Hoofdrol voor semi-profs in Philippine Lof voor Ladies Tour Sips het slimst bij laatste wending Hoge score Pauwels en aanwinst Dobolensky M 36 SPORT WIELRENNEN Zweedse wielrenster vecht terug na zware val op kasseien en wint de eerste editie van de BeNeLadies Tour. Vingerling (3M), De Kort (Metec) en Dekkers (Arrow Cycling Team) waren op papier onmiskenbaar de besten in de Ronde van Philippi ne. Ze wachtten echter tot de laat ste ronde om dat te bewijzen. De wedstrijd over tachtig kilome ter kwam moeizaam op gang. Jan van Aart uit Essen deed al vroeg een uitlooppoging, maar daarmee was het eerste gedeelte van de koers wel verteld. Halverwege sloeg een groep van vijftien cou reurs een gat. Die lieten de overige 33 nog even terugkomen, maar die waren uiteindelijk kansloos. Pas in de laatste ronde van 1,6 kilo meter reden de renners met het mes tussen de tanden. Een groep van zes reed weg en niemand wil de het gat dichten. Uiteindelijk knapte Hans Dekkers met hulp van ploeggenoot Dante de Ruijs- scher uit Oostburg het vuile werk op. Net voor de laatste bocht ach- terhaalde hij de laatste drie: Sjors Roosen uit Goirle, Jelle van der Marei uit De Lier en Bram de Kort. „Ik had kunnen wachten met het risico dat m'n benen met een al volliepen of kon als eerste de bocht door en vol op de finish af', keek Dekkers terug. De Zeeuws-Vlaming (32) die dit sei zoen al vier koersen won, koos voor het laatste en zag alleen Vin gerling en De Kort nog langs zich komen. Vingerling (24) is van nature geen sprinter, maar weet wel hoe hij dit soort klusjes moet klaren. De Zuid-Hollander heeft op de baan immers één wereldtitel en één Eu ropese titel achter zijn naam staan. Dat is op het onderdeel scratch, waarin veel gesprint moet wor den. En bij de jeugd was hij een echte afmaker, getuige zijn zeven tien nationale titels. Bram de Kort (23) voelt zich min der sprinter. „Ik hoopte dat de groep in de finale nog wat kleiner zou worden", erkende hij. „Met een grote groep sprinten ligt me niet zo." Hij had echter het voor deel dat hij de finish op z'n duimp je kent. Vier jaar geleden won hij op z'n twintigste de prestigieuze Omloop van de Braakman, met precies dezelfde laatste kilometer. Uiteindelijk sprintten twaalf van de vijftien koplopers om de zege. Raoul Poortvliet uit 's-Heeren- hoek werd met zijn zesde plaats na Dekkers de tweede Zeeuw. Poortvliet, wiens hoogzwangere vrouw (al een week over tijd) de koers gewoon volgde, moest de af gelopen maanden afrekenen met een diepe inzinking en komt lang zaam maar zeker terug op zijn oude niveau. Maarten Burm uit Hulst werd elf de, Michel Stroosnijder uit Hans- weert twaalfde en Dante de Ruijs- scher dertiende. Ferdinand Boog aard uit Vlissingen (26e) en Eric Vereecken uit Hulst (27e) zaten in de tweede groep. PHILIPPINE - Het duurde gisteren aan het eind van de middag even voordat de winnaars van de BeNe Ladies Tour gehuldigd konden worden. De nummer één van het eindklassement zat lang bij de EHBO, omdat ze - nog voordat tien van de 86 kilometers van de slotetappe verreden waren - ten val was gekomen. Het was Emma Johansson, de nummer één van de huidige we reldranglijst. De 31-jarige Zweed se kwam ten val nadat ze op de al lereerste kasseistrook lek was gere den. Met een kapot scheenbeen en een pijnlijke heup ging ze in de achtervolging. Die werd even onderbroken omdat haar resere- vefiets niet naar behoren functio neerde en een andere flets van het dak van de ploegleiderswagen gehaald moest worden. De Zweedse had er gewoon de brui aan kunnen geven. Komende zondag is er immers een veel be langrijkere wedstrijd: de vrouwen etappe