Zomerjob: meer uren in vaste bijbaan 66 Wij staan hier voor de mensenrechten. Wij zijn het zat: het verdriet en de vernedering Topinkomens publieke sector ver boven norm' BINNENLAND 7 Pro-Gazademonstratie in Amsterdam rustig verlopen. Betogingen in Parijs en Brussel lopen uit de hand. AMSTERDAM/BRUSSEL - Duizenden demonstranten hebben afgelopen weekeinde in verschillende Euro pese hoofdsteden protestmarsen gehouden tegen de Israëlische grondaanval op Gaza. In Amster dam scandeerden demonstranten: 'Wij zijn Palestijnen'. Ze droegen Palestijnse vlaggen en spandoe ken met teksten als: 'Luid de noodklok, stop de oorlog'. De pro-Gaza-demonstratie in Am sterdam is volgens de politie 'op enkele incidenten na' rustig verlo pen. Er zijn vier mensen aange houden, onder meer vanwege het verbranden van een Israëlische vlag en een bedreiging. Een orga nisator van het protest had het pu bliek eerder opgeroepen om er 'als eenheid' te staan, ongeacht re ligie of afkomst. „We voelen alle maal verdriet. Wij staan hier voor de mensenrechten. Wij zijn het zat, het verdriet, de vernedering." Ook uitte hij kritiek op de Neder landse regering en op 'leugens' van de media. „Shame on you Mark Rutte", en later: Shame on you NOS, RTL, NRC en alle me dia." Het publiek scandeerde mee. Voorafgaand aan de mars hielden de deelnemers op het Museum plein een minuut stilte voor de doden in de Gazastrook én voor de slachtoffers van de vliegramp met het toestel van Malaysia Airli nes. Betogingen over de Gazastrook in Parijs en Brussel zijn zaterdag wel uit de hand gelopen. In Brussel gingen ruim vijfduizend mensen de straat op en werden heftiger leuzen geroepen, zoals 'dood aan de Joden', volgens de Vlaamse om roep VRT. Een Israëlische en een Amerikaanse vlag werden in brand gestoken. Jongeren liepen over auto's en autoruiten werden ingeslagen. In Brussel klonk veel kritiek op het beleid van Europa. „De meer derheid van de regeringen kijkt niet alleen toe op wat er in Gaza gebeurt, maar stemt er zelfs mee in", aldus een spreker. „Betogen tegen het geweld in Gaza, is het zelfde als je verzetten tegen de machten die dat geweld steunen." Volgens de Belgische organisatie tegen antisemitisme LBCA is za terdag niet alleen opgeroepen tot het doden van Joden, maar zijn ook twee mensen aangevallen van wie ten onrechte werd ge dacht dat ze Joden waren. In de Franse hoofdstad Parijs bots ten betogers met de politie. Zeker één auto ging in vlammen op. Bijna veertig betogers werden ge arresteerd. „Dertig jaar geleden kwam het voor dat jongeren alleen in de va kantie gingen werken en dat ze daarvan bijvoorbeeld een stereo kochten", stelt hij. „Nu hebben veel jongeren vanaf een jaar of 15 het hele jaar door een bijbaantje. Zeker nu de gezinsinkomens on der druk staan, hebben ze dat extra geld nodig om al hun kos ten te dekken. Ouders willen niet alles meer betalen." Wilthagen verwacht dat deze trend de komende jaren doorzet, als het nieuwe leenstelsel in het onderwijs wordt ingevoerd. Hij wijst erop dat steeds meer jonge ren kampen met een grote studie schuld. Uitzendbureaus profite ren daarvan en zien de vraag naar vakantiewerk ook toenemen. Monsterboard signaleerde in mei en juni al een behoorlijke groei in het aanbod aan baantjes vergele ken met vorig jaar (respectievelijk 53 procent en 61 procent). Het sterk op jongeren gerichte StudentenWerk kreeg tot nu toe zo'n 15 procent meer aanvragen binnen van werkgevers dan vori ge zomer. In juni lag het het aan tal gewerkte uren daardoor 13 pro cent hoger dan een jaar eerder. Precieze cijfers over het aantal jon geren dat vakantiewerk doet, zijn niet