschiedenis Marleen Blommaert Voor meer columns: www.pzc.nl/columns =vv*ra». - A&tp f b TMndflattn kouO*. A Ut Van tent naar vakantiehuisje door Marcel Modde Ed Troost, Recron I Campinghouder en bestuurder Re cron, Ed Troost foto Dirk-Jan Gjeltema UNIVERSITY verbindt MIDDELBURG - De rechtbank in Mid delburg veroordeelde gisteren de 35-jarige Renatto T. uit Terneuzen tot vijftien jaar gevangenisstraf we gens de aanslag die hij pleegde op een 23-jarige man.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26