van de Tour de France op de Champs Elysées in Parijs. Op geven kwam echter helemaal niet in haar op. Johansson wilde haar leidende positie in de eerste edi tie van de BeNeLadies Tour niet kwijt en vocht verbeten terug. Ze achterhaalde het peloton en bleek bij het opmaken van de re kening nog twee seconden voor sprong te hebben op haar eerste achtervolger, Belgisch kampioene Jolien d'Hoore. Johansson moest op Zeeuws- Vlaamse bodem niet alleen flink afzien, ze moest ook rekenen. D'Hoore mocht zaterdag na de eerste etappe (Sint-Laureins-Sint Laureins) de blauwe leiderstrui aantrekken. Ze raakte hem gister morgen aan Johansson kwijt, die in de tijdrit over bijna tien kilo meter bij Philippine aanmerkelijk sneller was dan de Belgische. Bij de start van de afsluitende derde etappe had Johansson acht secon den voorsprong op D'Hoore en twaalf op de Nederlandse Amy Pieters. Na de enige bonificatiesprint, na veertig kilometer, bleven er nog vier over. De eindsprint in de Kas teelstraat in Philippine moest de beslissing brengen. D'Hoore won, maar omdat Johansson in de laat ste meters oprukte naar de twee de plaats, hield ze twee seconden over op haar grootste concurrent. „Meer kon ik niet doen", keek su- pertalente d'Hoore terug op de laatste etappe. Op de Spelen in Londen werd ze vijfde om het on derdeel omnium op de baan. Net als Johansson had ze nog wat zware benen van de Ronde van Italië voor vrouwen, die vorig weekeinde eindigde. „Ik heb twee sprints gewonnen en ben een paar keer gedemarreerd. Amy Pie ters en Emma Johansson zaten echter steeds in m'n wiel." „Als iedereen naar de klote is, heb ik nog altijd een goede sprint", legde Johansson in sappig Vlaams uit waarom ze het hoofd boven water had kunnen houden. Ze woont sinds 2007 in België, van daar. PHILIPPINE - De derde etappe van de BeNeLadies Tour werd gisteren ontsierd door enkele zware valpar tijen. Loes Gunnewijk, ploeggeno te van eindwinnares Emma Jo hansson, was een van de grootste slachtoffers. Zij brak op een van de vele kasseistroken de kop van haar bovenarm. Natasja Nieuwenhuizen van de Zeeuwse formatie Endura Lady Force kwam er ook niet onge schonden vanaf. Zij had geen ge voel meer in haar rechterbeen. Naar de oorzaak werd gisteravond in het ziekenhuis van Terneuzen nog gezocht. „De koers was heel onrustig. Ik denk dat dat komt doordat vrouwen nauwelijks wed strijden over kasseien rijden", dacht Gerrie Sijnesael, ploegleider van Endura Lady Force. Verder was er niets dan lof voor de eerste editie van de BeNeLadies Tour. Terecht. Er reden vele we reldtoppers, die in en om Philippi ne bekenen werden door honder den toeschouwers. „De wedstrijd is voor herhaling vatbaar", vond Emma Johansson. „Maar dan lie ver in mei. Dan staan er minder wedstrijden op het programma." Rens Wondergem had voor de 'winning round' - een wedstrijd direct op tijd - een technisch par koers uit de hoge hoed getoverd. Met een foutloze rit in 50,81 secon den dwongen Ellen Briquet uit Vogelwaarde en de schimmelmer rie Snow White de anderen tot het uiterste te gaan. Margreet Wal raven toonde meteen dat het snel ler kon. Als een raket vloog ze met de zwarte ruin Corjendo in 49,64 seconden over de finish. Die prestatie leek voor de combi natie uit Veere lang goud op te gaan leveren. Maar het werd zil ver. De Terneuzense Yenca Sips stuur de de met veel vermogen van de bodem ketsende Ukato-dochter Bella Fortuna in een hoog tempo en scherp wendend foutloos in 47,16 seconden naar de felbegeer de titel. Sips had veel lof voor haar vosmerrie. „Met een zwaar programma voor de boeg heb ik Bella bewust enkele weken rust gegeven. Dat