18/19 medisch Op de alternatieve tour 66 Neem de tijd voor je kind en ga dan ook echt zitten voor vragen die hij heeft mtmmu<«: Ze zijn superslim. Maar vaak presteren hoogbegaafde kinderen op school onder hun niveau en hebben ze gedragsproblemen. Schrijfster Suzanne Buis sprak met ouders. Met veel hoogbegaafde kin deren gaat het mis op school, blijkt ook uit de interviews die je met ouders had. Terwijl er ge noeg bekend is over hoog begaafdheid. Hoe komt het dat scholen soms moeite hebben deze kinde ren passend onderwijs te bieden? „Leerkrachten weten vaak toch nog te wei nig over hoogbegaafdheid. Zo'n 2 procent van de bevolking is hoogbegaafd, wat bete kent dat ze in hun klas weinig te maken krijgen met hoogbegaafdheid. Misschien dat ze er daarom weinig over worden geïn formeerd. Maar het is natuurlijk zonde als je die talenten in je klas hebt en er niets mee doet. Deze kinderen zijn later in staat om de maatschappij daadwerkelijk vooruit te helpen." De verhalen van ouders uit je boek zijn soms ronduit schrijnend. Zoals die waarin een moe der die walging voelde als ze haar zoon, een grenzeloos drukke jongen met een grote mond, knuffelde. „Als hoogbegaafde kinderen gezien en ge hoord worden en de kans krijgen zich in hun eigen tempo te ontwikkelen, zijn het superleuke kinderen. Ze zijn hongerig naar kennis en ervaringen, willen dingen weten die niet passen bij hun leeftijd. Als die hon ger niet wordt gestild, gaan velen onder- presteren, soms al vanaf dag een in de kleu tergroep. Waarom zou je een echt poppetje tekenen als de juf al verrukt is van gekras? De gedachte overheerst: waarom mag ik niet zijn zoals ik ben? Als ze verdrietig zijn, zijn deze kinderen vaak heel verdrietig. Als ze boos zijn, zijn ze heel boos. Ze worden vaak overmand door emoties die ze slecht onder woorden kunnen brengen." Ji; bent zelf hoogbegaafd en was 8 toen je er niet meer wilde zijn. }e verzamelde de pilletjes die je moeder je gaf om te kunnen slapen en nam ze in een keer in. Gelukkig waren het vita mine C-tabletjes. „Sommige kinderen proberen er niet meer te zijn. 8 jaar is daarbij een kritieke leeftijd. Kinderen komen uit die magische fase en beseffen: dit is het leven, er komt niet op een dag een tovenaar die alles goedmaakt. Op school hoopten ze alles te weten ko men wat ze wilden weten, maar ze moeten ermee leren leven dat het niet beter wordt dan het is." ]e moeder wist zich vaak geen raad met je. Toen je 15 was, liet ze je op hoogbegaafdheid testen. Wat voor kind was je? „Ik was met dingen bezig waarvan je het kinderen gunt dat ze daar niet mee bezig zijn. Op mijn 7e dacht ik na over wat ik kon doen om de honger in Afrika of andere wereldproblemen te stoppen. Ik dacht: als ik maar hard genoeg mijn best doe, dan los ik het wel op." Loste de uitkomst dat je hoogbegaafd was iets op? „Tegen mijn moeder zei ik: 'Dus ik ben niet gek.' Maar praktisch leverde het niks op. Ik mocht op school lessen overslaan, feesten organiseren, de roosterplanner hel pen. Ik was blij dat ik iets praktisch kon doen maar voor alles wat ik oversloeg, kwam geen goed lesprogramma in de plaats." Het boek staat vol tips van deskundigen. Wat is jouw tip aan ouders? „Neem de tijd voor je kind. Heb je nu geen tijd, beloof dan wanneer je dat wel hebt en ga dan ook echt zitten voor vragen die het heeft. Op die manier neem je serieus waar je kind mee bezig is. Vraag bij ingewikkel de vragen regelmatig: wat denk je zelf? Dat is waar het bij deze kinderen om gaat. Niet alleen om de antwoorden, maar ook om wat ze zelf willen vertellen. En heb de moed om voor je kind op te komen, bij el ke nieuwe leerkracht weer. Is hij ongeluk kig op school? Zoek een school waar hij wel gelukkig is." door Mandy Pijl -- Suzanne Buis Suzanne Buis - Mijn hoogbegaafde kind ik, Uit geverij Nanda, 17,95 euro. E-book 14,99 euro. reageren? gezondheid@depersdienst.nl Veel slimmer zijn dan de rest, hoeft niet per se een probleem te zijn. Maar wie het idee heeft dat zijn kind hierdoor slecht in het vel zit, kan een test overwegen. Vaak houdt men een IQ-score van 130 of meer aan om te bepalen of iemand hoogbegaafd is. Ouders kunnen zelf een psycholoog of orthopedagoog zoeken. Dit hoeft niet via de huisarts. Soms wil school het onderzoek regelen (en dus beta len). Dit wordt dan meestal inge kocht bij een onderwijsbegeleidings dienst. Als je kind hoogbegaafd blijkt, is het goed eens te kijken of jij dat als ouder óók bent. Testen kan betrekke lijk eenvoudig en goedkoop bij de vereniging Mensa, www.men- sa.nl/thuistest Bron: Richelle de Deugd, hoogbegaafdheidscoach, www.hobega.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17