te achterhalen. Volgens een recente enquête van FNV Jong verdient ongeveer driekwart van de jeugd bij in de zomer. De mees te jongeren doen dat in een win kel. Mogelijk verkoop koffiemerk L'Or Koffieproducent DE Master Blenders overweegt het koffie- cupmerk L'Or te verkopen in de aanloop naar de fusie van het bedrijf met de koffieactivi- teiten van het Amerikaanse Mondelez. Dat meldt persbu reau Reuters. Mondelez zou op zijn beurt een verkoop overwe gen van het Franse koffiemerk Grand' Mere. Mondelez is in Nederland bekend van het kof- fïecupmerk Velours Noir. De fu sie van DE Master Blenders met een deel van Mondelez werd in mei aangekondigd en moet volgend jaar worden afge rond. Zorgen over veiligheid in Diakonessenhuis De directie van het Diakonessen huis in Utrecht is bezorgd over de veiligheid van patiënten. De re den is 'het gedrag van artsen'. De ziekenhuisleiding heeft al in mei een brief naar de Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) ge stuurd om de problemen aan te kaarten. In een tussenrapport, waaruit de NOS zaterdag bericht te, concludeert de IGZ dat er geen acuut gevaar is voor de veiligheid, maar dat 'het beter moet'. Er is een 'hiërarchische afstand tussen specialisten en verpleegkundigen' en het ontbreekt aan een cultuur waarin medewerkers elkaar aan spreken op fouten. Veel topbestuurders in de zorg, het onderwijs en bij woningcor poraties en toezichthouders ver dienen nog altijd fors meer dan de huidige balkenendenorm van 230.000 euro per jaar. Er zal dus fors ingeleverd moeten worden als de normering van topinko mens volgend jaar verder wordt aangescherpt Dit blijkt uit een za terdag gepubliceerd onderzoek van de Volkskrant Klaas Knot, president van De Ne- derlandsche Bank (DNB), was in 2013 goed voor een brutoloon van 422.573 euro (inclusief pensioen en onkosten). Ook andere DNB- bestuurders prijken hoog op de lijst van topinkomens die de krant had samengesteld. Paul Rie- mens van de Luchtverkeerslei ding verdiende 363.109 euro, Theo- dor Kockelkoren van de Autoriteit Financiële Markten (AFM) 335.116 euro en Willem Geerlings van het Medisch Centrum Haaglanden 309.696 euro. Het kabinet wil het salarisplafond in de (semi)publieke sector per 1 januari volgend jaar verlagen naar een ministerssalaris van circa 169.000 euro. Mishandeling De politie heeft zaterdagnacht een 20-jarige man uit Heerlen opgepakt die twee uitbaters van een snackbar in die stad had mishandeld. In de zaak ont stond onenigheid over een be stelling. De Heerlenaar begon daarop te slaan en te schoppen. Olifantje geboren In Dierenpark Emmen is gister ochtend een olifantje geboren. Het is een gezond jongetje, al dus de dierentuin. De olifanten baby mag met het mooie zo merweer onmiddellijk met de kudde mee naar het buitenver blijf. MAANDAG 21 JULI 2014 1 aoin «P-"thv.ld Demonstranten protesteren op het Museumplein voor een vrij Palestina en tegen het geweld van Israël op de Gazastrook. foto Herman Wouters/HH Duizenden bij protest tegen geweld in Caza Organisator protest Zie ook pagina 8 en 9 TILBURG - Hogere uitgaven aan de studie, een telefoonabonnement, rijles of een dure vakantie zorgen ervoor dat jongeren hun zomerva kantie vaker gebruiken om een centje bij te verdienen. Veelal kie zen ze ervoor meer uren te draaien bij hun normale bijbaantje dat ze het hele jaar door al hebben. Dat zegt hoogleraar arbeidsmarkt Ton Wilthagen van Tilburg University. Volgens enquête van FNV Jong verdient driekwart van de jongeren bij in de zomer, de meesten in een winkel AMSTERDAM AMSTERDAM UTRECHT HEERLEN EMMEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7