heeft haar blijkbaar goed gedaan. Ik had het gevoel dat ze er klaar voor was en ze stel de mij niet teleur. Het was een leuk parkoers, maar met een be hoorlijke moeilijkheidgraad. Bella sprong er simpel over alsof er niets stond en bleef ook in de wendingen goed door galoppe ren." Het verschil zat volgens de aan de HZ University in Vlissingen stu derende amazone in de laatste wending. „De afstand van de steil- sprong naar de dubbel stond op vijf galopsprongen. Ik heb die be wust op zes genomen. Daardoor landde Bella na de dubbel perfect voor de wending naar de laatste hindernis. Ze draaide meteen 180 graden en daar boekte ik de winst die ik in vijf galopsprongen nooit had kunnen maken." Voor Cindy Perdaen waren de druiven zuur. Bij de vorige editie veroverde zij met Bella Fortuna de titel. Nu moest de amazone uit Terneuzen met de vosruin Azzu- ro genoegen nemen met brons. Bij de pony's prolongeerde Nina de Haas haar titel. Ze reed op de zwarte Bloemkamps Cojac-zoon Armani naar het goud. Pauwels liep in de eerste ronde van de klasse L met de expressief en ontspannen bewegende Sandro Hit-zoon met de hoge sco re van 71,00 procent naar een afge tekende overwinning. De Oost- burgse Lesley van Eekelen eindig de met de United-dochter Enya op de tweede plaats. Zij kreeg een score van 67,33 procent. „Ik kan het bijna niet geloven", zei de zichtbaar verraste Pauwels. „Dit is de eerste keer dat ik Dobo lensky mee van huis neem. Hij gaf mij een goed gevoel, werkte goed mee en toonde zich hele maal niet kijkerig. Allemaal ach ten en een enkele zeven, dat had ik echt niet verwacht." En daarmee was voor Pauwels de koek nog niet op. In de klasse Z stuurde de amazone uit Graauw de merrie B-sanfrida naar de sco re van 66,77 procent. Die jury waardering kreeg ook Petra Ver- schueren uit Hoek, die op de Spielberg-dochter Diva reed. Dankzij de beslissende onderde len ging de overwinning naar Pauwels. In de klasse M won Den Dekker de krachtig en elegant bewegende United-zoon Excellent beide proe ven. De amazone uit Kloosterzan- de deed dat met respectievelijk 66,00 en 65,66 procent. door Koen de Vries PHILIPPINE - De 49e editie van de wielerronde van Philippine was gis termiddag als vanouds een wed strijd voor amateurs. Toen de prij zen moesten worden verdeeld, stonden er echter twee semi-profs en één ex-prof op het erepodium. Winnaar Michael Vingerling (Helle- voetsluis) en nummer twee Bram de Kort (Dongen) hadden afgelo pen weekeinde geen internationale wedstrijd op het programma, wil den toch koersen en kozen voor het Zeeuws-Vlaamse mosseldorp. Nummer drie Hans Dekkers uit IJ- zendijke is amateur, maar reed vele jaren voor de formatie van Rabo bank. Michael Vingerling, Bram de Kort en Hans Dekkers vor men de top drie bij de 49e Ronde van Philippine. Emma Johansson wint op karakter door Koen de Vries door Koen de Vries door Lucien Roelandt NIEUW- EN SINT JOOSLAND - De Springtour Zeeland beleefde op het Hippisch Sportcentrum De Kroo in Nieuw- en Sint Joosland dankzij een zinderende finale een mooie afsluiting. Met Yenca Sips in het zadel van de vosmerrie Tople- vel's Bella Fortuna kreeg deze der de editie een sterke Zeeuwse over all-kampioen. Amazone Yenca Sips uit Terneuzen wint in Nieuw en Sint Joosland de Spring tour Zeeland. door Lucien Roelandt KLOOSTERZANDE - Eline Pauwels maakte zaterdag bij de dressuur- wedstrijd van de Honteruiters met haar nieuwe aanwinst Dobolensky M een droomdebuut in de klasse L. Lisette den Dekker heerste met de ruin Excellent in de klasse M aan de Groenendijk in Kioosterzan- de.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68