Aantal doden loopt snel op na uitbreiden strijd Washington ziet moslim nog steeds als terrorist in de dop' 11 BUITENLAND 9 Miljardenboete sigarettenfabrikant Sigarettenfabrikant R.J. Rey nolds Tobacco Company moet miljarden betalen na de dood van een kettingro ker. Een jury in de Ameri kaanse staat Florida besloot dat het bedrijf de weduwe een schadevergoeding moet betalen van meer dan 23 mil jard dollar (circa 17 miljard euro). Het bedrag valt hoog uit omdat het gaat om een punitieve schadeclaim, die geldt als straf voor het ver oorzaken van schade. Het be drijf moet ook miljoenen aan compensatie betalen aan de nabestaanden. Het be drijf gaat in hoger beroep. Brits onderzoek naar valutafraude De Britse fraudewaakhond Serious Fraud Office (SFO) gaat een groot strafrechte lijk onderzoek lanceren naar het vermeende manipule ren van wisselkoersen door grote internationale banken. Dat meldde de zakenkrant Financial Times gisteren op gezag van ingewijden. Het SFO is de afgelopen maanden bezig geweest in formatie te verzamelen en kan voor het einde van de maand een formeel onder zoek aankondigen. Het Ame rikaanse ministerie van Jus titie is een strafrechtelijk on derzoek begonnen. Bosnische oorlog: herbegrafenissen In het bijzijn van nabestaan den zijn gisteren 284 men sen herbegraven die tijdens de burgeroorlog in Bosnië- Herzegovina (1992-1995) zijn geëxecuteerd. Hun licha men zijn ongeveer een jaar geleden gevonden in een massagraf in Tomasica in de buurt van de stad Prijedor in het noordwesten van het land. Het gaat om 283 mos lims en 1 Kroaat, die op het moment van hun executie 13 tot 77 jaar oud waren. Het Joegoslavië-Tribunaal heeft verscheidene Bosnische Ser viërs veroordeeld voor hun betrokkenheid hierbij. b SHA'AR HANECEV - Het Israëlische leger breidt het grondoffensief in Gaza steeds verder uit. Zonder einde in zicht loopt het aantal do delijke slachtoffers snel op. Ondanks een door beide partijen geaccepteerd kortstondig staakt- het-vuren, gingen de wederzijdse gewelddadigheden gisteren onaf gebroken door. Volgens Israël ver brak Harnas de overeenkomst; Ha mas beweert het tegendeel. Het was een treurige herhaling van zetten in een nu al twaalf dagen durende oorlog. De Israëlische strategie bestaat uit het laten oprukken van soldaten, met steun van tanks, artillerie, vliegtuigen en helikopters, naar plaatsen in Gaza waarvandaan veel raketten worden afgeschoten. Het leidt tot veel Palestijnse slachtoffers. In de nacht van zater dag op zondag kwamen alleen al in de wijk Shujayeh in Gaza-stad 87 mensen om. De beelden van op elkaar gestapelde, verminkte lijken en wanhopig huilende fami lieleden zijn gruwelijk. Sinds het begin van het grondof fensief vonden zeker achttien Is raëlische soldaten de dood, het hoogste aantal in zo'n kort tijdsbe stek in jaren. Beter wordt het voorlopig niet. De dichtbevolkte, verstedelijkte Gazastrook kan bij voortdurende gevechten eigenlijk alleen maar het toneel worden van een bloedi ge guerrillaoorlog. Dat stelt mensenrechtenorganisa tie Human Rights Watch (HRW) in een ruim tweehonderd pagi na's tellend rapport dat vandaag verschijnt. Sinds de aanslagen van 11 septem ber 2001 zijn in de Verenigde Sta ten meer dan vijfhonderd Ameri kaanse moslims vervolgd voor de licten die zijn gerelateerd aan ter rorisme. „Het klinkt alsof Ameri ka daardoor veiliger is geworden. Alsof er mensen zijn opgepakt die een aanslag wilden plegen", zegt HRW-directeur Andrea Prasow. „Maar veel van de aangeklaagde mannen zouden nooit een aan slag hebben gepleegd als de FBI niet bij ze had aangeklopt." Volgens HRW, dat samen met de Columbia University onderzoek deed naar de situatie van mos lims in Amerika sinds 11 septem ber 2001, is zeker de helft van de 500 verdachten opgepakt nadat zij door een undercoveragent van de FBI werden gevraagd een aan slag te beramen. De agenten de den zich voor als leden van het terreurnetwerk al-Qaeda. De FBI noemt dit soort acties sting opera tions: een undercoveragent raakt bevriend met een potentiële terro rist en vraagt hem, soms voor veel geld, een aanslag voor te be reiden. Als hij toehapt, wordt hij gearresteerd. „Het idee achter dit soort acties is dat het hier gaat om terroristen in de dop. Als de FBI ze niet had ont dekt, dan had al-Qaeda ze vroeg of laat wel gerekruteerd. Maar dat weten we helemaal niet zeker", zegt Prasow. Prasow noemt als voorbeeld vier mannen uit de staat New York, Het idee achter dit soort acties is dat het hier gaat om terroristen in de dop die volgens haar 'kwetsbaar wa ren en blut'. Een undercoveragent bood hun 250.000 dollar om een aanslag op twee synagogen en een militaire basis te beramen. De rechter in de zaak zei dat de overheid het hele plan had be dacht en dat de FBI de vier zelfs het materiaal had gegeven om een bom mee te bouwen. De jon gens werden bij hun arrestatie be stempeld als 'Amerika's volgende moslimterroristen'. De overheid bestempelt de moslimgemeenschap als gevaarlijk Volgens Naureen Shah van het Human Rights Institute van Co lumbia University worden mos lims in Amerika hoe dan ook ge zien als verdachten. „Doordat de overheid deze mensen, onterecht, benaderd als verdachten, bestem pelt ze de hele moslimgemeen schap als gevaarlijk." HRW spreekt van 'ernstige mis standen' en luidt de noodklok over de impact van dergelijke ac ties op de moslimgemeenschap. Door de jonge mannen te rekrute ren, sluit Washington een belang rijke informatiebron af. HRW vindt dat de overheid juist moet werken aan betere relaties met de Amerikaanse moslims om infor matie te krijgen waarmee aansla gen kunnen worden voorkomen. MAANDAG 21 JULI 2014 ORLANDO LONDEN SARAJEVO belangrijkste doelwit door onze correspondent Maartje van Hoek NEW YORK - De Amerikaanse over heid behandelt Amerikaanse mos lims dertien jaar na de aanslagen van 11 september 2001 nog altijd als potentiële terroristen. Andrea Prasow, HRW-directeur Naureen Shah

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9