Afvallen van chocolade? 18 GEZOND VOEDING Frank van Berkum Eet je slank met chocolade met noten! Het lijkt wel of chocolade en noten de op lossing voor al uw gezond heidsproblemen zijn. Volgens de wetenschap zou u er slanker van worden, uw bloedvaten knappen ervan op en ze zouden de ziekte van Alzheimer buiten de deur houden. Ik lees iedere maand wel een krantenkop met prachtige belof ten over chocolade of noten. Be grijpelijk, want als een genots middel echt helpt tegen ernstige ziekten als aderverkalking of de mentie, dan wil iedereen daar meer over weten. Zeker omdat het ook zo lekker is. Chocolade en noten zijn een van de meest energierijke ingrediën ten. Alleen puur vet bevat meer energie. Hoe kun je dan toch af vallen van chocolade en noten? Laten we eerst eens onderzoeken waarom ze zo gezond zouden zijn. Chocolade bestaat uit vetten en suikers en zit dus bomvol met dikmakende calorieën. Maar cho colade bevat ook flavonoïden. Dat zijn antioxidanten, natuurlijke stoffen uit planten die gezond zijn. Flavonoïden komen veel voor in groente, fruit, wijn, koffie, thee en dus ook in (pure) chocolade. Uit vrijwel alle onderzoeken met natuurproducten waarin deze an tioxidanten voorkomen, blijkt dat mensen minder hart- en vaatziek ten, minder dementie en zelfs minder kanker krijgen. Dat is een van de redenen dat groenten en fruit gezond zijn. Helaas is het niet zo dat pillen en poeders met antioxidanten ook werken. Dus voor je gezondheid moet je echt fruit en echte groenten eten en niet fruit of groente uit een pille tje. Voor noten geldt hetzelfde, al leen die bevatten bijna geen sui kers. Ze bestaan uit gezonde vet ten, mineralen, vezels en antioxi danten. Dat chocolade en noten gezond zijn, is dus te begrijpen. Maar dat je er ook van afvalt, is niet lo gisch, gezien de hoeveelheid calo rieën die ze bevatten. Van calorie ën kun je niet afvallen. Uit meer dere onderzoeken is gebleken dat chocolade-eters en notenliefheb bers slanker waren. Maar dat wil nog niet zeggen dat het lagere li chaamsgewicht het gevolg is van het eten van chocolade en noten. Misschien zijn mensen die van zichzelf al slanker zijn, eerder ge neigd chocolade lekker te vinden en eten ze er daarom van. Mis schien is het zo dat chocolade en noten meer worden gegeten door rijkere mensen, want het zijn ten slotte relatief dure voedingsmid delen? Overgewicht komt vaker voor bij mensen die minder te be steden hebben. Dus dat chocola- de- en noteneters slanker zijn, be tekent niet dat het komt door die voedingsmiddelen. Zolang dat bewijs er niet is, zijn chocolade en noten gezonde ge notsmiddelen. Maar geen lekker nijen om van af te vallen! Daar om geldt net als voor andere ge notsmiddelen: geniet ervan, maar met mate. Jaarlijks zijn een miljoen mensen onder behandeling van een alternatieve genezer. Zorgverzekeraars zien dit als een gegeven. Wel schroeven ze kwaliteitseisen op. De Vereniging tegen Kwakzalverij vindt dit echter nog niet voldoende. FEITEN EN TIPS Christiaan Bakker (53) gaat elk jaar in de wintermaan den enkele malen naar een acupuncturist. „Elk najaar word ik ziek. Het begint met een verkoudheid, maar al snel wordt het erger: griep, voorhoofdsholteontsteking, laatst zelfs longontsteking. Ik lig soms weken op bed. Mijn afweer is zeer matig en eigenlijk kun nen artsen er niet veel aan doen. Mijn acu puncturist steekt naaldjes op bepaalde pun ten in mijn rug en nek. Daar moet ik dan een uurtje mee blijven liggen. Het doet geen pijn, maar voelt niet echt lekker. Ik heb het idee dat het werkt en dat ik min der snel ziek wordt. Maar of dat werkelijk zo is, weet ik niet. Omdat ik op advies van mijn huisarts ga, heb ik wel vertrouwen in deze acupuncturist." Volgens de meest recente cijfers van het CBS (zie kader) zijn er jaarlijks in Neder land ongeveer een miljoen mensen onder behandeling, van een alternatieve genezer. Dat zijn er minder dan in het begin van de ze eeuw, toen nog zo'n 1,1 miljoen mensen kozen voor behandeling door bijvoorbeeld Dr. Frank van Berkum is internist. Tour d'Alternativo door Arwen Kleyngeld Circa een miljoen mensen waren in de periode 2010- 2012 onder behandeling van een alternatieve gene zer. Dat is 6 procent van de bevolking. Het zijn vooral 30- tot 65-jarigen die gebruikma ken van alternatieve gene zers. Vrouwen tweemaal va ker dan mannen. Mensen met een hbo- of wo-diplo- ma vaker dan lager opgelei den. Het meest in trek bij pa tiënten waren de acupunc turist, homeopaat en chi ropractor. Van de mensen die een al ternatieve therapie volg den, heeft 63 procent een chronische aandoening. Ruim de helft van degenen die alternatieve genezers bezochten, ging ook naar een medisch specialist. Jaarlijks declareren consu menten voor naar schat ting 300 miljoen euro aan foto Andrey Popov/Gettylmages zorgkosten voor alternatie ve therapieën binnen de aanvullende verzekeringen van de zorgverzekeraars. Patiënten die op zoek zijn naar een betrouwbare the rapeut kunnen advies vra gen aan hun zorgverzeke raar. Een therapeut is ook te vin den via de Stichting Regis tratie Beroepsbeoefenaren Aanvullende Gezondheids zorg. Dit is een registratie instituut voor vakbekwa me en goed opgeleide art sen en therapeuten in de complementaire of alterna tieve gezondheidszorg. Zie www.srbag.nl 1 Op Alternatieve-genezer.nl staan therapeuten aange sloten bij het Register Be roepsbeoefenaren Comple mentaire Zorg (RBCZ). Daarnaast zijn er verschil lende beroepsverenigingen waarbij therapeuten staan geregistreerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18