66 Crote plassen bloed liggen op de vloer van de CAZASTROOK ONDER VUUR 10 BUITENLAND Burgers kunnen geen kant op nu Harnas en Israël elkaar in de Gazastrook bestoken. GAZA - Ingestorte gebouwen, ge brek aan elektriciteit en water, de angst voor nieuwe aanvallen. De inwoners van de Gazastrook heb ben er nu dagelijks mee te maken. Na een waarschuwing van het Is raëlische leger dat een aanval op handen is, vluchten ze met hun weinige bezittingen op wagens die door een ezel worden voortge trokken, of met drie, vier man op een brommer. 130.000 van de 1,7 miljoen inwo ners van de Gazastrook zijn ge vlucht. Maar waar kunnen ze naar toe? Waar zijn ze veilig op een met mensen volgepakte land- strook, ingeklemd tussen Israël en Egypte? Doktoren en verplegers maken lange dagen in de ziekenhuizen na weer een Israëlische aanval. De Noorse arts Mads Gilbert - die als vrijwilliger in het ziekenhuis al-Shifa werkt - beschrijft in zijn blog zijn collega's. Ze zien er grauw uit, door het slaapgebrek en het vele leed dat ze moeten ver werken. Slachtoffers worden bij tientallen binnengebracht: „Au to's vol verminkte, verscheurde, bloedende, stervende... Alle soor ten Palestijnen, van alle leeftij den, allemaal burgers, allemaal on schuldig." Grote plassen bloed liggen op de vloer van de eerstehulpafdeling in het ziekenhuis in Gaza-stad, schrijft Gilbert. Het personeel pro beert de gewonden zoveel moge lijk te helpen, ondanks een gebrek aan elektriciteit en water. En met roestige apparatuur die eigenlijk in een museum thuishoort. Gil bert doet een oproep aan de Ame rikaanse president Obama om een nacht in het ziekenhuis door te brengen: „Ik ben ervan over tuigd, 100 procent, het zou de ge schiedenis veranderen." De bevolking van de Gazastrook is niet onze vijand, maar Harnas, zo rechtvaardigt Israël de acties. Hamasleden en strijders die raket ten op Israël afvuren, worden in derdaad getroffen, maar ook bur gers. Meer dan vijfhonderd Pales tijnen zijn omgekomen sinds het begin van de strijd, twee weken geleden, melden Palestijnse red dingsdiensten. Bij een luchtaan val, zondag in het gebied rond Khan Younis, stierven 25 leden van één familie. Het doelwit was een leider van de militaire vleugel van Harnas. Artsen zonder Grenzen bevestig de gisteren dat er veel burger slachtoffers vallen. „De meeste ge wonden die zondagochtend naar het al-Shifaziekenhuis werden ge bracht na hevige bombardemen ten op de wijk Shujayeh, waren eerstehulpafdeling vrouwen en kinderen. De aanval begon al in de nacht, maar pas in de vroege ochtend waren veel mensen in staat het gebied te ont vluchten", aldus Artsen zonder Grenzen. Volgens AzG komt me disch personeel zelf steeds vaker onder vuur te liggen. Een tankbemanning beschoot gis teren het al-Aqsaziekenhuis in Ga za. Daardoor kwamen op de der de verdieping vier mensen om het leven en raakten er zestien ge wond, aldus de Palestijnse autori teiten. Israël houdt vol dat de burgerbe volking zoveel mogelijk wordt ontzien. De Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken John Kerry twijfelt daaraan. Vooraf gaand aan een interview met tv-zender Fox sprak Kerry zondag sarcastisch over de 'precisie-opera- tie' van het Israëlische leger. „Wat een geweldige precisie-operatie, wat een geweldige precisie-opera tie." Hij had niet in de gaten dat de microfoon al open stond. Harnas en haar militaire tak, de al-Qassambrigades, stellen de Pa lestijnse bevolking in de Ga zastrook ondertussen bloot aan Is raëlische aanvallen door juist van uit het dichtbevolkte gebied raket ten op Israël af te schieten. „Wij geven niet toe aan internationale druk om een staakt-het-vuren te sluiten. Die is er alleen maar op Vluchten uit de hel kan door Joost Sijtsma Mads Gilbert, arts Een buurtbewoner kijkt naar het door een luchtaanval verwoeste huis van de Palestijnse psychiater Mahmoud Shiam in Gaza-stad. foto Lefteris Pitarakis/HH Slachtoffers van een Israëlische luchtaanval in Gaza-stad worden naar hun graf gedragen. Ze maakten deel uit van dezelfde familie, foto Mohammed Talatene/HH Reddingswerkers zoeken naar overlevenden en slachtoffers nadat huizen in Gaza-stad door ra ketten werden verwoest, foto Ashraf Amra/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10